WIM HOFMAN Zeeaas PZC geeft een rondje 11 Brand Domburg snel geblust Als mijn vader wilde gaan vissen, ging hij dikwijls eerst naar het strandje bij Rammekens. Hij bond een spa aan de stang van zijn fiets en in de fietstassen gingen blikken bus sen die hij als wormtrommels ge bruikte, want hij ging wormen steken, een sport op zich. Hij was in zijn nopjes, als zijn trommels goed gevuld waren en vooral als hij een partijtje zagers te pak ken had gekregen. De zagers lagen te kronkelen, hadden veel uitsteeksels en waren blauw en soms zelfs wat bruin, als chocolade. 'Het zijn eigenlijk geen wormen', zei hij, 'het zijn zeeduizendpoten en ze kunnen gemeen bijten'. 'Het beste van het beste', zei hij, 'alle vissen zijn er gek op'. Hij had meestal ook echte zeepieren, die hij leeglopers noemde. Je kon er geen stukjes af trekken, zoals bij zagers, want dan liepen ze leeg. Een enkele keer reeg hij de wormen aan een draad om ze te drogen in de schuur. Mijn moeder had daar een hekel aan. Zo'n guirlande met wormen zag er ook wel vreemd uit. Maar hij had liever verse en sappige en levende wormen. Een enkele keer ging ik wel eens mee. Wormen steken, merkte ik, was een kunst. Ie moest diep spitten en dat niet alleen, je moest ook haast maken. Dik wijls waren de wormen je te snel af. Je moest ook voorzichtig met die zeepie ren omgaan, want als je te hard aan ze trok, braken ze en liepen ze leeg en had je eigenlijk alleen maar een slap velletje over. Wormen steken mag tegenwoordig zomaar niet. Zo moet je bijvoorbeeld per se in speciale daartoe bestemde spit- vakken spitten. Je mag niet 's nachts graven en het is verboden graafmachi nes te gebruiken. Na het spitten moet je het strand weer netjes plat maken en je moet een vergunning hebben. 'Bij het uitoefenen van het spitten van zeeaas is de spitter verplicht een wormspitver- gunning bij zich te dragen en op eerste verzoek te tonen aan een controlerende instantie, als politie, Provincie Zeeland, Algemene Inspectiedienst en aan Bui tengewone Opsporingsambtenaren (B.O.A.'s)'. Je bent nog niet zomaar aan het vissen. DOMBURG - In een appartement in het complex Residence Wijn- gaerde aan de Wijngaardstraat in Domburg heeft gisteravond korte tijd brand gewoed. De brandweer kon het vuur snel blussen. Er vielen geen slachtoffers. Het vuur werd kort na acht uur ontdekt. De bewoners waren niet thuis. Omwonenden werd uit voorzorg aangeraden hun apparte ment te verlaten. De brandweer kwam aangesneld met twee blusvoertuigen en een ladderwagen en wist de boel snel onder controle te krijgen. Rond kwart voor negen klonk het sein 'brand meester'. Hoe groot de schade is, is nog on duidelijk. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 LangeJan De herkomst van de naam 'Lange Jan' ligt in een ver verle den (krant, 25 september). Bij de constructie van het abdijcom plex zijn twaalf torens van ver schillend formaat gebouwd. Deze torens staan symbool voor de twaalf apostelen van Christus (het is 'n katholieke abdij!). De hoogste toren is genoemd naar de apostel Johannes, 'de leerling, die Jezus liefhad'. Bij het Laatste Avondmaal zit deze apostel ook het dichtst bij Jezus. De toren, die oorspronkelijk 'de Lange Johannes' heette, is in de loop van de tijd verbasterd tot 'de Lange Jan'. Zijn spits is ook het dichtst bij de hemel. Ans Leek Smaragd 48, Middelburg Bloemenranden Stichting Akkerleven wil voor het project 'Bloemrijk Noord- Beveland' samenwerken met agrarische en toeristische onder nemers. De gemeente Noord-Be veland (krant, 29 september) legt 12.000 euro opzij voor het pro jectjaar 2019. Fantastisch, prachtig, dat wordt weer volop genieten voor de mensen. Maar genieten onze insecten (bijen, vlinders) er ook wel van? Als je goed oplet komt er soms een insect (vanwege de kleuren?) even rondneuzen en vliegt door 1 want de 0 zo goed bedoelde bloemen hebben geen nectar. Ze 1 hebben de insecten niets te bie- 1 den. 1 Kopen we wel het goede zaad? Misschien eens praten met de Vlinderstichting, de KNNV, de Bijenvereniging? We zij op de goede weg. Vol- j houden! 1 Rob de Waijer Veldzigt93, Oostkapelle 1 Verkeersveiligheid De gemeente Terneuzen is voortvarend bezig om in samen- werking met derden de verkeers- veiligheid (krant, 2 oktober) op diverse knooppunten te verbete- i ren(T-aansluiting Binnenvaart- weg-Schependijk) en volgend jaar een verkeersplein bij de noordbrug van de Oostsluis. Hopelijk wordt de verkeerssi tuatie op de Kennedylaan tussen de twee winkelcentra ook verbe terd. Een hoofd verkeersontslui- tingsweg tussen deze twee cen tra vraagt om problemen. Aan passingen zijn noodzakelijk. Jammer is ook dat de verkeers situatie ten westen van de West(zee)sluis niet in het pro ject aanleg nieuwe zeesluis wordt verbeterd. Het omrijden en de verkeerslichten bij de T- aansluiting richting Hoek zijn belemmeringen voor een vlotte verkeersafwikkeling. Ik heb dit bij alle instanties on der de aandacht gebracht maar zonder resultaat. Er is geld ge noeg beschikbaar. Het argument dat dit buiten het plangebied ligt is onterecht. Deze weg behoort wel degelijk tot het sluizencom- plex. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Gratis rondje reuzen rad'. Beleef de Kustmarathon vanaf grote hoogte met de PZC. ledereen mag mee! Altijd op de hoogte van het laatste nieuws? Download de PZC-app! vrijdag 5 oktober 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator A De Lange Jan. fotomauricesteketee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43