Twaalf juryleden worstelen met de waarheid 9 Zeeuwse topkok Michel Louws. Bedrijfsleider is Steffen Brink- haus, voormalig eigenaar van de Middelburgse koffietent Robuust. Vissaus De kaart telt tien gerechten, waar van flink wat vegetarisch. Op de reservelijst staan nog vijftien ge rechten. „Dan kunnen we schake len als een bepaald gerecht niet loopt, of daar halen we de maand- suggestie uit", aldus Vinke. Met Ja- kobsen, die een fanatieke thuiskok is, heeft hij volop gediscussieerd over de samenstelling. „Natuurlijk zijn de gerechten van Edwin", zegt de zanger. „Maar ik heb in de loop van de jaren ook best een aardige smaak gekregen. Als ergens te veel vissaus in zit, dan zeg ik dat. 'Zo doen ze dat in Thailand', zegt Ed win dan. Dan wil ik er toch min der in hebben." Vinke: „Zulke dis cussies zijn juist leuk. Zo is het ook begonnen. Als we bij elkaar op visite zijn, hebben we het altijd over eten." Anders dan in de Kromme Wa tergang zijn de gerechten niet met een pincet op het bord gerang schikt, waarschuwt Jakobsen. „We pleuren het er hier gewoon op." Daar heeft sterrenkok Vinke geen moeite mee, behalve toen de maal tijden werden gefotografeerd. „Toen heb ik wel een pincet ge bruikt. Hoe zet je een kroket op de foto? Dat is echt ontzettend moei lijk. Maar mijn ongerustheid ver dwijnt als ik ga proeven, hoor. Dan weet ik weer dat het goed zit."Als het aan de echtparen Jakobsen en Vinke ligt wordt Hard Ziel een verzamelplaats van divers publiek. „Het moet voor iedereen toeganke lijk zijn", verklaart Vinke. „Voor de mannen die terugkomen van de voetbal en voor de vrouwen die zijn wezen winkelen." Jakobsen: „Of als je om acht uur ergens gaat dineren en je denkt dat je het niet volhoudt. Dan kan je om vijf uur eerst hier wat halen." Gisteravond hebben vrienden en vriendinnen het concept uitgepro beerd. En vrijdag, als Hard Ziel opengaat, is de Kromme Water gang bij uitzondering dicht. Vinke wil in Middelburg zijn, maar hij zal zich zo min mogelijk in de keuken vertonen. „Die jongens moeten het doen. Ik loop daar alleen maar in de weg." Zo denkt ook Jakobsen er over. Hij zal vaak langsgaan bij zijn zaak en als het kan zijn handen uit de mouwen steken. „Maar als ik aan bied om te helpen, kan ik me ook goed voorstellen dat ze zeggen dat ik in de keuken niks te zoeken heb." Hard Ziel opent vanmiddag om 17.00 uur. Het kan wringen tussen rechtspraak en rechtsge voel. Het een spreekt, wel overwogen. Het ander voelt. Spon taan meestal, uit medeleven, af schuw, woede, schrik of angst. Om dat een beetje samen te brengen, kennen veel landen voor grote (moord)zaken een jury. Een groep burgers woont dan heel het proces bij, en beslist over 'schuldig' of 'onschuldig'. De rechter bepaalt de straf, vaak al op voorhand. Jurylid zijn is emotioneel en mentaal zwaar. Het oordeel vellen is dikwijls een aangrijpend mo ment. Eén keer maar is daar een televisiedrama van gemaakt, in 1954. Zo verpletterend, dat er wel veel remakes van bestaan, maar dat er nooit een beter stuk geschreven is. TwelveAngry Men heette het stuk (en later de film). De jury be stond inderdaad uit twaalf man nen, maar in sommige remakes za ten er ook vrouwen in de jury. Er bestaat zelfs een TwelveAngry Wo- men. Het Middelburgs Theater speelt dit stuk nu als 12 gezworenen. Logisch, want in deze vertolking gaat het om een gemengde jury. Die moet zich uitspreken over een tiener jongen, die zijn vader ver moord zou hebben. De rechter heeft zijn vonnis klaar, en nu moet de jury een unaniem oordeel uit spreken. Bij 'schuldig' zal de dood straf volgen. Elf zijn overtuigd, maar één van hen twijfelt. Hij vindt, dat de twee getuigen niet Objectief zijn is heel moeilijk, jezelf doorhebben in je projecties bijna onmogelijk betrouwbaar zijn. Na heftige discussies (één jury lid wil zo snel mogelijk weg, naar een honkbalwedstrijd) en een nieuwe stemronde, blijkt er nog één persoon te aarzelen. En zo draait langzaam de een na de an der bij. Op den duur is het juist omgekeerd, en is er nog maar één die gelooft in het 'schuldig'. Zal die laatste ook nog overstag gaan? Emo-marathon De 12 gezworenen is een emo-mara- thon. Sommige juryleden willen heel principieel rechtvaardig zijn, anderen staan schrikwekkend on verschillig tegenover een jong mensenleven. Objectief zijn is heel moeilijk, jezelf doorhebben in je projecties bijna onmogelijk. Wat als je zelf overhoop ligt met je zoon? Is dan niet elke tiener bij voorbaat er eentje die niet deugt? De spanning loopt hoog op, tussen twaalf toevallige onbekenden, op gesloten in een jurykamer. Het verhaal is 'oud' (relatief dan), maar die twaalf types in alle gradaties van rechtschapenheid en objectiviteit, die lopen nog altijd rond. Wij kennen die en hebben er mee te maken. Mits goed gespeeld, leidt dat tot intense confrontaties en tot een boeiende worsteling met de waarheid. Herkenbaar, leerzaam en nog altijd even fasci nerend. Morgen in première bij het Middelburgs Theater. vrijdag 5 oktober 2018 GO Barre Verkerke plakt de 'scrabble-letters' op de bar. Bedrijfsleider Steffen Brinkhaus che Vinke (rechts) een drankje in. schenkt Door Jakobsen en Blan- Willem Nijssen Middelburg '12 gezworenen', toneel, Middel burgs Theater: Minitheater, mor gen, aanvang 20.00 uur. Meer voorstellingen in de volgende zes weekenden (zie middelburgsmini- theater.nl).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41