'Sluiting is drama, je zal maar een gezin hebben' u I Gebruik boerenverstand voorkomt ellende 3 waard was om de werkgelegen heid voor Kapelle te behouden. Maar ook pogingen van de ge meente om Sligro een nieuwe ka vel grond aan te bieden op de Smokkelhoek mochten niet baten. Vakbond Behalve het centrum in Kapelle gaat ook het distributiecentrum in Putten dicht. Voor het CNV komt dat besluit volslagen uit de lucht vallen. „We zijn niet door lumbo/Coop geïnformeerd", zegt bestuurder Kitty Huntjens. „Ik zoek dan ook nog volop informa tie. Over het besluit, maar ook over wat het voor mensen betekent. Zodra er meer bekend is, wil ik een bijeen komst organi- i seren om de leden nader te informeren." FNV-be- stuurder Ali Aklalouch laat via een woord voerder weten 'kennis te heb ben genomen van het be sluit' van Jumbo/Coop. Commentaar daarop wil hij niet geven. ze niet, dat is niet helemaal duidelijk. Ook de locatiemanager wil liever niks zeggen. Hij ver wijst door naar de persvoor lichter van Emté en wil het daar graag bij laten. Zo blijft het een gesloten bastion. Volgens Henk Maas wordt er vanuit Emté gewerkt aan ba nen voor de medewerkers uit Kapelle. „Binnenkort is er bij het nieuwe distributiecen trum in Breda een soort open dag. Dan mogen ze daar alle maal gaan kijken of ze het wat vinden. Want daar staan nog 150 vacatures open." Voor de gepensioneerde Maas houdt het in maart ech ter op. Dan komt er een einde aan zijn jarenlange carrière bij wat nu Emté is. Hij heeft in die tijd al heel wat be drijfsnamen versleten. „Ik heb altijd bij de Regionale Vers Centrale gewerkt. In het verleden was dat Cok, daarna Prisma, toen Sligro en nu Emté. En straks dus niks meer." Er zitten mensen tussen die hier al twintig of dertig jaarwerken begrijpen. Er zitten er tussen die hier al twintig of dertig jaarwerken." Twee andere medewerkers eten tussen de middag hun boterhammetjes op het ter ras van het distributiecen trum. Praten over de sluiting van het distributiecentrum, waar zo'n 270 mensen wer ken, willen ze niet. Of mogen Ze hebben liever niet dat we er over praten", zegt één van de twee Emté-werknemers bij het Kapelse distributiecentrum dat binnenkort gaat sluiten. „Maar dat het er aan zat te komen, dat wisten we wel." Voor Henk Maas hoeft het allemaal niet zo geheimzin nig. Al moet daarbij wel wor den gezegd dat de situatie bij de Kapellenaar aanzienlijk minder gevoelig ligt dan bij de meeste anderen. „Ik heb hier zo'n vijftig jaar gewerkt", vertelt de nu 66-ja- rige Maas. „Vorig jaar ben ik met pensioen gegaan. Ik heb nu een tijdelijk contract voor 15 uur per week. Dus voor mij maakt het toch allemaal niet zoveel uit. Maar voor de an deren is het een drama. Je zal maar een gezinnetje hebben en hier je baan kwijtraken." Maas vervolgt: „De sfeer was al een tijdje niet meer zo ge weldig. Maar na wat ze giste ren hebben gehoord is het nog minder. Ik kan dat wel „We willen agrariërs vertellen wat een brand doet met je bedrijf en hoeveel tijd het vaak kost om het weer op vlieghoogte te krijgen", zegt brandpreventiespecialist Marco Tramper van de VRZ. Een blootliggende elektriciteitslei ding, wat slijpwerk verrichten naast een stapel strobalen, een ap paraat vergeten uit te zetten. Het zijn voorbeelden van kleine oorza ken die grote gevolgen kunnen hebben. Maandagavond vertelt een Zeeuwse ondernemer over de ge volgen die een brand voor zijn be drijf heeft gehad. Want nadat de brand is geblust en het verzeke ringsgeld is uitgekeerd, begint het gevecht om de toekomst van het boerenbedrijf pas echt. Dat de bij eenkomst in Kapelle wordt gehou den, is geen toeval. In maart vorig jaar groeide een brandje in een grote stapel pallets uit tot een vuurzee. Vier loodsen inclusief ver werkingslijn, machines en een deel van de oogst gingen verloren. Risicogericht denken Het gedrag van de mens vormt het grootste risico. Gezond boerenver stand kan veel ellende voorkomen. „Je kunt alles wel volgens de regels hebben gedaan, maar die regels sluiten niet alle risico's uit", aldus Tramper. „We moeten niet regelge- richt, maar risicogericht denken." Hij geeft voorbeelden van maatre gelen die brandveiligheid ten goede komen: laat regelmatig de elektri sche installatie nakijken, scheid de opslagplaats van brandbare materi alen van de ruimtes waarin gewerkt wordt, denk aan het afscheiden van de technische ruimtes, gebruik on brandbaar isolatiemateriaal. „De VRZ adviseert agrariërs hierbij graag. Ook verzekeraars kunnen hierin een rol spelen." Met de opening van de Zeeland Veilig Pop-Up store van de brand weer in Terneuzen gaat de Zeeuwse Week van de Veiligheid maandag officieel van start. Tot en met zon dag zijn er in de hele provincie ac tiviteiten, waaronder brandweer oefeningen met uitleg voor het pu bliek in de wijk in Kapelle (maan dagavond) en Zierikzee (dinsdag avond). Het programma is te vin den op www.zeelandveilig.nl. De bijeenkomst over brandveilig heid in de agrarische sector vindt maandag van 19.30 tot 21.30 uur plaats in het Fruitteeltmuseum in Kapelle. Aanmelden kan via e-mail naar j.van.hove@kapelle.nl onder ver melding van naam, bedrijfsnaam en telefoonnummer. vrijdag 5 oktober 2018 kost honderden banen Henk Maas aan het werk in Kapelle. fotomarcelledavidse -Henk Maas, medewerker Willem Adriaansens Kapelle Brand in agrarische bedrijven komt echt niet elke dag voor in Zeeland, maar als het eenmaal brandt, kunnen de gevolgen groot zijn. In het kader van de Zeeuwse Week van de Veiligheid houden de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) en de gemeente Ka pelle maandag een bijeenkomst over brandveiligheid in de agra rische sector. Theo Giele Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35