'Maak Zeeland Cultuurhoofdstad' Theaterdirecteur Lievens doet oproep bij opening verbouwde schouwburg Vandaag bij deze krant t 4 Wat betekent de lange droge zomer voor mijn water- en energierekening? De Kustmara- thon krijgt een iets ander parkoers, maar blijft gewoon de Kustmarathon 4$ Lievens is ervan overtuigd dat de provincie die status kan waarma ken. „Zeeland moet in staat worden geacht zich met succes te kandide ren als cultuurhoofdstad van Eu ropa. Na Amsterdam, Rotterdam en dit jaar Leeuwarden zou Zeeland dat over tien jaar ook kunnen mee maken. Het zal ons dwingen om sa men te werken, om over onze per soonlijke grenzen heen te stappen." Dat laatste zal niet gemakkelijk zijn, beseft hij. Maar wel nodig én met een 'wenkende belofte', bena drukte Lievens. „Er zal een zelfbe wust Zeeland staan, vertrouwend op de kracht van onze verbeelding. Laten we dat met elkaar mogelijk maken." Het idee van de provincie Zee land de Culturele Hoofdstad te ma ken, is niet nieuw. Het werd in 2004 al geopperd door toenmalig direc teur Dick van den Bout van Scoop, het instituut voor sociale en cultu rele ontwikkeling dat inmiddels is opgegaan in ZB Planbureau en Bi bliotheek van Zeeland. Politiek en culturele organisaties zagen dat wel zitten. Maar omdat Nederland pas in 2018 aan de beurt zou zijn, werd het idee uiteindelijk niet serieus uitgewerkt - 2018 vond men toen 'te laat'. Leeuwarden werd dit jaar uiteindelijk de Nederlandse Cultu rele Hoofdstad. Samenwerking in Zeeland wordt Zeeland kan dat over tien jaar meemaken, het zal ons dwingen samen te werken vaak als een valkuil gezien vanwege de structuur en cultuur van eilan den. Lievens ziet dat anders. „Ik er vaar die juist als positief. Het sugge reert gebrek aan samenhang, maar het tegendeel is waar. Alle voorma lige eilanden in Zeeland kennen een hechte samenhang en een ei gen manier om zaken aan te pak ken. Maar samen zijn we Zeeuw en vormen we Zeeland. Zeeland is een sterk merk met ongekende moge lijkheden." Lievens brengt binnen zijn be drijf Zeeland Theaters ook drie theaters en daarmee drie regio's succesvol samen, merkte hij op. „Ie der van de drie theaters heeft zijn eigenheid." Terneuzen is volgens hem het meest geschikt voor grote (inter)nationale producties. De Mythe in Goes heeft een 'voor Zee land unieke ontwikkeling op het vlak van amateurkunsten'. En de verbouwde Stadsschouwburg in Middelburg heeft 'verreweg de grootste traditie in podiumkunsten op het gebied van toneel en dans'. „Deze samenhang is binnen Ne derland uniek en levert in alle op zichten louter voordeel op." Gedeputeerde van cultuur Ben de Reu zei de handschoen 'voortva rend' op te zullen pakken. „Het is niet de eerste keer dat dit wordt voorgesteld, maar het is nooit echt geprobeerd. Ik vind dat we nu een plan moeten maken en het moeten uitvoeren." De samenwerking tussen de vier Zeeuwse steden is wat De Reu be treft de lakmoesproef. „We hebben een culturele ambitie uitgesproken en dit is een mooie testfase voor Zeeland Culturele Hoofdstad." It De Stationsbrug in Middelburg kan weer open. Reparateurs van TMS industrial services in Middelburg hebben giste ren de kapotte draaistang vervangen. Dat leek een langdurig werkje te worden, vanwege de kankerverwekkende stof chroom-6 die in de verf op de brug zit. Vandaar dat in een veilige omgeving en met beschermende pakken werd gewerkt. De klus is onverwacht snel geklaard. De stremming van het Kanaal door Walcheren voor de scheepvaart heeft dus maar vijf dagen geduurd, foto ruben oreel ZEELAND 12 vrijdag 5 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 Zeeland moet over tien jaar Cul turele Hoofdstad van Europa zijn. Die ambitie sprak directeur Frans Lievens van Zeeland Theaters gisteravond uit bij de heropening van de schouwburg in Middelburg. Maurits Sep Middelburg -Frans Lievens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33