Al 13.000 datalekken gemeld sinds mei 9 Hang in de kantine een f lyer op dat mensen het even melden als ze niet op de foto willen houden. Ik geef zelf ook advies, maar sommige consultants kwamen aanzet ten met heel grote excelsheets met wel erg veel actiepunten, die volgens mij niet altijd nodig waren." Er is nog wel verwarring over de kleine lettertjes: „Je hebt het recht om te weten wat een bedrijf of instelling over jou heeft vastgelegd, maar dat recht is niet absoluut. Zo zal een werknemer die van fraude wordt verdacht, bijvoor beeld niet meteen inzage krijgen in dat dossier zolang de werkgever daarnaar nog onderzoek doet." Zwenne is vooral benieuwd wanneer de toezichthouder AP boetes gaat opleggen, bijvoorbeeld bij een groot datalek. „In mijn colleges noem ik weieens het datalek bij Uber in 20t6, waarbij een hacker de gege vens van zo'n 50 miljoen gebruikers wist te bemachtigen. In die zaak lijkt er veel te laat een melding te zijn gedaan." E-Privacy Na de AVG-koorts kijken kleine en middel grote bedrijven ondertussen met argusogen naar Brussel, waar een nieuwe regel in de maak is onder de noemer e-Privacy. Veel digitale communicatie moet nog beter wor den beschermd, met scherpere richtlijnen voor digitale marketing en cookies, en via specifieke toestemming voor de verwerking van persoonsgegevens en pseudoanonieme data. Dat leidt weer tot een hoop extra gere gel en gedoe, is de vrees. Dinsdag stemt het parlement over een motie van VVD-Tweede Kamerlid Martin Wörsdörfer, die het kabinet vraagt deze nieuwe Brusselse regels eerst maar eens goed onder de loep te nemen, voordat het ermee akkoord gaat. „We hebben net die AVG goed en wel ingevoerd en nu komt dit er weer aan. Kijk: voor grote bedrijven is dat allemaal goed te regelen, die zetten er een club topjuristen op en ze zijn klaar. Maar voor de kleine ondernemers is het een bult werk." AVG donderdag 4 oktober 2018 GO —Daan Hogendijk, Stichting AVG Bij de privacywaakhond Autoriteit Persoonsgege vens (AP) is het sinds eind mei alle hens aan dek. De toezichthouder contro leert of de nieuwe privacy regels worden nageleefd. Tot medio vorige maand waren er 3200 (wekelijks ruim 250) privacyklachten en -tips bin nengekomen na invoering van de AVG. Die kwamen onder anderen van mensen die het niet voor elkaar krijgen hun persoonsgegevens te laten wissen of die inzage willen in hun eigen gegevens. Deze meldingen worden allemaal bekeken. „We zien dat het bewustzijn rond privacy toeneemt", zegt een woord voerder. De autoriteit kan hoge boetes opleggen voor privacyschen- dingen, maar dat is tot dusver niet gebeurd. Wel is er voor tonnen aan dwangsommen opgelegd, onder meer een dwangsom van 48.000 euro bij Theodoor Gillissen Ban kiers, die weigerde een klant inzage te geven in de per soonsgegevens. Het aantal meldingen van datalekken - die zijn streng verplicht sinds de invoering van de AVG - is fors. Sinds eind mei zijn 13.000 datalek ken gemeld, groot en klein. Zo ging er iets mis bij Aegon, waardoor bijna zeventig klan ten een hypotheekoverzicht van een ander in de bus kre gen. Ook de gemeente die per abuis BSN-nummers op enveloppen zet, moet dat melden als een datalek. En vorige week meldde Face- book wereldwijd een lek waardoor hackers toegang konden krijgen tot de accounts van 50 miljoen gebruikers. Wie erachter zit, is nog onbekend. Wachtwoor den zouden niet in handen van de hackers zijn gevallen. Het socialemediabedrijf heeft het lek gedicht en de Ierse privacywaakhond ingelicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9