KOKEN Bier is een van de oudste dranken uit de Het kaiserbroodje, in Duitsland en Oosten <S) KOKEN WEETJE WEETJE \0etëtf Gipnarts kookeiland Het was een vervreemdende erva ring. Een tijdje geleden mocht ik in Brabant 's avonds voorlezen bij een bibliotheek. Mijn auto zette ik in de buurt en goedgemutst liep ik naar het opgegeven adres. Tot mijn verbazing stond daar een enorme feest tent en een obsceen lawaai dreunde mij tegemoet, om precies te zijn Duitstalige stampmuziek vermengd met gelal en gegil. Even was ik in de veronderstelling dat ik in die tent uit mijn boeken zou moeten voordragen, waarop ik mij direct afvroeg of mijn vooraf geselecteerde teksten in die ambiance wel goed zouden vallen. Ik vergiste me: mijn optreden vond niet plaats in die zwampende rkabberdoes, maar in de bovenzaal van het aanpalende multifunctio nele cultuurgebouw, al hadden mijn bezoekers - een gezelschap ingetogen lieve lezers - net als ik wel zicht op de lal lende bierdrinkers. Met verbazing luis terden we naar de decorumloze herrie onder ons. Er woedde een Oktoberfest. De origi nele editie van dit Duitse volksfeest (tra ditioneel gehouden in de laatste weken van september) komt uit München, waar de festiviteiten sinds 1810 worden gehou den als een Sinnbildfür die Ewigkeit, een symbool voor de eeuwigheid. Ieder jaar trekt het feest in Beieren zes miljoen mensen, waarmee dit het grootste zuip- festival ter wereld is. Al enige tijd heeft het fenomeen ook Nederland besmet. Iedere zichzelf seri eus nemende gemeente heeft tegen woordig zijn eigen Oktoberfest met rondborstige vrouwen in Beierse dirndls, weerzinwekkende schlagers, literpullen bier, openbare dronkenschap en schaam teloos zelfverlies. Na afloop van mijn optreden kreeg ik van de bibliotheek een fles plaatselijke Soms neemt Gipharts spijsverteringsorgaan de regie over van zijn motoriek. De laatste keer gebeurde dat in een dampende Brabantse feesttent. menselijke geschiedenis. 4500 jaar voor rijk (Kaiser-)Semmel genoemd, dankt zijn Christus werd in Mesopotamië bier ge- fc, naam aan keizer Frans Jozef I van Oosten- maakt met behulp van bappir (gerstbrood). rijk (1830-1916). Een Oktoberfest vol schaamteloos zelfverlies Foto SHODYCAREMAN 461 zaterdag 6 oktober 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 112