Vele wegen leiden door Arnemuiden naar vakantiepark Show van mentalist Krause geschrapt 6 Hoe Schouwen-Duiveland van het gas af wil Op een energiebeurs werden gisteren mogelijkheden getoond voor energieneutrale huizen en bedrijven. In 2020 komt de gemeente met een plan. Alle huizen moeten uit het oog punt van duurzaamheid van het gasnet af. Voor nieuwbouw zijn de technische aanpassingen goed te doen. Maar hoe doe je dat in een monumentenstad als Zierikzee? Het laatste wat je wilt, is je histo rische uitstraling 'vervuilen' met daken vol zonnepanelen en warm tepompen op de gevels, vindt Zeeuws energie-ambassadeur Mar- lou Boerbooms. Haar eigen monu- mentenpand in Middelburg is in middels door diverse maatregelen energieneutraal. „Het gas is ook ooit geïntroduceerd in de oude bin nensteden... Daarvoor was het ook goed geregeld en had iedereen ver warming. Dat gaat gewoon weer gebeuren. Ik verwacht dat we over twintig tot dertig jaar met z'n allen de volledige omslag hebben ge maakt." Makkelijk zal die transitie niet zijn, ziet Boerbooms in. „Daarom is het zo reuze belangrijk dat mensen daar nu al op anticiperen. Heb je een nieuwe keuken nodig, koop dan een inductiekookplaat. Zo kun je stapsgewijs afscheid nemen van het gas. Voor warm water in de keu ken heb je tegenwoordig ook fan tastische apparatuur, zoals een Quooker. De elektrische verbruiks- kosten zijn laag, gas wordt daaren tegen steeds duurder. Het verdient zich vanzelf terug." Warmtepompen zijn volgens de energie-ambassadeur een aan vaardbaar alternatief voor de hui dige gasgestookte CV-ketel. Niet van die lelijke en lawaaiige bakken op de muur, maar de nieuwe gene ratie. „De pomp wordt geïntegreerd in een zonnepaneel op het dak. Die panelen kun je tegenwoordig volle dig wegwerken door ze niet op de dakpannen te monteren, maar juist als dakbedekking te gebruiken. Maar het gaat er ook om wat we normaal vinden. De verstening van een stad en al die auto's in de straat, daar hebben we het eigenlijk nooit over of dat mooi is of niet. Waarom dan wel bij zonnepanelen? De over heid moet ook een beetje meekij ken wat kan. In Middelburg zijn ze op dat gebied al wat soepeler ge worden, ervaar ik." Geld is een drempel die huiseige naren weerhoudt van het ombou wen van hun woning. Energiewet houder Ankie Smit (GroenLinks) brak onlangs een lans voor een sub sidie op isolatiemaatregelen. Daar zit de eerste winst, is haar overtui ging. Daarnaast kan de invoering van een woninggebonden hypo theek een uitkomst bieden. Een dergelijke investering drukt niet op de bewoner maar op het huis, en zit dus bij de koopprijs in. De gemeente moet uiterlijk in 2020 in een warmteplan haar visie geven hoe ze per wijk wil toe groeien naar een gasloos tijdperk. Inwoners van Lewedorp hoeven niet meteen te vrezen voor grote verkeersdrukte als straks Water park Veerse Meer is uitgegroeid tot een park met 8oo huizen. Slechts één geteste routeplanner - die van de ANWB - adviseert automobilis ten via Lewedorp naar het vakan tiepark te rijden. PvdA-raadslid Ingrid Brilleman van Borsele uitte donderdagavond stevige kritiek op de route die Chris Simons opperde voor verkeer in de richting van het vakantiepark. De Middelburgse wethouder pro beerde maandag bezorgde Arne- muidenaren gerust te stellen door te beweren dat navigatiesystemen auto's vanaf de A58 via de nieuwe afslag bij Heinkenszand over Le wedorp sturen, en dus niet door Ar nemuiden, waar ze helemaal niet zitten te wachten op meer vakan tieverkeer door het dorp. Op die bewering valt wel wat af te dingen, blijkt uit een onderzoekje waarbij acht populaire routeplan ners is gevraagd de snelste route uit te stippelen naar Waterpark Veerse Meer. Vijf geteste planners (waar onder het populaire Google Maps, TomTom en Routenet) sturen au tomobilisten via afslag Arnemui den dwars door het dorp naar hun vakantiehuisje. Drie andere routeplanners, die van de ANBW, ViaMichelin en Micro soft Bing, adviseren wél om bij de nieuwe afslag Heinkenszand de snelweg te verlaten. De eensge zindheid houdt daarna snel op. Vi aMichelin stuurt het verkeer over de Ankerveersedijk, Bing wil dat auto's de Vlaamseweg nemen. De ANWB wil als enige onder de snel weg door naar Lewedorp. IN DE REGIO Evensong Workshops voor senioren Bruinissers Visserkoor MIJN DORP, MIJN STAD zaterdag 6 oktober 2018 SD Warmteplan ziet in 2020 het licht Marcel Modde Zierikzee Energiewethouder Ankie Smit (GroenLinks). FOTO GEMEENTE SCHOUWEN-DUIVELAND RENESSE De show van de Duitse mentalist Timon Krause vanavond in het dorpshuis van Renesse gaat niet door. Theaters aan Zee heeft het -1* optreden V^' van de ta- lentvolle mentalist geschrapt in ver band met een tegenval lende kaartverkoop. Eerder stond Krause wel twee keer in een uitverkochte zaal in Ritthem. „Ik begrijp er dan ook niks van waarom dit in Renesse niet is gelukt", zegt organisator Esther de Neef. „Zijn show is echt héél bijzonder. Dat hoor je ook uit de reacties na afloop." Krause staat 9 november nog in De Mythe in Goes. De meeste routeplanners sturen het verkeer naar het Waterpark Veerse Meer dwars door Arne muiden. Eerder zei wethouder Chris Simons dat het wel zou meevallen. Niet dus. Joeri Wisse Lewedorp/Arnemuiden DREISCHOR Een internationaal gelegenheidskoor en de Protestantse Gemeente Drei- schor-Noordgouwe nodigen iedereen uit om morgen in Dreischor de Choral Evensong bij te wonen. In deze Choral Evensong worden koorwerken uitge voerd van be roemde componis ten uit diverse stijl perioden. Zoals het Magnificat en Nunc Dimittis van Tho mas Tomkins en de Preces en Respon- ses (gezongen ge beden) van William Smith. Daarnaast zijn het Ave Maria van Robert Parsons en God So Loved The World van John Stainer te beluiste ren. De aanvang is om 16.30 uur. MIDDELBURG Gilde Walcheren begint dinsdag met het project POWER. Dit is bedoeld voor oudere en jongere senioren die willen investeren in hun toekomst. De workshops zijn op 9 en 23 oktober en op 6, 20 en 27 november van 13.30 tot 16.00 uur. De kosten bedragen 30 euro inclusief koffie, thee en ma teriaal. De locatie is Hof van Buuren, Oranje laan 17 in Middel burg. Aanmelden kan via power@ gildewalcheren.nl of 06-53682434. WESTKAPELLE Het Bruinissers Vis serkoor uit Brui- nisse geeft maan dag een optreden in woon-zorgcom- plex De Kreek in Westkapelle. Het concert duurt van 14.30 uur tot 16.30 uur. ZATERDAG BROUWERSHAVEN De Kunst cadeauwinkel, 11.00-17.00 uur: Expositie; BRUINISSE Scouting Brui- nisse, 13.30-16.30 uur: Girlpo- wer Event; Tuin van Brusea, 15.00-19.30 uur: Uitvoering 'Het mosseloproer uit 1773'; BURGH-HAAMSTEDE Burghse Ring, 12.00 uur: Start Kustma- rathon; Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Rondwande ling door natuur en Burgh; Dorpshuis de Schutse, 20.00 uur: Koppelklaverjastoernooi; DREISCHOR Dorp en omge ving, 10.00 uur: Ophalen oud papier; Streek- en landbouw museum Goemanszorg, 11.OO IZOO uur: Museum open; KERKWERVE Van Langeraad Recreatieterrein, 08.30-17.00 uur: NK Forelvissen; ZIERIKZEE Brogum, 14.30 uur: Heavywave Festival; FiZi, 20.00 uur: Mission: Impossi- ble-Fallout; Galerie Het Mo ment, 11.00-17.00 uur: Exposi tie Landscape; Gemeentehuis, 10.00-16.00 uur: Geschiede nisplein met lezingen: 10.30 uur: Lezing Jan Zwemer, 13.30 uur: Lezing Robert Philippo, 13.30 uur: Film De Tien van Renesse, 12.00 en 15.00 uur: Rondleiding Huib Uil; Museum haven,13.00-16.30 uur: Demon stratie scheepsmotoren; Pon- tes Pieter Zeeman, 10.00- 12.00 uur: Tweedehands Kin- derkledingbeurs; ZONDAG BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 en 13.30 uur: Familierondvaart; DREISCHOR Adriaanskerk, 16.30 uur: Engels Evensong; NOORDGOUWE Dorpshuis, 10.00-11.30 uur: Kerkdienst Christengemeente; ZIERIKZEE Havenkwartier, 13.00-17.00 uur: Kunstroute; Het Luitje, 10.00 uur: Zeehon- denrondvaart; Verbreed je Ho rizon, 14.00 uur: Workshop Franstalige muziek. BROUWERSHAVEN Van Burgh-Haamstede tot Brouwers haven is vanaf deze week weer een raamexpositie te zien over de Eerste Wereldoorlog. Er is een route uitgestippeld waarlangs foto's zijn te zien van Schouwen-Duiveland tijdens de oorlog die honderd jaar geleden ten einde kwam. Vrolijke foto's, zoals van deze stoer poserende jongens bij aange spoelde zeemijnen, maar ook verdrietige om het vergis singsbombardement in Zierikzee en de stroom Belgische vluchtelingen. Kijk hier voor meer informatie over de route: http://okijkhier.nl. foto gemeentearchief schouwen-duiveland RAAMEXPOSITIE WO I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 131