Slaankame 15 'VROEGER GING JE OOK NIET IN JE EENTJE IN EEN GROT LIGGEN' Tussen ontspannen en praktisch r procent verdient. leder kind verdient een eigen kamer, vindt een zeer ruime meerderheid van de ondervraagden in ons woononderzoek. Maar is samen slapen niet veel gezelliger, en beter voor de ontwikkeling? n dit is mijn kamer", zegt I Nikee (9) uit Baarn terwijl I ze de met poezentekenin- gen behangen deur open- zwaait. Een echte meiden kamer, maar... waar is het bed? Dat blijkt in de hoek te staan, verborgen onder een berg speelgoed, poppen en knuffels. Het is moeilijk voor te stellen dat hierin wordt geslapen. Dat doet Nikee dan ook niet. Ze gaat een deur verder en ploft in het uit de kluiten gewassen uitklapbed van haar grote zus Tirza (12). Daarin slapen ze al jaren elke avond samen. „Mijn kamer is klein en dat vind ik eng", vertelt Nikee. „Met mijn zus is het veel leuker. Bij haar slaap ik ook beter dan in mijn eigen bed." Tirza ziet er ook de voordelen van. „Ik kan niet tegen grote ruimtes in mijn bed, dus daarom is het fijn. Al is Nikee soms wel een beetje irritant, bijvoorbeeld als ze snurkt." „Ik snurk niet!" „Jawel, heel hard. Heel hard snurk jij. Ik kan dan niet goed in slaap ko men. En soms praat ze in haar slaap. Maar verder vind ik het wel gezel lig-" Moeder Mariska Schotman was er aanvankelijk niet gerust op, bekent ze. „Je vraagt je toch af of het wel goed is voor je kinderen. Maar vanaf het begin sliepen ze gewoon, en nog goed ook. Nu denk ik: het zal alle maal wel loslopen. Vroeger ging het altijd zo." Uitzondering Steven Pont beaamt dat. „De meeste kinderen op aarde slapen met hun broers, zussen, opa's, oma's of ou ders in één kamer", zegt de ontwik kelingspsycholoog. „Alleen op een kamer is meer uitzondering dan re gel in de wereld. Het is ook geen na tuurlijke situatie. Lang geleden was het voor mensen veel veiliger om dicht bij elkaar te liggen dan in je eentje in een grot verderop. Ook voor dieren geldt dat de kleintjes nooit ergens apart slapen. Wij doen in Nederland dus een beetje mal." Samen slapen kan helemaal geen kwaad, betoogt de ontwikkelings psycholoog. „Als de kinderen het fijn hebben met elkaar, is het goed. Je slaapt lekker op het moment dat je je veilig voelt. Daarom moet ook het licht in de gang vaak aan blijven. Mijn kinderen hadden ieder een ei gen kamer, maar besloten toch bij elkaar op één kamer te gaan liggen. Dat vonden ze gezelliger. Uit evolu tionair oogpunt is het ook verstan- waarin je onderwerpen makkelijker aansnijdt dan 's ochtends aan de ontbijttafel." Het gaat niet altijd goed. „Als je el kaar uit de slaap houdt, bijvoorbeeld wanneer één kind heel erge nacht merries heeft. Of als je je juist niet veilig voelt bij je broer of zus." Puberteit En op een dag houdt het vanzelf op. „In de puberteit, wanneer je lijf ver andert, ontstaat de natuurlijke be hoefte om een eigen plek te hebben. Voor het merendeel van de kinderen in de wereld kan dat niet, bij ons wel." Het is een punt waarop Tirza en Nikee bijna zijn aanbeland. Tirza gaat sinds kort naar de middelbare school en maakt 's avonds nog huis werk op haar kamer wanneer Nikee al in bed ligt. „Ik denk wel dat het gaat veranderen", ziet Tirza zelf ook in. „Ik krijg steeds meer huiswerk en ik word steeds ouder." Tirza: „Ja, jij ook, dus ik denk wel dat het gaat veranderen." Hun ouders hebben dat moment al even zien aankomen. „We gaan bin nenkort verbouwen", vertelt Ma riska. „Tirza krijgt een kamer op zol der, dan halen we ze uit elkaar. Hun ritmes worden te verschillend." Nog even dus en dan voldoen de meiden weer aan de westerse norm. „In grote delen van de wereld wordt het kindermishandeling gevonden wanneer een kind apart slaapt", stelt Steven Pont. „In Afrika wordt er schande van gesproken. Voor een kind is in deze wereld de kans heel groot dat je een kamer moet delen. Behalve als je hier bij ons op aarde wordt geworpen." woutvandehoef dig: je bent niet meer alleen afhan kelijk van je eigen oren als er een roofdier passeert." Kinderen kunnen er zelfs een hechtere band door krijgen. „Het zou me verbazen als dat niet zo is. Je ver sterkt de intimiteit. Met je broer of zus kun je dingen bespreken die je niet in de woonka mer bespreekt. Kinde ren horen een beetje sa men te spannen tegen hun ouders. 'Als papa dit doet, dan moet je ge woon dat doen', van die nachtelijke gesprekjes vrijdag 5 oktober 2018 GO En de matras? Een derde van de ondervraagden vervangt de matras binnen 3 jaar, 40 procent doet dat bin nen de 7 jaar erna. van de onder- vraagden vindt dat elk kind A een eigen slaapkamer 44,8 procent van de Neder landse slaap kamers be schikt over een tv. 20 procent van de landge noten droomt van een inloop- kast in de slaapkamer. "Hij mijn zus slaap ik beter' TekstSven Remijnsen Foto Rick Arnold Heel soms vindt Tirza (r.) Nikee wel een tikje irritant. Nikee in haar eigen kamer. 'Wel een zootje hè', vindt moeder Mariska. Nikee: „Ik ook!" In dat jaar nam de Tweede Kamer de eerste Woningwet aan. De norm voor sociale woningbouw was: minstens drie kamers, een voor de ouders, een voor de jongens, een voor de meisjes. Elk ver trek moest een raam hebben. Vroeger was het normaal als een gezin in één ruimte sliep; dat komt terug! Een trend is namelijk bedding-in-, alle kinderen sla pen bij de ouders. Er is wel een gróót bed nodig. FOTO NATIONAAL ARCHIEF/ COLLECTIE SPAARNESTAD/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63