9 Egypte blijft visum weigeren voor Yassin, de baby van Britt 7 Een hondenpaspoort, een keurmerk voor fokkers en zwaardere straffen voor dierenbeulen. „Ik kan het ze steeds moeilijker maken", zegt minister Schouten. Veetransport niet langer dan acht uur In juni grijpt de politie in bij twee omstreden teckelfok kers in Woerden. De Ne derlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) neemt 159 verwaarloosde honden in beslag. Veel teckels zijn uitgedroogd en ernstig vermagerd. Ze lopen rond met klitten in hun vacht. De hokken zijn smerig en niet alle teckels staan geregistreerd. „Het waren vreselijke omstan digheden", vertelt minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, die over die renwelzijn gaat. „Hoe kom je erbij om zó met dieren om te gaan, en alleen maar te denken aan je eigen financiële gewin?" Ruim honderd teckels waren niet ziek en werden niet in beslag genomen. De schrik is groot als de teckelfokkers - een moeder een haar dochter - de be nen nemen naar Hongarije, mét alle overgebleven honden. De om standigheden voor de dieren wa ren in Oost-Europa nog slechter. „Gelukkig zijn ze daar wel in de kraag gevat", vertelt Schouten. „Dit zijn misstanden die mij echt raken." Om die misstanden aan te pakken, voert de minister vanaf r januari 2020 het verplichte hon denpaspoort in. Ook werkt ze - sa men met de Dierenbescherming - aan een keurmerk voor honden fokkers en -handelaren. „Ik be grijp dat het voor consumenten lastig is om te bepalen wie nou een bonafide puppyhandelaar is. De Dierenbescherming is bezig een keurmerk in te stellen, dat wil ik van harte ondersteunen." Dierenbeulen „Consumenten hebben straks zelf een keuze: als je de pup koopt bij een fokker met een keurmerk, dan weet je dat die fokker zich aan bepaalde waarborgen houdt. Dan weet je zeker dat je niet mee helpt aan de misstanden in de puppyhandel. Ik kan deze mis standen helaas niet helemaal uit roeien, maar ik kan het malafide fokkers wel steeds moeilijker ma ken." Daarnaast komt er een wet waardoor het makkelijker wordt om de ergste dierenbeulen een houdverbod tot tien jaar op te leggen. Via die wet wordt het straks ook mogelijk om een dubi euze hondenfokkerij meteen stil te leggen. Verder kunnen eigena ren van verwaarloosde of mishan delde dieren een educatieve maat regel opgelegd krijgen. De voorganger van Schouten - oud-staatssecretaris Martijn van Dam - kondigde een deel van deze maatregelen al eerder aan. Hij wilde het hondenpaspoort dit jaar al verplichten, maar dat bleek van wege de omvang van de operatie niet haalbaar. Er is meer tijd nodig, omdat nu nog verschillende data banken bestaan waarin de gege vens van honden en hun baasjes worden geregistreerd. Die syste men worden omgebouwd. „Je mag dieren houden om van te genie ten", zegt ChristenUnie-minister Schouten. „Maar als je dat doet, moet je dat met respect doen. Mijn persoonlijke geloofsovertuiging speelt daarbij ook een rol. Ik geloof dat dieren door God geschapen zijn en ons gegeven zijn met de plicht om er goed voor te zorgen." Felle discussies Het valt Schouten op dat discus sies over dierenwelzijn steeds fel ler worden. „Wat is wel of niet een goede manier om met dieren om te gaan? Daar verschillen de me ningen over. Dat is niet nieuw, maar de snelheid en felheid waar mee standpunten worden gewis seld in de media is wel nieuw. De emoties lopen vaak hoog op." Schouten werkt daarom aan een 'dialoog over dieren welzijn', waarmee ze de gemoederen hoopt te sussen. Even. Heel even leek alles goed te komen toen begin vorige week hoge ambtenaren in Cairo begrip hadden voor de situatie. Ze stem den ermee in dat Britt en haar zoontje Yassin zo snel mogelijk de juiste papieren zouden krijgen en het land zouden kunnen verlaten. Maar terug in badplaats Hurg- hada, waar Britt en Yassin verblij ven met haar moeder Sylvia, is alle hoop op een snel vertrek uit Egypte weer vervlogen. Het lokale pas poortcentrum blijft weigeren een visum af te geven. „Het is echt ver schrikkelijk. Zondag is Yassin zes weken oud, maar we hebben nog totaal geen uitzicht wanneer wij hier eindelijk weg kunnen", zegt Britts moeder Sylvia, die net haar eigen visum voor een halfjaar heeft verlengd. En zo zit Britt nog steeds op de ho telkamer waar ze op 26 augustus volkomen onverwachts de kleine Yassin op de wereld zette. Ze wist niet dat ze zwanger was. En ook niet wie de vader is die haar na een feest vorig jaar november in Neder land zwanger maakte. Vooral dat laatste heeft haar diep in de problemen gebracht. Zonder bekende vader blijkt het bijzonder lastig om in Egypte aan een geboor teakte te komen. Alleen met die akte kan Yassin een visum krijgen om uit te reizen. Tevergeefs Een Egyptische advocaat heeft de afgelopen weken alles uit de kast gehaald om een oplossing te vin- den. Hij heeft kunnen aantonen dat Yassin geen Egyptische vader kan hebben. Maar de inspanningen zijn vooralsnog tevergeefs, tot frustratie van moeder Sylvia. „Ik heb eerlijk gezegd geen idee hoe wij hier nu uit gaan komen." Alle hoop heeft ze nu gevestigd op de ambassade, die misschien nog een truc heeft waardoor ze naar Nederland kunnen. Het goede nieuws: Yassin groeit als kool. donderdag 4 oktober 2018 GO 'Misstanden met honden raken mij echt' Peter Winterman Den Haag 'ifr Minister Schouten kon digt vandaag ook aan dat zij het transport van slachtvee wil verkorten. Nu is het nog zo dat koeien, varkens, schapen en kippen soms tot wel 24 uur in een vrachtwa gen zitten om naar een slachterij in bijvoorbeeld Oost-Europa te worden vervoerd. Schouten wil die reis- duur terugschroeven tot maximaal acht uur. „Ook al is het slachtvee, dan gaat het er nog om het ongemak en ongerief van deze dieren zo veel mogelijk te beperken." De minister kan deze maatregel niet zelf in voeren. Zij moet daar voor steun krijgen van de Europese Commissie, wat nog wel enkele jaren kan duren. „Als Neder land gaan we hierin het voortouw nemen." Schouten hoopt dat meer vee in eigen land, of net over de grens in Duitsland of België, ge slacht gaat worden, waarna het vlees alsnog naar het verre bui tenland kan wor den vervoerd. Kijk op de site bij /video Baasjes vinden het paspoort een goede zaak. De Rotterdamse Britt van Baar- len (18), die in Egypte vastzit met haar daar geboren zoontje, mag nog altijd het land niet uit. De Egyptische autoriteiten blij ven een visum weigeren voor het jongetje, omdat de vader onbekend is. Raymond Boere Rotterdam/Hurghada Britt en Yassin. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7