Blok strijkt in Turkije Marokko wil zich niet 'de les laten lezen' door Nederland REFURBISHED II eerste plooien glad II 5 Minister brengt bliksembezoek aan Ankara iPhone 6(16GB) De iPhone 6 Forza Refurbished voor de laagste prijs! Forza Refurbished 2 GB Data 100 min/sms Justitieminister Mohamed Aujjar zou deze week zijn Neder landse ambtsgenoot Ferdinand Grapperhaus (Justitie en Veilig heid) ontmoeten. Ook zou hij spre ken met een delegatie van de Tweede Kamer. Maar zijn bezoek aan het Binnenhof is uitgesteld. Reden is de 'de stormachtige ontmoeting' tussen de Marok kaanse minister van Buitenlandse Zaken en Stef Blok (Buitenlandse Zaken, WD) vorige week in de marge van de VN-vergadering in New York. Dat melden diverse Ma rokkaanse media. Tijdens de sessie bij de VN-top spraken de ministers opnieuw over de demonstraties in het Rif-gebied. Volgens Blok lijken de straffen voor protestleiders - sommigen kregen tot twintig jaar cel - 'aan de hoge kant'. En dat gevangenen niet altijd volgens internationale mensen- rechtennormen behandeld zijn, noemt Blok in een recente Kamer- brief'zorgelijk'. De demonstranten ageren tegen onderdrukking en achterstelling van de lokale bevolking en corrup tie in het noordelijkste puntje van het land, maar volgens de Marok kaanse regering brachten zij de staatsveiligheid in gevaar. Marokko moet niks hebben van de Nederlandse bemoeienis. De Het Nederlandse standpunt bevat onwaarheden, onjuistheden en is ongepast standpunten van het kabinet be vatten 'onwaarheden, ongepaste uitspraken en onjuiste beoordelin gen', zo kreeg Blok in New York te horen, aldus het Marokkaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken op Facebook. „Marokko hoeft niet de les gelezen te worden", meldt het ministerie, dat de ontmoeting als 'stormachtig' beschrijft. Nederland benadrukt dat Aujjar 'van harte welkom' blijft. De kou is uit de lucht. De verzoe nende toon die vanuit Ankara klinkt, heeft daartoe veel bijgedra gen. De Turkse minister Mevlüt Cavusoglu (Buitenlandse Zaken) zal begin volgend jaar zelfs een bezoek aan Nederland bren gen. Minister Blok (Buitenlandse Za ken) was gisteren in Ankara voor een bliksembezoek van 24 uur op uitnodiging van zijn Turkse ambt genoot. De lichaamstaal en de uit spraken van beide politici maak ten duidelijk dat ze het roerige ver leden achter zich willen laten om een nieuwe start te maken. Blok had het over 'een positieve dag' en een 'hartelijke ontmoeting' met de Turkse minister. De relatie 'die op een laag pitje was gezet, is hersteld'. Nederlandse toeristen weten Turkije weer te vinden, zei hij, en Ankara speelt 'een positieve rol in de Syrische provincie Idlib'. Hij prees zijn ambtgenoot voor de opvang van 3,5 miljoen Syrische vluchtelingen en het bereiken van een akkoord met Rusland om in de noordwestelijke Syrische provin cie een gedemilitariseerde zone in te richten. Daarmee wordt een verergering van de humanitaire crisis in Syrië voorkomen. De relatie is terug op vriend schappelijk niveau, aldus de mi nister. En vrienden moeten elkaar de waarheid kunnen zeggen. Daarom ook kaartte hij de zorgen van het kabinet aan over de men senrechten in Turkije. Er kwamen geen excuses over het diplomatieke conflict vorig jaar maart in Rotterdam, toen een Turkse minister het land werd uit- We hebben besloten niette blijven terugkijken, maar vooruitte kijken gezet. „We hebben besloten niet te blijven terugkijken, maar vooruit te kijken", aldus minister Blok. (Javusoglu ontkende dat hij of president Erdogan het Neder landse kabinet ervan beschuldigde 'restanten van de nazi's' te zijn en dat hij Nederland 'de hoofdstad van het fascisme' heeft genoemd. Blok kaartte ook het lot aan van ruim vijftien Turkse Nederlanders die al sinds de mislukte coup in juli 2016 vastzitten. Enkelen van hen achter tralies, anderen hebben om onduidelijke redenen een uit reisverbod. Blok drong er bij (Javusoglu op aan hun allen een 'eerlijke rechts gang' te geven en hun zaken 'snel en correct' af te handelen. Neder landse diplomaten zullen er op toezien of dat ook gebeurt. (Javu- soglu beloofde de minister er aan dacht aan te schenken. Trump Blok hamerde erop dat beide lan den veel gemeenschappelijke be langen hebben. Door samenwer king met Ankara is de vluchtelin genstroom richting Europa be heersbaar geworden. En politie en justitie in Nederland hebben Tur kije nodig in de strijd tegen het terrorisme. Onder meer om infor matie te delen over jihadisten die terugkeren naar Europa. Het charmeoffensief van de Tin ken richting Duitsland en Neder land wordt gevoed door de crisis in de relatie met de Amerikaanse president Trump en het zware weer waarin de Turkse economie verkeert. Ankara probeert het hoofd bo ven water te houden te midden van de Turkse lira, die dit jaar al een derde van zijn waarde verloor, en een galopperende inflatie, die die is opgelopen tot 24,5 procent. „De Uirken hebben ons harder nodig dan wij hen", klinkt het in diplomatieke kringen. donderdag 4 oktober 2018 GO Messages Photos Camera 24 maanden garantie! Reminders Game Center i.Ttf nes. Store Tot 60% goedkoper Settings Phone 7,00 voor je abonnement 6,50 voor je toestel Op 50 punten gecontroleerd fl p/mnd Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet De diplomatieke strubbelingen tussen Nederland en Marokko houden aan. De Marokkaanse minister van Justitie annuleerde deze week zijn bezoek aan Den Haag na een stekelig gesprek met minister Blok over de Rif demonstraties. Niels Klaassen Den Haag - Ministerie BuZa van Marokko €156,00 €156,00 24 maanden Na ruim een jaar van diploma tieke spanningen hebben Ne derland en Turkije de eerste stappen gezet om hun storm achtige relatie in rustiger vaar water te leiden. Mare Guillet Ankara Minister Blok Kijk op de site bij /video De relatie met Turkije is weer hersteld, zegt minister Blok. Blok (r) met zijn collega Qavusoglu. fotoepa 1205 Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5