3 dagen Friesland 4 Gaat een 36 jaar oude misbruikzaak de benoeming van een rechter in het Amerikaanse hooggerechtshof tegenhouden? Vier vragen over de zaak die heel Amerika bezighoudt. BENOEMING BRETT KAVANAUGH A i en langen leste komt er toch extra onderzoek naar een vermeende poging tot verkrachting door Brett Kavan- augh als 17-jarige. Kan de FBI een verschil maken? Het onderzoek moet morgen al af zijn. Dat is voor de FBI geen pro bleem, denkt Deborah Tuerkhei- mer, voormalig officier van justitie in New York en rechtenprofessor aan Northwestern University in Chicago die veel over seksueel misbruik publiceert. „Ik maak me meer zorgen over de invloed die het Witte Huis al dan niet uitoe fent op het onderzoek." Het Witte Huis en Republikei nen in de Senaat, die Kavanaugh graag willen benoemen, zouden het in het onderzoek bij ondervra ging van vier mensen willen hou den. Maar president Trump gaf la ter weer aan dat de FBI wel dege lijk de vrije hand krijgt. In dat geval, verwacht Tuerk- heimer, zullen agenten nieuwe in formatie boven tafel weten te krij gen. „Dat een oude misbruikzaak niet meer is dan het woord van de een tegen de ander is een mythe. Dat komt omdat rechercheurs te snel concluderen: dit is niet be wijsbaar. Er zijn vaak wel degelijk manieren om het verhaal van een van beiden te ondersteunen met snippers bewijs." Welk bewijs is er nu? Behalve de getuigenis van Chris- tine Blasey Ford weinig. Zij weet niet meer waar en wanneer de ver krachtingspoging precies ge beurde, en de mensen die volgens haar in de buurt waren, hebben daar geen herinneringen aan. Dat betekent niet dat Ford per se onbe trouwbaar is - het is niet verras send dat de andere aanwezigen zich 36 jaar later niets herinneren www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70 cpg van een avond waarop voor hen niets bijzonders gebeurde. Er zijn wel twee vrouwen die min of meer vergelijkbare ervaringen zeggen te hebben. Volgens een van hen was Kavanaugh op feestjes waar groepsverkrachtingen plaats vonden. Verder zijn er aantekenin gen van een therapeut met wie Ford haar ervaringen al in 2012 deelde. Een naam wordt daarin niet genoemd. Onjuistheden in de getuigenis van Kavanaugh roepen vragen op en kunnen de 'snippers' bewijs vormen waar Truenkheimer op doelt. Hij hield bijvoorbeeld vol dat een verwijzing in het jaarboek naar een 'duivelstriangel' over een drinkspelletje ging, maar school- genoten uit die tijd weten dat het om seks draaide. Hij zei nooit bij een samenzijn te zijn geweest zo als Ford beschreef, maar in zijn agenda plande hij precies zo'n avond, met de jongens die Ford heeft gezien. Kavanaugh zei in de Senaat dat zij stellen dat er niets gebeurd is. Dat is niet waar: de mensen die er volgens haar bij waren, zeggen dat ze zich de bewuste avond niet her inneren. Kavanaugh kent als rech ter het verschil. Verder is er een hele reeks oud-klasgenoten die hebben verteld dat hij destijds veel dronk en soms agressief werd. Op vragen daarover reageerde Kavan augh opvallend ontwijkend. Ford was juist erg consistent, oordelen factcheckers. „Zij was een heel be trouwbare getuige", zegt ex-aan- klager Tuerkheimer. „Die indruk kreeg ik niet van hem." Is het eerlijk iemand af te rekenen op een 36 jaar oude zaak? Dit is geen strafproces, maar een sollicitatieprocedure. De vraag is: hoort Kavanaugh in het hoogge rechtshof? Zijn medestanders me nen dat het gaat om een jeugd zonde van een onhandige puber, wat niets verandert aan zijn ge schiktheid. Maar historica en hooggerechtshofexpert Barbara Perry van de universiteit van Vir- ginia is het daar niet mee eens. „In de Tweede Wereldoorlog gingen 17-jarige jongens naar het front en gaven ze hun leven voor het land. Als het is gebeurd, diskwalificeert het hem. De hoogste rechtbank van het land moet vrij zijn van alle blaam." Inmiddels gaat het bovendien meer om zijn reactie op de be schuldiging dan op de beschuldi- De hoogste rechtbank van het land moet vrij zijn van alle blaam ging zelf, ziet Juliet Williams, pro fessor in genderstudies die aan de Universiteit van Californië seks schandalen in de politiek bestu deert. „Hij heeft de situatie zoveel erger gemaakt door dingen te zeg gen die niet waar zijn en zo zijn geloofwaardigheid in het heden te ondermijnen." Als blijkt dat Ka vanaugh gelogen heeft onder ede, is dat strafbaar. Williams maakt zich zorgen om het circus dat de zaak is geworden, nu Kavanaugh mede dankzij de #metoo-beweging een symbool is geworden voor alle mannen die zich hebben misdragen tegenover vrouwen. „Metoo was nooit bedoeld als 'hebbesbeweging'. Het gaat erom dat slachtoffers van seksueel mis bruik gehoord worden en dat we een gesprek op gang brengen, on derliggende normen in de samen leving veranderen - niet om een vernederingsspektakel. Het pro bleem zit veel dieper dan Brett Ka vanaugh." Kan Kavanaugh nu nog een geloofwaardige rechter zijn? In de Senaat riep een woedende, soms huilende Kavanaugh dat links tegen hem samenspant. „We kennen de uitdrukking 'nuchter als een rechter', dat was hij abso luut niet", zegt Barbara Perry. Het is niet onmogelijk om zo'n moei lijk benoemingsproces achter je te laten, weet zij; een kandidaat die in zijn jeugd in Alabama lid was van de Ku Klux Klan, Hugo Black, wordt inmiddels gezien als een prima rechter. „Maar Black trad toen, in de jaren 30, op als staats man", zegt Perry. „Kavanaugh koos voor de Trump-aanpak, de realityshowachtige woede." Kavanaugh zal de politieke pola risatie die de VS lamlegt het hoog gerechtshof in brengen, verwacht ze. Het hof hoort juist boven de partijen te staan. „Dit doet me pijn alsof ik een familielid zie lijden, ik hou van het instituut." Is deze openbare terechtstelling een teken des tijds? Niet per se. Amerika denkt terug aan 1991, toen vrijwel hetzelfde ge beurde. Kandidaatrechter Cla- rence Thomas werd door oud-me dewerker Anita Hill beschuldigd van seksueel wangedrag, een hoorzitting waarin zij door sena toren werd gegrild in een tv-spek- takel. Thomas werd gewoon be noemd. De metoo-beweging heeft de reactie op de beschuldiging wel veranderd en ervoor gezorgd dat Ford, anders dan Hill, met respect wordt behandeld. En zelfs overwe gend geloofwaardig is bevonden, constateert professor Williams. „Er zit iets tussen het strafrecht en een volksgericht: democratie. Het is niet mooi, gereguleerd of com fortabel, maar dit is hoe dat eruit ziet." Halfpension 4 dagen Winterberg 3 dgn Twente diner donderdag 4 oktober 2018 GO Rechter in beklaagdenbankje, komt dat nog wel goed? Karlijn van Houwelingen Washington Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting - Barbara Perry, historica aan de universiteit van Virginia Kavanaugh re ageerde emotio neel tijdens de hoorzitting. FOTO REUTERS Vanuit Heerenveen, bezoek je eenvoudig Leeuwarden, Sneek en Giethoorn! 2 nachten in 3* Hajé Hotel Heerenveen (7,5) 2 keer een uitgebreid ontbijtbuffet 2 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Niedersfeld (8,7) 3* Hof van Twente, Hengevelde (8,1) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. zwembad sauna lx diner (hoofdgerecht) arQ50 Gratis parkeren en wifi w Gratis parkeren en wifi Oir*va

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4