Badkamer 1956 4 1 procent Wellness of nietes? 1op3 De badkamer die niet lang geleden in twee derde van de woningen ontbrak, is standaard geworden. En we willen luxe, misschien zelfs wellness. Design, spotjes, bubbels. Styliste Florine van Rees (30) gaat in bad met haar oma, ex-model Roos Kunst (85). Florine: „Dat iedereen een bad wil, ik snap er niks van. Ik heb net een boven woning uit 1923 gekocht, het eerste wat ik deed was het oude bad eruit slopen. Het was ook niet veel meer, maar een bad, ik heb er weinig mee, jij wel oma?" Roos: „In ons eerste huis hadden je opa Hans en ik een heel royaal bad. Voor die tijd een ongekende luxe. Wij zaten in onderhuur in een kast van een huis in Amsterdam-Zuid. Wij hadden twee kamers, een bad kamer en een tuin, heerlijk. We wa ren in 1953 net getrouwd. Wij had den zelf geen keuken, maar moch ten die van de hoofdhuurder ge bruiken. Dat vond ik maar niks, koken tussen andersmans spullen. „Mijn Hans wist er wel wat op, hij knutselde een opklapplank die hij over ons bad legde, daar konden we een kookplaat je op zetten. Hij maakte een kast aan de wand voor borden, bestek en pannen. Hadden we toch een eigen keukentje. Wij kookten in de badkamer. Nog fijner was dat we samen in bad konden met een kopje thee of een ontbijt op de 'keukenplank' tussen ons in. Ik heb heel goede herinneringen aan die tijd." Florine: „Dat klinkt dan wel weer heel mooi. En oké, het idee van in bad gaan op een koude dag - leuk. Het bad aanzetten, kaarsjes erbij en erin met een boek. Mmm, lekker. Maar na twee minuten in bad denk ik vast: het ligt niet comfortabel, ik wil weer door. Het idee van een bad is leuk, er één hebben hoeft niet." Roos: „Ik ben ook geen badderaar meer, hoor. Toen we kinderen kregen was ons huisje met twee kamers te klein, we verhuisden in 1956. In latere huizen hadden we vrijdag 5 oktober 2018 GO In een op de drie badka mers staat een ligbad (31 procent). Bijna alle badkamers (93 procent) hebben een douche. wee procent van de huishou dens heeft een jacuzzi, bijna 14 procent wil er een. heeft een bidet maar haast geen Nederlander verlangt naar zo'n raar ding (nog geen 3 procent). Hoe gebruik je een bidet eigenlijk? Op zoek naar sfeer Tekst Arie Westeneng Foto Rick Arnold In dat jaar, meldt het CBS, telt 30 procent van de huizen een 'bad- ruimte'. Tegenwoordig heeft (echt) elk huis in Nederland zo'n ruimte. 17,5 procent van de huishoudens was nog niet aangesloten op het riool in 1956, 3 pro cent poepte zelfs nog 'buiten'. Nu hebben alle huishoudens een riool aansluiting. We hebben allemaal een toilet en in de 46 procent van de huishoudens zijn het er zelfs twee. FOTO NATIONAAL ARCHIEF/ COLLECTIE SPAARNESTAD/ WOUTVANDEHOEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52