'Onderscheid tussen hoge en lage cultuur? Onzin' Stralenkrans van darmen Een thriller vergaart flink wat meer waarde als het boek niet alleen een spannend verhaal herbergt, maar ook zaken waar je wat van opsteekt. Dat is het geval bij Meisje zonder huid (Ambo Anthos, €20) van de Deense schrijver Mads Peder Nordbo. Zo leren we dat Groenland in grote mate zelfstandig is, maar deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, dat de hoofdstad Nuuk heet, dat de Vikingen er zo'n vijf eeuwen hebben ge woond en plots van het eiland verdwenen en dat vooral in de jaren 70 het seksueel misbruik van kinderen buitensporig groot was. Ook lezen we over een ulo, een sikkelvormig mes, waarmee doorgaans vet van de binnenkant van een zeehondenhuid wordt geschraapt. Met zo'n ulo worden aan het begin van het verhaal twee mannen gevild, van kruis tot borstbeen opengesneden en van ingewanden ontdaan. Het ene slachtoffer waakte op het ijs bij een gemum mificeerd lijk van wat mogelijk een Viking was, de ander wordt aangetroffen in de kajuit van een vissersboot. Journalist Matthew Cave ontdekt dat in 1973, toen Nuuk nog de Deense naam Godthab voerde, vier mannen op soortgelijke wijze zijn vermoord en dat om hen heen 'een stralenkrans van darmen' lag. Cave graaft verder in de zaak en stuit, met ge vaar voor eigen leven, op een onvervalste doofpot. Nordbo heeft een intrigerend verhaal afgeleverd dat tot het eind blijft boeien. 'Een arctische thril ler', aldus de uitgever. Het boek staat inderdaad bol van schuivend pakijs, gure wind, scherpe rotsen en dikke nevel, je verwacht elk moment het noorder licht te zien. —Peter Kuijt Schrijver leest Ik lees nu Wat ik aan mijn kinderen voorlees In mijn jeugd verslonden Guiltypleasure 'V?»l Welk boek heeft je leven veranderd? magazine 45 THRILLER MADS PEDER NORDBO, MEISJE ZONDER HUID Jozua Douglas (41) is de auteur van het Kinderboekenweek geschenk, De eilandenruzie. Een knipperend ogenblik van Mir jam van Hengel, over Remco Campert. Het is een meeslepend geschreven portret. Je merkt dat de biograaf de schrijver kent. Ik vind dat fijn. Ik merk dat ik nieuws gierig ben naar de manier waarop schrijvers hun leven en hun dag indelen. Het valt me op dat veel schrijvers heel gedisciplineerd zijn en er strikte routines en rituelen op nahouden. Mijn zoon Luka is 4 en gek op ver halen over piraten. Aadje Piraatje natuurlijk, maar vooral ook de boe ken van Jonny Duddle. Die vindt hij geweldig. Ze zijn vrolijk, spannend en altijd een beetje gek. Nu lees ik hem voor uit Het piratenmaai. Een klassiek verhaal waarin kinderen op zoek gaan naar een schat op een onbewoond eiland dat, als ze eenmaal aangeland zijn, een mon ster blijkt te zijn. Ik las graag boeken over de oorlog. Rende naar de bibliotheek voor de boeken van Piet Prins. Voor Holland onder het hakenkruis en de serie Snuf de hond. Als mensen het hebben over hun guilty pleasure moet ik altijd een beetje lachen. Het verraadt een vrij streng onderscheid tussen hoge en lage cultuur - en voor dat laatste schaam je je dan een beetje. Ik vind zo'n onderscheid flauwekul. Wat je mooi vindt, vind je mooi! Ik kan net zo genieten van een simpele thriller als van Mis daad en straf van Dostojevski. Vier vragen die je leven veranderen van de Amerikaanse zelfhulpgoe roes Byron Katie en Stephen Mitchell. Het is een praktisch boek vol tips hoe je kunt voor komen dat kleine ergernissen grote kwesties worden. Veel men sen maken zich druk om dingen waar ze geen invloed op hebben zoals (ver weg) rampen of (dicht bij huis) de ergernis over een hond die blaft. Je kunt je er eindeloos over opwinden of de werkelijkheid gewoon aanvaarden zoals zij is, oordopjes in doen en je richten op dingen waar je wel invloed op hebt. Een eye-opener die mijn kijk op de wereld ook echt heeft ver anderd. Peter Sierksma WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 111