Cabarettrio biedt troost voor klein leed V- Bakken zonder ei en yoga op cd 2 ACHTEROM Bakto Basic Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen De dertigste editie van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen presenteert tien concerten in vier weken. Vijfmaal treedt een symfonisch orkest op. Het eerste is het Antwerp Symphony Orchestra, dat morgen in Sluis onder leiding van Philippe Herreweghe het openingsconcert verzorgt. Uitgelicht Ik hoef niet eerst naar Cannes op vakantie te gaan om te voelen hoe lullig het is om op de dag na thuiskomst met een poepzakje achter je hond uit wandelen te gaan. Dat voelt zonder Cannes al sukkelig genoeg. Maar het helpt na tuurlijk wel dat het kennelijk nóg erger kan. Als je wél naar Cannes bent geweest... Die troost is het principe achter heel veel vormen van cabaret. Dat met die hond, dat kan iedereen waarschijnlijk zelf nog wel bedenken. Maar er is heel veel klein ongerief dat zachtjes schuurt, zonder dat je doorhebt wat er precies zo irriteert. En waarbij de 'nog-erger-gedachte' dus niet kan opkomen. Dan is cabaret echt een uitkomst. Zeker als die komt van De Mannen van Achterom. toe ook in het 'grote gemis'. Daarover zingen ze liedjes en maken ze sketches, in hoog tempo. Ontroerend soms, kei grappig iets vaker. En het schijnt, dat ze na het debuutsucces van Achter om I (2015-2016) in Achterom II nog altijd heel ge wone jongens zijn gebleven. Waar je al snel een 'wij-zijn-gezellig-thuis-gevoel' bij krijgt. Als groep zijn ze redelijk nieuw, maar ervaring hebben John van der Sanden, Luc de Graaf en Maarten van der Zanden wel degelijk. John als (tekst)schrijver, co lumnist en regisseur. Luc als stand-up co- median, impro-caba- retier en maker van korte grappige film pjes. Voorheen vooral voor congressen, symposia en bedrijfs presentaties. Maar daar lachen ze niet gemakkelijker. Integendeel. Maarten is de musi cus van het gezelschap. Ontroerend soms, kei grappig iets vaker Goede reden om te gaan kijken. Maar de beste vind ik nog wel de plek. Het Podium van Zaam slag is een uniek zaaltje op de (nieuwe) verdie pingsvloer in de voormalige gereformeerde kerk. Een orgel, een preekstoel, glas-in-lood, kerkbanken en dakspanten in een heel andere context. Ik ga er zelfs dieper van ademen. MUZIEK TOP 3 Pr 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek waaic - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren mikt op een grote publieke be langstelling nu het uitpakt met symfonische or kesten. Het Antwerp Symphony Orchestra, residentieorkest van de Koningin Elisabethzaal in Antwer pen, is blij met de uitnodiging om het openingsconcert te verzorgen. „We zijn altijd blij als we in onze buurlanden kunnen spelen, zeker in Nederland. Afgelopen seizoen gaven we verscheidene concerten in het Concertgebouw in Amster dam. We spelen ook regelmatig in De Doelen in Rotterdam, Tivoli- Vredenburg in Utrecht en Muziek- gebouw Frits Philips in Eindhoven. Maar spelen in Sluis is voor ons een uitgelezen gelegenheid, we zijn tenslotte geografisch directe bu ren", vertelt Joost Maegerman (39). Hij is sinds 2015 intendant van het Antwerp Symphony Orchestra en dus verantwoordelijk voor de dage lijkse leiding van het orkest. „We hebben ook een aantrekke- De beleving is niet te vergelijken met het luisteren naar muziek via radio, tv of cd in de huiskamer lijk programma, met onder meer een vrolijke symfonie van Schu- mann en het bekende vioolconcert van Beethoven. Beide componisten leefden in de 19de eeuw, de roman tische periode waarin componisten emotie in de muziek steeds belang rijker vonden. Het Adagio voor strij kers van de Amerikaan Samuel Bar- ber lijkt in eerste instantie een vreemde eend in de bijt in ons pro gramma. Maar dat is niet zo. In de 20ste eeuw, waarin Amerikanen een eigen componeerstijl zochten en niet meer wilden teren op die van Europa, bleef Barber steeds te ruggrijpen naar de romantiek. In eigen land werd hij genegeerd, maar zijn succes nu bewijst hun ongelijk. Ons thema van het nieuwe seizoen is 'The American Dream', daarom kiezen we voor een Amerikaanse toets. Dit concert spelen we tijdens het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en ook in Antwerpen en Hasselt." „Het bijwonen van een uitvoe ring door een symfonisch orkest heeft een absolute meerwaarde", stelt Maegerman, die voordat hij intendant werd contrabassist is ge weest bij onder meer het Rotter- donderdag 4 oktober 2018 GO Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over theatervoorstellingen. Wat: Achterom II, De Mannen van Achterom Waar: Het Podium van Zaamslag Wanneer: zaterdag 6 oktober, 20.00 uur Want het trio De Mannen van Achterom is ge specialiseerd in dit soort klein leed. En af en De keuze van onze redactie: Aretha Franklin - Atlantic Singles Collection 1967- 1970 Van de doden deze week niks dan goeds. Zoals deze verzameling singles uit de top tijd van de Queen of Soul, vorige week op deze pa gina al aangekon digd. Longbranch/ Pennywhistle Album uit 1969 van wijlen Eagle Glenn Frey en J.D. Souther - co-au- teur van ook een aantal klassiekers van The Eagles - met mooie meer stemmige coun- tryrock. Tom Petty - An American Treasure Vier cd's aan alter natieve uitvoerin gen van bekende liedjes, de betere albumtracks en niet eerder uitge bracht materiaal van de rockster die in de VS even hoog in aanzien stond als Bruce Springsteen. B De Mannen van Achterom laten hun hon den uit. FOTO BREGJEVAN EKERT Taart is ook lekker als het veganistisch is, yoga kun je doen met een cd en hormonen komen weer in balans in de laatste bijdrage van Joeke Berg. Met een vader die bakker is, groeiden de Zutphense zus sen Sifra en Jacintha Opstal op tussen de baksels. Het is dus niet verwonderlijk dat ze een bakboek uitbrengen, maar dan wel net even anders dan ze gewend zijn. De dames bekwaamden zich de afgelopen jaren in het veganistisch bakken en komen nu met een boek met 35 recepten voor veganistische taar ten en snacks. Een taart zonder ei? De zussen laten zien hoe dat werkt. Verschijnt zaterdag. Horen, zien en voelen £1' Jeanette Vergouwen 44 Joost Maegerman, Antwerp Symphony Or chestra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46