ïl Dë Horst 7 ALZHEIMER ONDERZOEK Een hippe straat en een moderne glazen schuifdeur zonder deurklink. Of een verkeersdrempel met witte strepen. Normale zaken. Maarniet voor iemand met dementie. Iets minder klanten voor Orionis Drainage Pvc Afsluiters Schakel SE Daarom ging gistermor gen een groep Kapelle- naren de straat op om te kijken wat er anders of beter kan voor dementerenden. „Kijk, dit is nou zo'n hippe straat", zegt Don Monfïls als de groep het Groenewoud in loopt. „Mensen met dementie snappen dit niet. Die zien helemaal geen stoep meer en weten niet waar ze naartoe moeten. Dan is de kans groot dat ze gaan dolen." En inderdaad, het is een hippe straat. De bestrating van het Groe newoud ziet er zeer modern uit met zijn rode en grijze klinkers. Ook is er geen ouderwetse stoep, maar dient juist het kleurverschil in de weg om het looppad aan te geven. Stoep „Bij dementerenden werkt nog wel het langetermijngeheugen", legt de architect uit. „Daarom her kennen ze wel een ouderwetse stoep. Maar dit soort 'nieuwigheid' niet. Hun hersenen zijn niet meer in staat om alle beelden, geluiden en geuren tot één begrijpelijk plaatje te verbinden. Maar wat ze nog van heel vroeger kennen, dat is vertrouwd." Monfïls is een in het onderwerp gespecialiseerd ar chitect. Hij heeft al meer met het alzheimer-bijltje gehakt. Hij weet dan ook precies waar hij op moet letten tijdens de wandeling: „Hier, zo'n verkeersbult bij een kruis punt. Die is bedoeld om het ver keer af te remmen. Maar vaak zien dementerenden minder goed. Zo kunnen zij die strepen makkelijk associëren met een zebrapad. Dan denken ze: 'Hier ga ik eens lekker oversteken.'" Zo heeft de architect onderweg nog meer voorbeelden. „Veel on kruid tussen de stenen op de stoep Mensen met Alzheimer kunnen wél een oude stoep herkennen wekt ook verwarring. Dan kunnen dementerenden denken dat het een grasveldje is. En in zo'n moderne glazen schuifdeur her kennen ze helemaal geen deur. Er zit immers toch geen klink aan?" De gemeente Kapelle loopt ook mee. Wethouder Annebeth Evertz kijkt mee door de ogen van Alzheimer. Ze is blij met het ini tiatief. „Want de ziekte neemt al leen maar toe. Straks is dementie doodsoorzaak nummer één. Dus we krijgen er steeds meer mee te maken. Dan is het goed dat we ook anders naar de openbare ruimte gaan kijken." Daar is Jacco Verschiere van de gemeente het mee eens. „Als amb tenaar ben je gauw geneigd om de inrichting veel zakelijker te be zien. Nu hoor je hoe dat voor deze doelgroep kan uitpakken." Wat de wandeling precies gaat op leveren, is nog niet duidelijk. „Het is meer een soort bewustwording dan dat er daadwerkelijk gelijk iets gaat veranderen", zegt Anne Sinke. De initiator van de wandeling is blij met de hoge opkomst en het resultaat. „Don Monfds heeft veel laten zien, maar ook de deelne mers hebben tips gegeven." De resultaten van de tocht wor den verwerkt in een rapport dat aan de gemeente zal worden aan geboden. „En de wethouder op perde al om er een keer over te ver tellen voor alle ambtenaren open bare ruimte." MIDDELBURG De Walcherse Uit keringsinstantie Orionis heeft voor het eerst minder klanten. Op 1 ja nuari ging het nog om 3378 mensen die op zoek waren naar betaald werk. Op 1 oktober waren het er 'maar' 3144, terwijl het bestuur er vanuit ging dat op die datum nog 3178 mensen in de kaartenbakken zouden staan. Orionis is trots op het bereikte re sultaat. De eerste maanden van dit jaar nam het aantal klanten van Ori onis nog toe tot 3430. Meeuwse handelsonderneming bv Kom vrijblijvend informeren op de Open Dag zaterdag 13 oktober van 10.30 tot 15.00 uur. Onbezorgd wonen in een Service-appartement op een unieke locatie in Goes Comfortabel Wonen in een Serviceflat: Veilig Zelfstandig Service op maat Serviceflat De Schakel 's Gravenpolderseweg 9 4462 CD Goes www.deschakelgoes.nl Serviceflat De Horst De Horst 48 4461 WZ Goes www.dehorstgoes.nl zaterdag 6 oktober 2018 Wat kan er veel beter in Kapelle? Willem Adriaansens Kapelle - Don Monfils, architect Albert Plesmanweg 6 4462 GC Goes Tel. 0113-212620 Fax 0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com 1 Don Monfils (met rugzak) legt uit dat mensen die dementeren dit als een belemmering zien en dan niet doorlopen, foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 134