SCHRIJVER VICTOR HUGO VIEL IN EEN GLETSJERSPLEET II et rode wagonnetje zit stamp- I vol dagjesmensen. Sommigen 1 dragen spijkerbroek, gympen I en een modieuze trui, anderen I een rugzak met klimtouw en ijsbijl. Piepend en krakend verlaten we Chamonix en klimmen we over de tand radbaan traag omhoog. De eindbestem ming is de 'berg aan de overzijde', de le gendarische Montenvers, waar Richard Pococke en William Windham in 1742 hun Mer de Glacé ontdekten, een zee van ijs. Deze gletsjerwereld - en niét de Mont Blanc - gaf de aanzet tot het toerisme naar Chamonix. In het dal werden de eer ste hotels gebouwd, plus een degelijke schuilhut op de berg Montenvers. Wel gesteld Europa wilde de spectaculaire schoonheid met eigen ogen zien, maar liefst zonder noemenswaardige inspan ning. Mannen in kostuum en vrouwen in lange rok werden aanvankelijk door dragers in een stoel naar boven gebracht, maar al snel werden dat muilezels en tot slot de trein. Als we het bergstation naderen, pakt de bergwereld ons in: adembenemend. We kijken en bewonderen. De scherpe pieken rond de bergen Aiguille du Dru aan de ene kant en de Aiguille du Grépon aan de andere zijde. En met die majestu euze gletsjer ertussenin. Ik wandel naar de Refuge du Monten vers, het voormalige Grand Hötel du Montenvers dat in 1880 werd gebouwd, hoogtijdagen beleefde, maar eind vorige eeuw in verval raakte. Het is onlangs ge renoveerd zoals het hoort: met het com fort van nu en behoud van de charme. De vloeren kraken, de wanden zijn nog altijd bekleed met het oorspronkelijke hout en fluisteren tientallen verhalen uit vervlo gen tijden. Zoals van die keer dat de Franse schrij ver Victor Hugo naar het Mer de Glacé kwam en bijna verongelukte omdat zijn jonge gids de weg was kwijtgeraakt en dit niet durfde te vertellen. Hugo viel in een gletsjerspleet, maar kon door de gids -jJTA LA sj Mat ij re Schilderachtig Op het terras van het voormalige Grand Hotel heb je een eersteklas uit zicht. Pionier Het allereerste gebouwtje op de Montenvers. Bakkie Koffie uit een klas siek emaillen potje. WG magazine 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 115