Mondragon in Zierikzee krijgt langzaam vorm Jonge boefjes maken strand schoon 7 WEEK VAN DE DUURZAAMHEID RUILMIDDAG Je kunt er een geranium ruilen voor een vetplant. Of een vest voor een prachtig mooie vaas. Duurzaamheid is doodgewoon bij de Ruilwinkel Zierikzee. Maar nog niet iedereen heeft het omarmd. Duurzaamheid iets voor van die geiten- wollen-sokkentypes? Echt niet! Een beetje slim omgaan met de aarde is hartstikke hip. Toch is de Week van de Duurzaamheid geen overbodige luxe. Bij de Ruilwinkel Zierikzee, waar woensdag speciaal voor de gelegenheid een planten- ruilmiddag werd gehouden, praatte zo'n beetje iedereen 'ano niem'. „Omdat mijn familie er regel matig over zit te zeuren", legt één van de klanten uit. Dat er altijd zakken bij haar liggen opgestapeld. De één gevuld met kleren voor het goede doel, de ander met spullen voor de Ruilwinkel of om weg te geven. „Dat vinden ze helemaal niets." Daar trekt de Schouwen- Duivelandse dame zich overigens verder niet veel van aan. Ook voor de planten-, zaden- en stekken- ruilbeurs is ze door haar knieën gegaan. Om geraniums uit te gra ven en die om te ruilen voor wat vetplantjes, havikskruid en een aardbeienplant. „Ik vind dit zo'n leuk idee. Ik ben zelf heel erg tegen de wegwerpmaatschappij en pro beer zoveel mogelijk weg te geven of te ruilen." Hoewel nog niet iedereen om is, is er wel degelijk een kentering gaande - merkt Monique Schipper van SMWO. Er zijn volgens haar zat jonge mensen die hergebruik en duurzaamheid doodnormaal vinden. „Het is ook belangrijk. Ik denk dat als we met z'n allen wat langer op deze aardbol willen rondlopen, we iets moeten doen. En uiteindelijk hoop je dat men sen net zo blij worden van de Ruilwinkel als van Ikea." Die vlieger gaat in ieder geval op voor Tiny de Valk uit Nieuwer- kerk. Voor de centen hoeft ze het niet te doen, maar ze heeft gewoon ontzettend veel plezier in het rui len van spullen. Bij de Ruilwinkel haalt ze weieens een puzzel voor haar zwager of brengt een paar Ik gooi eigenlijk nooit iets in de kliko boeken weg. „Ik gooi eigenlijk nooit iets in de kliko." Dat heeft ze van huis uit meegekregen, maar het is veel meer dan dat. „Zeer be slist. Ik vind het heel moeilijk om weg te gooien. Zo lang ik ge trouwd ben, en dat is al bijna vijf tig jaar, verzamel ik spullen voor de rommelmarkt. Ik vind het ook gewoon echt leuk. Even lekker hier naar toe fietsen en een beetje rondstruinen." Deze maand bestaat Ruilwinkel Zierikzee twee jaar. Met 2300 le den draait het als een tierelier. De tuin is vorig jaar aangelegd. Bom vol planten en verse groenten en kruiden. De tomaatjes, munt en rabarber deden het de afgelopen weken al supergoed in de winkel. Maar nu gaat het nog een stap ver der. Op initiatief van het NME is de Week van de Duurzaamheid aangegrepen om voor het eerst een plantenruilbeurs op poten te zet ten. En die buitenkraam blijft na deze week gewoon staan. „Het is een verlengstuk van de ruilwinkel en daarnaast een plek waar vrij willigers aan de slag kunnen. Som migen vinden het heerlijk om bui ten te werken", weet Petra Ruiten beek van SMWO. De plantenruil beurs is nog maar het begin. „Ik droom er van dat we volgend jaar ook zelfgemaakte tomatensoep of rabarbertaart kunnen aanbieden." Initiatiefnemer Erik de Vries van De bende van het strand, spreekt vandaag, namens de vrijwilligers- groep die de kustlijn van Schou wen-Duiveland schoonhoudt, met Björn van Overveld, coördinator bij de reclassering. Volgens De Vries was de reclassering hard op zoek naar een organisatie op Schouwen- Duivenland als die van hem. „Van Overveld was zeer enthousiast, omdat ze op Schouwen nog ner gens mensen kunnen plaatsen. We hebben al diverse instanties gespro ken en willen misschien in de toe komst met zijn allen gaan samen werken", aldus De Vries. De bende van het strand heeft afspraken gemaakt met Halt en SMWO Vorige maand kreeg De bende van het strand de eerste 'verplichte vrijwilliger' mee op pad. Een jonge jongen die van zijn vader iets nut tigs moest gaan doen. Op één dag haalde het 'boefje 19,4 kilo zwerfaf val op van het strand. Hij kreeg de smaak te pakken en ging later sa men met familie op pad met grij pers en afvalzakken in de hand. Ergernis Zo'n drie maanden per jaar worden de stranden goed onderhouden. In die andere negen maanden van het jaar blijft vuil en plastic dat niet goed is opgeruimd liggen. Dat stoorde De Vries mateloos. Vandaar dat hij De bende van het strand be gon. De vrijwilligersorganisatie zoekt meer en meer de samenwer king met instanties. Er zijn afspra ken gemaakt met Bureau Halt en met SMWO (Stichting Maatschap pelijk Werk Oosterschelde). Zaterdag doet De bende van het strand Kerkwerve aan. donderdag 4 oktober 2018 SD Slim omgaan met de aarde is hip Esme Soesman Zierikzee Monique Schipper (I) en Dina Levi (midden) sorteren ruilplanten voor één van de klanten, foto dirk jan gjeltema - Tiny de Valk, bezoeker Het complete programma van de Week van de Duurzaamheid staat op www.schouwen-duiveland.nl ZIERIKZEE Alle boorpalen zitten in de grond en de funde ring is gestort. De grove lijnen van het nieuwe Hotel Mondra gon in Zierikzee zijn duidelijk zichtbaar in het bouwterrein aan de Oude Haven. Vrijdag wordt de vloer voor de parkeerkelder gestort, laat een woordvoerder van Bouwbedrijf Boogert weten. De verwach ting is dat voor de kerstvakan tie ook de wanden en het dak van de kelder klaar zijn. De par keerkelder biedt straks plaats aan 32 auto's van gasten. Over enkele weken begint de voorbereiding voor de restau ratie van het oude deel van Mondragon, inclusief het toren tje met de Heerenkamer waar de notabelen vroeger gewich tige zaken met elkaar bespra ken. In het nieuwe Mondragon worden 38 kamers en 3 luxe suites ondergebracht. Negen tien suites zijn nog beschik baar voor de verkoop. Zater dag wordt bij de bouwlocatie tussen 11.00 en 15.00 uur een verkoopbijeenkomst gehouden voor belangstellenden. Mon dragon gaat verder bestaan uit twee zalen, een restaurant en een brasserie. Het hotel opent naar verwachting eind 2019. Veroordeelden en jonge boefjes helpen straks de kustlijn van Schouwen-Duiveland schoon te houden. De bende van het strand gaat namelijk samenwer ken met de reclassering. Ook met bureau Halt zijn afspraken gemaakt. Gerrit van Loon Scharendijke VkltMM* (V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58