UNIEK Op jacht naar het vaci099,- Noorderlicht BOEK NU! (088 10 30 800 effeweg.nl Hack overal groot nieuws ALLEEN bij Effevweg.nl «f - 5 WAR ON PUTIN'S HACKERS MET HURTIGRUTEN! sen, en mensen maken fouten. De CIA heeft in het verleden blunders gemaakt die je bijna niet kunt ge loven. Die wilden Fidel Castro ooit vermoorden met een explosieve sigaar. Daar verbleken deze fouten bij." Van Koningsbrugge: „Er spreekt een zekere arrogantie uit deze werkwijze, net als bij de Skripal- aanval, zo van: wij worden toch niet gepakt. Wat het ook laat zien: blijkbaar zijn er een paar dossiers zó gevoelig, dat de Russen bereid zijn deze risico's te nemen om er meer over te weten te komen." De Jong: „Ik hoor vaak: Nederland is daar veel te klein en onbedui dend voor. Maar dat is natuurlijk niet zo. We hebben hier belang rijke internationale organisaties zitten, zoals de OPCW. We leiden het MHi7-onderzoek. En nog bui ten dat: als je bij één NAVO-land binnen bent, ben je in feite bij alle lidstaten binnen. Neem Raymond P., een Nederlandse ambtenaar op het ministerie van Buitenlandse Zaken, die jarenlang voor de Rus- De CIA wilde ooit Fidel Castro laten vermoorden meteen explosieve sigaar. Daar verbleken deze fouten bij sen bleek te hebben gespioneerd. Die speelde allerlei EU- en NAVO- geheimen door aan de Russen. Dat leverde Rusland veel meer op dan alleen informatie over ons land." Nederland heeft de hack zeer gedetailleerd openbaar ge maakt, inclusief foto's van de verdachten. Hoe zal Rusland daar op reageren? Van Koningsbrugge: „De relatie tussen Rusland en het westen kon al nauwelijks slechter. Nederland en Rusland liggen al jaren over hoop. Formeel zijn we nog in ge sprek over uitlevering van de MHi7-verdachten, maar laten we eerlijk zijn: de kans dat Poetin hen ooit uitlevert, is nul. Uitgesloten. Dus daar is niets meer aan te ver pesten." De Jong: „De Russen reageren op de bekende wijze: dat het alle maal kletskoek is, allemaal wes terse verzinsels. En vervolgens storten ze een lawine van leugens en halve waarheden over ons uit, allemaal bedoeld om de werkelijk heid te vertroebelen. Zodat men sen gaan twijfelen, en gaan den ken: wat is er nou waar en wat niet? Na de vergiftiging van oud- KGB'er Litvinenko, in 2006, be weerden de Russen dat hij zichzelf had vergiftigd om Poetin in dis krediet te brengen. Na de MH17- ramp suggereerden ze zelfs dat het westen een vliegtuig vol lijken had laten opstijgen en crashen, alle maal om de Russen zwart te ma ken. Rusland onder Poetin is een politiestaat van het zuiverste wa ter, die ook in deze kwestie nooit zal vertellen wat er echt gebeurd is." De Russische ambassade in Den Haag heeft aan deze hack mee gewerkt. Een medewerker haalde de vier op van Schiphol. Moet Nederland de Russische ambassadeur uitwijzen? Van Koningsbrugge: „Dat is over dreven. Hoe ernstig deze zaak ook is, laten we nu niet gaan doen of Rusland het enige land ter wereld is dat spioneert. We mogen best boos zijn: dit is een agressieve ope ratie op ons grondgebied, gericht tegen een belangrijke organisatie. Maar wij doen óók aan spionage. En we werken volop samen met de Britten en de Amerikanen, die het op nog veel grotere schaal doen dan wij. Hoe ernstig deze zaak ook is: spionage is geen exclusief Rus sische aangelegenheid." 8 DAAGSE EXCURSIEREIS A m 30-uurs cruise op het schip Hurtigruten, een indrukwekkende cruise! GEEN AANBETALING! vrijdag 5 oktober 2018 GO amateuristisch' IHailOnline H= Bntain. Holland and US spearhcad fightback againal Putin'a cybar war a* Ihey reveal how Moscow's web of hackers hit high-profile targets across the globe - ine loding chemical weapons watchdog probing Salisbury attack Hebben we onderschat dat ook ons land voor de Russen inte ressant genoeg is voor zulke operaties? —Ben de Jong, kenner Russische inlichtingendiensten De Russen op de site van de Britse tabloid Daily Mail. De cyberaanval van Russische spionnen in Nederland was gisteren overal ter wereld nieuws. Verbazing was er vooral over het feit dat het Nederlandse kabinet op de perscon ferentie zoveel 'geheim' materiaal prijsgaf: beelden van de betreffende Russische spionnen, namen, data. De Franse krant Le Monde plaatste de foto van dé kofferbak de hele dag prominent op haar site. Een BBC- correspondent betitelde de opening van zaken als 'sensationeel' ('stun- ning'). Alle buitenlandse media ver meldden dat Nederland direct steun van andere Europese landen kreeg. CNN had het zelfs over een 'onge kende aanval' van de westerse rege ringen op Poetin. Een tegenaanval die de relatie Europa-Rusland vol gens de Amerikaanse zender 'stevig onder druk kan zetten'. De Duitse zender ADR stond onder andere stil bij het feit dat de vier Russen nog an dere hacks in petto hadden. Reisbeoordeling: Zeer goed! 75 beoordelingen Deze reis zal een onuitwisbare indruk op u maken. U ziet het winterlandschap van Noorwegen vanaf het spoor en het water. U overnacht aan boord van de 'oude Post boot' Hurtigruten, één van de mooiste cruises ter wereld. Tijdens de gehele vaart kunt u genieten van adembenemende uitzichten. Wellicht spot u onderweg nog wel een walvis of wordt u wakker gemaakt om het unieke fenomeen het Noorderlicht te aanschouwen. We doorkruisen het land twee keer per trein. Van Oslo naarTrond- heim rijdt de trein door het Gudbrandsdal dat ook het het 'dal der dalen', of 'Noorwe gen in het klein' wordt genoemd, en door het schitterende landschap van de ruige INBEGREPEN Dovrefjell. Het traject van Bergen naar 2 overnachtingen aan boord Stenaline incl. ontbijt Oslo wordt tot de mooiste treinreizen ter 4 overnachtingen in 3* hotels incl. ontbijt en diner wereld gerekend. U doorkruist Noorwegen 1 overnachting aan boord Hurtigruten incl. ontbijt van west naar oost door een spectaculair 7 maai ontbijt /- t landschap met als letterlijk hoogtepunt de 4 maal diner /1 Hardangervidda. We bezoeken de Noorse Treintickets Oslo - Trondheim hoofdstad Oslo dat een prachtige ligging en Bergen - Oslo VERTREKDATA EN PRDZEN heeft op de beboste hellingen aan het Gidsen voor stadstours Oslo, Bergen gelijknamige fjord. U ziet ook de prach- en Trondheim 2 februari €1149, tige stad Bergen met de kenmerkende Begeleiding door uw chauffeur reisleider 4 februari €1149, Bryggen, de gekleurde Hanzehandelshuis- Koffie of thee op het verzamelpunt op dag 1 8 februari €1199, jes aan de haven en we nemen u mee naar Vervoer per Comfort Class touringcar 13 februari€11 99,- de voormalige hoofdstad Trondheim. 2 maart11 9 maart1099,- Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon. Ql 1V) OTll nnrrl ol 1 n O YiH Q.V o\r7 OV\\ Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. \J \J\J I ULKZ L Ly c U Uu f C- LZj t- i L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5