balclerman.nl 10 Wiebes kaatst klimaatbal vooral terug 5-daags All-inclusive MUZIEKSPEKTAKEL Noord-Nederland CONGRES D66 Alexander Pechtold rijdt vanochtend vermoedelijk een stuk relaxter naar het D66-congres in Den Bosch toe, nu de afschaffing van de dividendbelasting van tafel lijkt te gaan. Maar juist daardoor zou het door D66 zo gewenste Klimaatakkoord wel eens in het geding kunnen komen. KLIMAATAKKOORD Dat dit kabinet het groenste ooit zou worden, was hét argument van D66 om mee te regeren. Daar voor moest de partij gevoelige ne derlagen slikken. Het inleveren van een van de kroonjuwelen van de partij bijvoorbeeld: het referen dum. Een ander belangrijk punt, vooruitgang op het medisch-ethi- sche vlak, werd voor een groot deel in de ijskast gezet om de Christenunie niet voor het hoofd te stoten. En tot slot werd Pech told, door Mark Rutte (WD) en in mindere mate Sybrand Buma (CDA), de afschaffing van de divi dendbelasting door de strot ge duwd. Het leidde ertoe dat D66 na de start van het kabinet een duik vlucht maakte in de peilingen. Het lijkt dus een zegen voor de democraten, de gisteren door pre mier Rutte aangekondigde her overweging van het afschaffen van de dividendbelasting. En dat ook nog eens op de dag dat minister Eric Wiebes (WD, Economische Zaken en Klimaat) opgetogen de kabinetsreactie presenteerde op de plannen die uiteindelijk tot het Klimaatakkoord moeten leiden. Daar kan Pechtold vandaag in Den Bosch een mooie speech omheen bouwen: dit kabinet zet zich in voor een groene toekomst, maar ziet af van de verfoeide afschaffing van de dividendtaks. Achterdocht Met die berichten hoopt de D66- top het applaus van de leden te oogsten. Maar, Wiebes sprak giste ren weliswaar mooie woorden over het nog te sluiten Klimaatak koord, veel ingrijpende besluiten kondigde hij niet aan. Het bleef vooral bij het geven van 'richting', het herhalen van ambities, en het terugsturen van voorstellen naar de vijf klimaattafels. Met de bood schap: maak de plannen concreter, reken het nog eens uit. Dan kijken we later wel wat we echt gaan doen. De vage kabinetsreactie die Wiebes gisteren formuleerde, was voor D66 het maximaal haalbare. Tijdens de Algemene Beschou wingen vorige maand trapten de fractieleiders van de coalitiepart ners, Klaas Dijkhoff (VVD) en Sy brand Buma (CDA), namelijk na drukkelijk op de rem. Al die groene ambities moesten de bur ger vooral niet te veel gaan kosten, luidde hun boodschap. Hun ach terban heeft weinig met dure warmtepompen die huiseigenaren gedwongen moeten aanschaffen. Die opstelling maakt veel D66'ers achterdochtig. Zoals Bram Fokke, D66-lid uit Utrecht, die tij dens het congres een motie in dient. „We willen onze Kamer fractie opdracht geven om niet in te stemmen met de afschaffing van de dividendbelasting, zolang het Klimaatakkoord niet uitge werkt is in beleid", licht Fokke toe. De opstelling van Dijkhoff en Buma 'wekt weinig vertrouwen', vindt Fokke. „We moeten als D66 Het Klimaatakkoord is de reden dat we in dit kabinet zijn gestapt dan ook niet de dividendbelasting weggeven en vervolgens constate ren dat het CDA en WD moeilijk doen over het Klimaatakkoord. Dat is zo'n beetje de reden dat we in het kabinet zijn gestapt." Gezichtsverlies Nu het met die dividendbelasting 'goed' lijkt te komen, zou het Kli maatakkoord weieens als een boe merang in het gezicht van D66 te rug kunnen komen. Want hoeveel zin heeft de WD in impopulaire klimaatmaatregelen als ze zelf met de dividendtaks gezichtsverlies heeft geleden? In maart zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten, die be palend zijn voor de zetelverdeling in de Eerste Kamer. De kans is klein dat het kabinet voor die tijd met wilde klimaatbesluiten komt. Daar zal Pechtold in zijn toespraak geen woord aan vuil maken. Hij viert liever de succesjes van giste ren, die hij zo hard nodig had. De achterban is er niet gerust op. „Al heb ik de hoop nog niet op gegeven dat er toch nog een kli maatakkoord komt", zegt partijco ryfee Jan Terlouw. Verblijf in De Bonte Wever in Assen van 12 t/m 16 november 2018 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! MAANDAG 12 NOVEMBER Inbegrepen Pp. x ■4'Alexander Pechtold. FöraA#; zaterdag 6 oktober 2018 Dividendsucces is voor D66 mogelijk een boemerang Wie had gehoopt dat het ka binet gisteren met een com pleet pakket klimaatmaatre gelen zou komen, kwam be drogen uit. Minister Eric Wiebes (VVD) van Economische Zaken en Klimaat gaf met zijn reactie op alle plannen van de vijf kli maattafels wel 'richting' om de beoogde reductie - 49 pro cent minder C02-uitstoot in 2030 dan in 1990 - te halen. Hij wil de gewone burger niet te veel verplichtingen opleg gen bij het nemen van ener giebesparende maatregelen. Het volk moet vooral 'gehol pen' en 'verleid' worden. Fis caal stimuleren van elektrisch rijden zou er bijvoorveeld voor kunnen zorgen dat er in 2030 drie miljoen elektrische auto's rondrijden in Neder land. Hoe dat fis caal stimuleren eruit gaat zien, weet Wiebes nog niet. „Daar moet de kli maattafel voor mobiliteit over nadenken." Zoals deze krant gisteren al meldde, wordt de belasting op gas veel minder ingrijpend verhoogd dan geopperd was door de door Diederik Samsom geleide klimaattafel Gebouwde Omgeving. De industrie komt er slechter vanaf. Wiebes wil de grote be drijven, die 1 miljard hadden gevraagd om klimaatmaatre gelen te nemen, daarin niet tegemoetkomen, en denkt bo vendien aan een C02-taks voor de industrie. Verder wil hij meer windenergie laten op wekken op zee. Dat moet vol gens de minister vanaf 2025 zonder overheidssubsidie kunnen. Chris van Mersbergen Den Bosch/Den Haag -Bram Fokke (D66-lid) Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. E FRANS DUIJTS Altijd al gedroomd van een muziekspektakel met uw favoriete artiesten? Feest mee met Lee Towers, Og3ne, Frans Duijts en de Moeflons band, die in ons hotel komen optreden! Hotel De Bonte Wever in Assen staat garant voor een gezellig en goed verzorgd verblijf. Er is vertier voor iedereen en de all-inclusive-formule maakt deze reis compleet. Van uit Assen maken we overdag diverse interessante excursies. Zo brengen we een bezoek aan Friesland, maar ook Veenhuizen, Giethoorn en het Duitse Pa penburg staan op het programma, 's Avonds na het diner zullen de artiesten samen met u De Bonte We ver volledig op zijn kop zetten. Boek dit gezellige muziekspektakel bij Bolderman Excursiereizen! tl k jjSÜSfc. ANVR ISlÉ." Bolderman servicelijnen naar De Bonte Wever in Assen v.v. Optredens van Lee Towers, Og3ne en Frans Duijts Muziekband de Moeflons 4 overnachtingen in het 4-sterren Hotel De Bonte Wever in Assen Dagelijks een goed verzorgd ontbijtbuffet en dinerbuffet 3x lunchbuffet in het hotel (of lunchpakket tijdens dagtochten) Gratis koffie, thee, alcoholische en niet-alcoholische drankjes (huisassortiment) Gratis snacks en diverse lekkernijen Gratis gebruik van zwemparadijs, sauna, fitness en bowlingbanen Entertainment in het hotel Wifi in het hotel gratis Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/reisleider Toeristenbelasting, tol- en parkeergelden Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10