Ook nadat Jan Brokken de laatste punt zette in 'De rechtvaardigen' dacht hij weer: ik hou op met schrijven. Hij verzamelt zoveel documentatie dat hij niet zelden opnieuw moet beginnen, omdat nieuwe informatie nieuw licht op de zaak werpt. 'Ik word er gek van.' Er heerst een licht nerveuze sfeer op de Vrijheidslaan in het Li touwse Kaunas. Het is 15 juni 2018 en koning Willem-Alexan- der is onderweg en zal straks het monu ment van Jan Zwartendijk onthullen. Jan Brokken (69), die de laatste hand legt aan een boek over Zwartendijk, staat voor een winkelpui. Drie personages die in De rechtvaardigen voorkomen, zijn ook ter plekke. Jan Zwartendijk redde als Neder landse consul in Litouwen aan het begin van de Tweede Wereldoorlog duizenden Joden door visa uit te schrijven naar Curacao. „Er blijft nieuwe informatie binnenkomen", zegt Brokken met een gekwelde blik. „Het houdt niet op." Drie maanden later vertelt Brokken in zijn Amsterdamse grachtenwoning over zijn werkwijze. De meester van de lite raire non-fictie lijkt op de alcoholist die weer belooft te stoppen. „Na elk non fictieboek zeg ik: ik doe het nooit meer. Nu ook. Ik doe het niet meer! Ik word er gek van. Als je mijn documentatie ziet. Ik heb twintig cahiers van vijfhonderd pagina's vol. Heel veel moet ik weggooien omdat het niet goed in het verhaal past. En alle feiten die je verzamelt, moet je dubbelchecken. Dan blijkt er soms iets niet te kloppen, mensen moeten zich vergist hebben. Dat is een wérk! Je moet je ook in al die grote geschiedenissen graven. Hoe was de politieke situatie in Litouwen van 1939-1940? Waarom heeft Stalin persoonlijk toegestaan dat al deze vluchtelingen naar Vladivostok gingen met de Transsiberië Express?" Jappenkamp Vanaf 1988 is Brokken fulltime schrijver. Zijn boeken voeren je de wereld over en raken je tot op het bot. Bij vlagen word je bij de keel gegrepen. In De droevige kam pioen speelt een legendarische tafelten nisser op de Antillen de hoofdrol; De ver gelding gaat over een Duitse wraakactie op willekeurige dorpelingen en Het huis van de dichter over de Russische pianist Youri Egorov. Het doet de vraag rijzen wanneer Brokken op iets stuit dat hij tot leven wil brengen. „Er moet iets in zitten waarmee ik me kan vereenzelvigen. Bij Jan Zwartendijk vond ik het prettig dat hij uit Rotterdam kwam. Ik groeide op in het nabijgelegen Rhoon, ik ken de sfeer van Rotterdamse zakenfamilies. In Baldsche zielen draait het om vader-zoonconflicten. In andere boeken over oorlogsverledens die blijven doorzieken. Dat is in mijn familie ook gebeurd. Mijn vader had een kampsyn droom. We kijken allemaal naar de geschiede nis door wat onze ouders en grootouders vertellen. Je wilt weten waar ze vandaan komen, wat ze hebben meegemaakt." Brokkens ouders en oudere broers woonden tijdens de oorlog op Celebes en kwamen in een Jappenkamp terecht. „Als kleine jongen, geboren in 1949, moest ik enorm mijn best doen me daar iets bij voor te stellen. Waar ligt dat, wat is dat, 'de tropen'? En een kamp, waarin mijn vader dwangarbeider was." Het domineesgezin kwam kort na de oorlog in het calvinistische Rhoon te wonen en voor de dorpsbewoners waren zij exotisch. Brokken hoorde er de oorlogsverhalen. „Die moest ik me ook allemaal indenken. Ik heb voortdurend mijn inlevingsvermogen moeten trainen om alles te kunnen begrijpen." Het helpt hem als hij zijn onderwerp heeft gekozen. Zijn mentale staat aan het begin van een nieuw project? „Ik heb honger en ben nieuwsgierig. Want je ontdekt veel van mensen en van de ge schiedenis. Hoe mensen zich verhouden tot elkaar, wat ze met elkaar doen. Je kunt ontzettend respect krijgen voor mensen, maar je kunt ook gaandeweg vraagtekens zetten bij sommige mensen. Alles komt voort uit grote nieuwsgierigheid. Als ik niet denk: hier wil ik meer van weten, dan begin ik er niet aan." Zijn sparringpartner is redacteur Emile Brugman. Als een plan rijpt, gaat Brokken met hem zitten. Het patroon is vaak het zelfde. „Dit is het idee, het moet niet zo groot worden. Ik denk 140 pagina's. Dan begint Brugman al te glimlachen. magazine 43 Q 'Alles komt voort uit Tekst JANHOEDEMAN Foto's DESIREE SCHIPPERS Lezen? De rechtvaardigen verschijnt bij Atlas Contact 23). WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 109