Mijn man is soms kwaad op mij en ik op hem omdat de fles wijn weer op is Die wiendin waagt mij nooit hoe het met mij gaat Joost mag weten Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. f at is een alcoholist? Nooit was er een betere definitie dan die van Winston Churchill: 'Als je 's ochtends een slok nodig hebt om de dag aan te kunnen, ben je een alcoholist.' Zo, dan weten we waar we het over hebben. Roept het iets wakker? Wat zegt u? Bent u een sociale drinker en geen alcoholist? Foei toch. Dat gelooft afgezien van uzelf niemand en waarschijnlijk gelooft u het zelf niet eens. Mijn stelling is trouwens dat iedereen die zichzelf sociale drinker noemt, alcoholist is of op het punt staat het te worden. Hoe lossen we uw probleem op, vraagt u. Niet, mevrouw. Lief zijn voor alcoholisten helpt hen al leen maar verder van huis. Echtgenoot, vriendin, familie ze kunnen u niet van dienst zijn. En oom dokter van deze pagina kan dat al helemaal niet. Wij kunnen met 'ach en wee' terzijde staan, maar daar hebt u niets aan. Misschien dat u uzelf aan uw haren weer omhoog kunt trekken. Daar zal wat hulp voor nodig zijn van de profes sionals. Jellinek-kliniek, verslavingszorg, de AA, dat soort instanties. Geen zin in? Jammer. Dan gaat u een heel droevig leven tegemoet. U beschrijft alleen de situatie zoals die de laatse tijd is; de weg ernaartoe hebt u niet geschetst. Een lange weg in uw geval, want u kent elkaar al heel uw leven. En kennelijk is langzaam maar zeker een relatie ontstaan waarbij uw vriendin praat en u het luisterend oor bent. Misschien spreekt uw vriendin graag met u af omdat ze bij u haar verhaal beter kwijt kan dan elders. Ik wil maar zeggen dat u beiden hebt bij gedragen aan de de status quo van dit moment. Dus de licht verwijtende toon van uw brief vind ik niet terecht. Waarom zijn mensen, net als u, toch vaak zo bang om te zeggen waar het op staat? Een levens lange vriendschap kan wel een stootje hebben, toch? Hoe u het aanpakt? Uw vriendin praat graag, dus maak daar gebruik van. Keer de boel om: 'Annie, overal waar ik kom zit ik braaf te luisteren. Ik zou in een gesprek meer voor mezelf moeten opkomen, assertiever moeten zijn. Maar ja, hoe doe je dat?' Dan vertelt Annie het u en hoeft u het zelf niet meer te doen. Levenservaring? De trucendoos zult u bedoelen. Maar waarschijnlijk is dat hetzelfde. magazine 53 VERSLAAFD. Ik (vrouw van 58) lust graag een glaasje wijn (of twee) per dag, maar drink er vaak nog meer. Daarom kochten we miniflesjes. Manlief is zuinig en koopt sinds kort grote fles sen, die hij verdeelt over de kleinere. Elke dag zet hij dan iets klaar. Soms laat hij de hele fles staan en die drink ik dan prompt leeg. Man kwaad dat ik me niet kan beheersen, ik kwaad dat hij me niet helpt met het onder controle hou den van mijn verslaving. Hoe lossen we dit op? AANDACHT. Ik (in de 20) heb al jaren een goede vriendin. We kennen elkaar sinds onze vroege jeugd. We spreken eens in de één of twee maan den af. Waar ik me de laatste tijd aan stoor, is dat ze nooit vraagt hoe het met mij gaat. We praten vooral hoe het er in haar leven aan toegaat. Als ik iets vertel vraagt ze nooit door. Er iets van zeg gen voelt als kritiek geven. Ik heb advies nodig van iemand die meer levenservaring heeft. Hoe kaart ik dit aan? E Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 119