r Nieuwe opleiding AdA in Roosendaal ook beetje Zeeuws Rechters bezoeken Goesenaar in tbs-kliniek Afkicken en geen alcohol, of anders inrichting in 4 Gedeputeerde Schönknecht weerspreekt kritiek Rekenkamer De Statencommissie Ruimte be spreekt vandaag het rapport dat de Rekenkamer Zeeland heeft opge steld over de manier waarop de provincie haar verantwoordelijk heid voor natuur heeft opgepakt en ingevuld. Tot 2014 was dat een taak van het Rijk. De doeltreffendheid van het Zeeuwse natuurbeleid is niet te meten, zegt de Rekenkamer. En de 1100 hectare extra nieuwe natuur die er in 2027 moeten zijn, worden niet gehaald. „Dat gaan we wél halen", weer spreekt Schönknecht de Rekenka mer. De onderzoekers zijn van achterhaalde gegevens uitgegaan, stelt ze. Tot vorig jaar had Zeeland geld tekort om nieuwe natuur aan te kopen, maar inmiddels is dat budget er wel. Boeren Daar komt bij dat de provincie ac tiever probeert grond te verwer ven, overigens zonder boeren te dwingen. Schönknecht: „De Re kenkamer adviseert ons om beter gebruik te maken van het Kavel ruilbureau Zeeland. Daar zitten ze echt fout, want die zetten we al ja ren hiervoor in. Vergeleken bij de rest van Nederland doen we het erg goed." Ze kijkt niet met angst en beven vooruit naar de commis sievergadering. In feite heeft de Rekenkamer een dikke voldoende uitgedeeld, vindt Schönknecht. „Ik ben best wel blij met dat rap port. De teneur is dat Gedepu teerde Staten het goed doen, dat het goed gaat met de natuur en dat de samenwerking in Zeeland goed is." Scoren En die doeltreffendheid van na- tuurmaatregelen dan? Volgens de Rekenkamer is die niet te meten. Daar hebben ze zeker een punt, er kent Schönknecht, al was het wat makkelijk scoren. „Het landelijke systeem hiervoor is nog in op bouw. Na zes jaar moeten alle cij fers kunnen worden gepresen teerd. Zo is dat afgesproken. Nu zegt de Rekenkamer na vierenhalf jaar: hé, het is er niet." Dat wil niet zeggen dat de pro vincie compleet in het duister tast. Per plant- en diersoort waaraan geld is uitgegeven zijn wel degelijk gedetailleerde gegevens beschik baar, aldus gedeputeerde Schön knecht. „Overigens zeggen cijfers niet alles over het resultaat van natuur- maatregelen. Beheerders van ge bieden met weidevogels hebben bijvoorbeeld last van vossen en roofvogels. Door onze maatrege len zitten die weidevogels daar, maar de populatie wordt uitge dund door roofdieren, waardoor de cijfers kunnen tegenvallen. Is dat goed of slecht? Het is wel de natuur hè. Die is niet maakbaar", aldus Schönknecht. Maar zo werkt het niet, zo bleek. De wet zegt dat in het geval er een verlenging tbs aan de orde is, de rechtbank de veroordeelde zelf moet horen. De rechtbank had natuurlijk naar het cellenblok kunnen lopen en daar D. wat vragen kunnen stel len. Maar de begeleider van D. ad viseerde de rechters dat ze dat maar beter niet konden doen. Of er moest nóg een deur tussen zit ten. D. was namelijk erg agressief geworden. Voor de vorm Puur voor de vorm had misschien toch nog een vraag gesteld kun nen worden, maar dat ging de rechtbank weer te ver. Recht is recht en dus werd besloten dat de rechters op enig moment D. in de tbs-kliniek gaan bezoeken. Ze zul len hem daar in een voor hem 'veilige' omgeving enkele vragen stellen. AdA-directeur Roland van der Poel is natuurlijk trots op zijn academie en het gebouw bij zijn openings woord. Burgemeester Niederer ge bruikte dat woord in zijn speech ook. „Een lang gekoesterde wens is uitgekomen, een hogere beroeps opleiding in Roosendaal. Het gaat goed met de stad. Ik vind het fan tastisch hoe de Academie interactie zoekt met de omgeving en het be drijfsleven. Zo ben ik ontzettend trots op zo'n Academie, het gebouw en mijn stad." Eind september zijn 206 studenten gestart aan de nieuwe 2-jarige hbo- opleidingen in het voormalige pand van de Belastingdienst aan het Mill Het is een leuke opleiding en een fijne sfeer Hillplein in Roosendaal. De hbo- opleiding is een samenwerking tussen Avans Hogeschool en de HZ Bijna tachtig studenten komen uit Zeeland. De aanwezige studenten zijn na een maand erg positief over de op leiding. Ivy Hoekman (21 jaar) uit Wemeldinge bijvoorbeeld, reist een uur met het openbaar vervoer naar AdA. „Ik ben blij dat ik voor Roo sendaal heb gekozen, vanweg de leuke opleiding en fijne sfeer. Tij dens de introductie hebben we kennis gemaakt met de stad. We hebben al een paar keer een terrasje gepakt, het bevalt echt goed." AdA startte in Roosendaal met acht opleidingen: Ad Accountancy, Ad Bedrijfskunde, Ad Engineering, Ad Human Resource Management, Ad Health Social Work, Ad Informa tica, Ad Logistiek en Ad Manage ment. Health Social Work is het populairst met 39 studenten. Volgend studiejaar komt er waar schijnlijk een nieuwe studierich ting Built Environment bij. Toe komstige studenten kunnen bin nenkort informatie aanvragen over de opleidingen die starten in 2019. D. moest zich verantwoorden voor het vernielen van een rol deur en ruiten van een loods in Kruiningen, bedreiging en onno dig 112 bellen; alles in de eerste week van juli. Eind mei werd hij onder invloed en slapend naast een schuur in Kapelle aangetrof fen met een tray bier in zijn fiets tas. Het zat D. niet mee. Hij kwam net uit detentie en keerde terug naar zijn loods in Kruiningen. Daar, in die loods, trof hij een enorme bende aan en voor hem enkele belangrijke privéspullen bleken verdwenen. Uit frustratie vernielde hij zeven ruiten en een roldeur. Autootje sturen Een week daarvoor bedreigde hij een vrouw die de sleutel van zijn loods had en belde hij enkele ke ren 112 met de vraag of ze 'even een autootje konden sturen', om dat er was ingebroken. Met de dreiging van een ISD-maatregel, twee jaar in een instelling voor veelplegers, in het vooruitzicht stemde D. in met een behandeling om van zijn verslaving af te ko men. vrijdag 5 oktober 2018 GO 'De natuur is niet maakbaar' De doeltreffendheid van het Zeeuwse natuurbeleid valt niet te bepalen, stelt de Rekenka mer Zeeland. De provincie loopt met zijn natuurbeheer landelijk juist voorop, meent gedepu teerde Carla Schönknecht (VVD, natuur). Hoe is dat te rij men? Ernst Jan Rozendaal Middelburg Gedeputeerde Carla Schön knecht. Een 39-jarige Goesenaar R. D. zou gisteren in de rechtbank in Middelburg horen of de officier zijn tbs met dwangverpleging met twee jaar wilde verlengen. Althans, dat was de bedoeling. Maar D. voelde zich te ziek om vanuit het cellenblok naar de zittingzaal te komen; zijn advo caat mocht namens hem het verzoek tot verlenging aanho ren. Ad Roos Middelburg Op 10 december buigt de recht bank zich over de zaak of de tbs al dan niet met twee jaar moet worden verlengd. nyr f Ivy Hoekman uit Wemeldinge houdt van de sfeer op AdA. foto alfred de bruin De Associate degrees Academie in Roosendaal is gisteren offici eel geopend door burgemeester Jacques Niederer, bestuurs voorzitter Adri de Buck van de HZ en zijn collega Paul Rüpp van Avans. Zo'n veertig procent van de studenten komt uit Zeeland. Alfred de Bruin Roosendaal -Ivy Hoekman, studente uit Wemeldinge Het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg heeft gisteren tegen de 60-jarige Vlissinger T. D. een voorwaardelijke ISD- maatregel (plaatsing in een in stelling voor veelplegers) ge ëist. Een van de voorwaarden daarbij is dat hij van de alcohol afblijft en zich laat behandelen om van zijn verslaving af te komen. Ad Roos Middelburg Uitspraak 18 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36