ER ZAL EEN SOORT STATIE GELD MOETEN KOMEN OP SATELLIETEN DIE JE IN DE RUIMTE HEBT GEBRACHT doordat de deeltjes met elkaar in botsing komen, ontstaan steeds meer nieuwe deeltjes en zo creëren we een groeiende laag van junk rond onze planeet. Straks hebben we onszelf opgesloten en kunnen we niet eens meer de ruimte in." Roosegaarde pretendeert ook niet te weten wat het antwoord is, maar werkt nu samen met NASA en ESA voor Space Waste Lab. De eerste stap: het grote pu bliek op het bestaan van ruimteafval at tenderen door het te visualiseren. Giste ren presenteerde hij een buiteninstallatie in Almere, waarbij hij delen space waste op 20.000 kilometer afstand van de aarde in realtime volgt met verticale lijnen van licht. Deze wereldpremière is onderdeel van het Weekend van de Wetenschap, waarvan Roosegaarde een van de ambas sadeurs is. Roosegaarde: „Aan de performance is een tentoonstelling verbonden waarin we op zoek gaan naar oplossingen. Hoe kunnen we het afval opruimen? Met net ten? Laser? Robotarmen? En wat kunnen we er vervolgens mee doen? Kunnen we er 3D-printmateriaal van maken om hui zen mee te bouwen op andere planeten? Valt er energie uit op te wekken? Kunnen we met oud en nieuw het afval naar de aarde toetrekken, zodat het in de atmos feer verbrandt en een mooi, niet vervui lend alternatief voor vuurwerk zou kun nen zijn? Kortom: hoe gaan we van shit naar schoonheid?" Boyan Slat Maar moeten we niet eerst de aarde op ruimen voordat we ons om het heelal be kommeren? Roosegaarde schudt resoluut het hoofd. „Het is én-én. We moeten ons zelf op alle fronten uitdagen om actiever en creatiever na te denken over de toe komst. Boyan Slat is de zee opgegaan met zijn The Ocean Cleanup om plastic op te ruimen, ik ga de ruimte in." De wereld een upgrade geven, dat is wat hij wil. Die drive komt voort uit zijn verwarring over wat hij om zich heen ziet. „Verkeersopstoppingen, lawaai, luchtvervuiling: de stad is een machine geworden die ons ziek maakt. Dat heb ben we zelf veroorzaakt en ik denk dat we ons eruit kunnen ontwerpen. Aan het geld en de technologie ontbreekt het in Nederland niet, wel aan verbeelding. Die verbeelding wil ik met ideeën blijven prikkelen." Maar heeft al dat slimme ontwerpen wel zin als we onze leefwijze niet veran deren? Wat is het nut van een smogtoren of een ruimte-opruiming als er almaar meer auto's bijkomen en we steeds nieuwe raketten de lucht in schieten? „We hebben inderdaad een achterstand", geeft Roosegaarde toe. „We spelen poker met de aarde. Als we écht impact willen hebben, moeten de initiatieven niet al leen van onderaf, maar ook van hoger hand komen. Daarom is het goed dat Brussel streeft naar een verbod op plastic rietjes en Rijkswaterstaat in 2030 ener gieneutraal wil zijn. Dat de Chinese overheid niet alleen de Smog Free Tower grootschalig in productie neemt, maar ook inzet op elektrische bussen en meer fietsen. Wat betreft ruimteafval zal er een soort statiegeld moeten komen op satel lieten die je in de ruimte hebt gebracht." Dan dient de fotograaf zich aan. Roose gaarde moppert: „Er zijn toch wel genoeg foto's van mij?" Meteen klaart hij weer op: „Microsoft heeft eens alle foto's van de Eifeltoren van het web gepakt en daar een 3D-model van gemaakt. Mocht er iets met dit wereldicoon gebeuren, dan heb ben we dus een back-up." Is het een idee om van zichzelf ook zo'n soort model te laten maken? „Oh, ik ben al 3D ingescand. Zodat ik mijn kle ding op afstand kan laten maken." Handig, want Roosegaarde bevindt zich zelden langer dan een week op de zelfde plek. Rotterdam, Shanghai, Lon den, Kiev, Toronto, Dubai, Philadelphia, Luxemburg: zijn reisschema is moor dend. Zelf vindt hij dat overigens niet, hij heeft op elke plek zo zijn routine. La chend houdt hij zijn laptop omhoog: „Dit is mijn huis. De ideeën leiden me. Ik ben een zwerver, maar wel één met een cre ditcard." 41 Weekend van de Wetenschap Tijdens het Weekend van de Wetenschap (van daag en morgen) openen musea, universiteiten, on derzoeksinstituten en bedrijven hun deuren met activi teiten voor jong en oud. Ambassadeurs van dit evenement zijn astronaut André Kuipers, hersenweten- schapper Eveline Crone en kunste naar/ontwerper Daan Roose gaarde. Die laatste pre senteerde gisteren de wereldpremière van de perfor mance Space Waste Lab in Kunstlinie Almere Flevoland (KAF). Daarnaast loopt een speciaal on derwijs-, praat- en expoprogramma met als titel Space@KAF. Meer hierover via kaf.nl. Het lichtkunst- werk Waterlicht is te zien van 25 tot en met 27 oktober in de Kunsthal Rot terdam. 361 zaterdag 6 oktober 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102