O CD 12 ZE Bart van Schilt is halverwege in Chili Van Drongelen op zoek naar herstel Geen 100-jarigen bij Clingse Bosloop KUSTMARATHON FAVORIETE MONICASANDERSE De opvoeding van Monica Sanderse (36) in Roemenië was zwaar, net als haar eerste tijd in Nederland. Inmiddels heeft ze haar leven op de rails. In de Kustmarathon is de Vlissingse atlete favoriet voor de eindzege. De Zeeuws-Vlaamse ultraloper Bart van Schilt staat halverwege de Atacama Crossing, een woestijnwedstrijd van 250 kilometer door Chili, tiende. In de eerste drie etappes werd hij respectievelijk zevende, dertiende en elfde. De veertigjarige atleet, die in België woont en een aannemersbedrijf heeft in Westdorpe, is al dik 16 uur onderweg. De zwaarste etappes komen nog. De afstand die op dag vijf afgelegd moet worden, is bijvoorbeeld 76 kilometer. Voor Van Schilt is het de vierde ultraloop over 250 kilometer van 2018. Zijn doel is om er vijf te lopen. De laatste is in november op Antarc tica. Als hij die ook voltooit, heeft hij de zoge noemde 4 Deserts Grand Slam. Minnaard De uit Axel afkomstige Rick van Drongelen en zijn club Hamburger SV gaan morgen in de 2. Bundesliga op zoek naar herstel. Waar de Zeeuwse verdediger en zijn club eerder dit seizoen nog de koppositie grepen, hebben ze nu al drie wedstrijden op rij niet gewonnen en zelfs niet gescoord. Een 5-0-nederlaag te gen Regensburg werd gevolgd door twee doelpuntloze remises. Morgen gaat de degra dant, op dit moment de nummer vier van de ranglijst, op bezoek bij Darmstadt, dat der tiende staat. Om 18.30 uur wordt er afgetrapt in het Merck-Stadion am Böllenfalltor. Mobach Het is weer tijd voor de Clingse Bosloop, een wedstrijd die wordt georganiseerd door atle tiekvereniging RKHAV uit Hulst. Zaterdag wordt hij gehouden. De regie is in handen van Hilde Hiel, die alles nauwlettend in de gaten houdt. Daarbij hoeft ze niet te letten op atleten van honderd jaar of zelfs ouder. Deelnemen kan namelijk maar tot en met 99 jaar, zoals de aankondiging netjes meldt. Het parkoers loopt dus door de bossen, waardoor er voor ieder wat wils is. Om 10.45 uur staat de loop over 7500 meter gepland en een halfuur eerder die van de 3000 meter. De jeugd start om 10.00 uur voor 1500 meter. Het hardlopen geneest al haar wonden. Monica Sanderse, zater dag favoriet voor de overwinning in de Kustmarathon, heeft veel meegemaakt in haar leven. „Maar nu ben ik alleen maar blij", zegt de 36-jarige Vlissingse. „Ik heb alles kunnen verwerken." Sanderse geniet steeds meer be kendheid in Zeeland. Sinds ze in april de Marathon van Zeeuws- Vlaanderen won, kennen velen haar naam. Maar slechts weinigen weten iets over haar achtergrond. „Mensen vragen me er ook niet naar", vertelt ze met een Oost-Eu- ropese tongval. „Maar ik wil best praten over mijn tijd in Roemenië, waar ik tot mijn twintigste heb ge woond. En over hoe zwaar ik het daar én tijdens mijn eerste vijfjaar in Nederland heb gehad. Mijn le ven is niet eenvoudig geweest, maar inmiddels kan ik wel zeggen dat ik er echt iets van gemaakt heb." Mijn leven is niet eenvoudig geweest, maar inmiddels kan ik wel zeggen dat ik er iets van gemaakt heb Sanderse heeft 's ochtend afge sproken. Zij heeft dan zelfs al een rondje van 12 kilometer over Wal cheren gemaakt. „Om 07.00 uur ging ik al de deur uit", laat ze met een glimlach weten. „In de laatste periode voor de Kustmarathon mag ik niet meer zo veel doen. Dit was één van de weinige loopjes die ik nog op mijn schema had staan. Ik moet mijn lichaam sparen. Maar ik vind het heel lastig om te wach ten totdat ik weer écht mag." Boerenlaarzen Die drang om hard te lopen zat er al vroeg in bij Sanderse. „Op mijn zesde ben ik begonnen. Maar ja, in Roemenië heb je niet zo veel mo gelijkheden. Ik had al helemaal geen goede schoenen, ik liep ge woon op boerenlaarzen. Dat is voor kinderen in Nederland niet voor te stellen, hè? Mijn moeder, die me samen met mijn opa en oma opvoedde, had het ook liever niet. Die vond sporten zonde van mijn tijd. Die wilde dat ik mee hielp in het huis en op het land of dat ik alvast wat geld verdiende. Ze was heel dominant en remde me eerder af dan dat ze me stimu leerde. Toen nam ik dat haar kwa lijk. Later niet meer. Het kwam door het communisme, we groei- den op in armoe en zij wilde zo goed mogelijk voor ons zorgen. Sporten was mijn enige pleziertje." Van haar veertiende tot en met haar achttiende werd Sanderse verder gehard. Ze ging naar een school op 14 kilometer van haar huis. Elke dag liep ze heen en weer, geld voor een fiets of de bus was er niet. „Ook in sneeuw, hagel en regen liep ik daar met mijn schooltas. Vandaar dat ik nu zo goed ben in crossjes, haha. Ik ben daar wel aan wat gewend geraakt." Maar ze wilde heel graag Engels leren en haar diploma halen, om verder te kunnen komen dan een armoedig bestaan in Midden- Roemenië. Op haar twintigste kwam Sanderse, toen nog met haar eigen achternaam Ta- langa, naar Neder land. Haar eerste man haalde de Roemeense naar hier. Ze trouw den, maar het werd allesbe halve een geluk kig huwelijk. Sanderse werd ge kleineerd en soms geslagen. Ze voelde zich hopeloos alleen in een vreemd land en ont wikkelde anorexia. „Ik was jong, naïef en eenzaam. Ik mocht niks van mijn man. Tien keer per dag belde hij op om te controleren waar ik was en wat ik deed. Ik mocht niet een eigen le ven leiden. Ook dat was een moei lijke tijd. Na vijfjaar ben ik bij hem weggegaan." En toen was daar ineens Piet Sanderse? „Haha, nee zo is het niet gegaan. Ik kende mijn huidige man al vanuit Roemenië. Op mijn achttiende kwam ik hem daar een keer tegen. We raakten aan de praat en hij vroeg mijn adres. Ik dacht: 'Daar hoor ik nooit meer wat van'. Maar twee weken later kreeg ik vanuit Nederland een kaart van hem. Daarna zijn we blijven schrijven. Toen ik met mijn eerste man naar Nederland kwam, heb ik hem dat ook laten weten. Dat vond ik wel zo netjes. En toen ik van hem scheidde, heb ik Piet weer gemaild met de vraag: 'Ben jij nog alleen?' Dat bleek zo te zijn. Zo ben ik in 2007 naar Zee land gekomen." Slecht in haarvel Het duurde vervolgens nog wel acht jaar voordat ze van hardlopen een serieuze zaak maakte. Ze viel terug op die oude liefde toen ze slecht in haar vel zat. Sanderse: „Ik werkte te veel, zat tegen een burn- out aan, was niet de gezelligste thuis en deed weinig voor mezelf Toen ben ik weer gaan hardlopen, om me beter te voelen en mijn hoofd leeg te maken. In 2016 zei Piet: 'Waarom ga je niet ook wed strijdjes lopen?' Hij stimuleerde me dus, terwijl ik altijd maar afge remd was. En ik had eindelijk iets gevonden om mijn verleden te ver werken." Bij atletiekvereniging Dynamica kwam ze in de loopgroep van An- jolie Engels terecht, die haar op sleeptouw nam. De Middelburgse routinier leerde haar stappen ma ken en schreef haar trainingssche ma's. Na amper twee jaar vatte ze al het plan op om de van Zeeuws- Vlaande- ren te gaan lopen. Atle- tiekvolgers keken haar vreemd aan, maar de Vlissingse blaakte inmid dels van het zelfvertrouwen. „Als anderen de stap van de halve naar de hele marathon konden maken, dan kon ik dat toch ook? Ik moest gewoon goed eten, goed slapen en goed naar Anjolie luisteren." Die 21ste april werd een pracht- dag voor de frêle atlete. In haar eer ste wedstrijd over 42,195 kilometer snelde ze naar de tijd van 3.14.09 uur. Ze had nog wel iets sneller willen gaan, maar meefïetser en coach Anjolie zei dat ze zich niet moest opblazen. „Ik heb groot res pect voor haar, dus luisterde ik. Piet stond mij op te wachten bij de finish in Terneuzen. Het werd een Marathon donderdag 4 oktober 2018 GO ULTRALOPEN VOETBAL Marco Minn aard (foto) heeft zich in de Duitse een- dagskoers Sparkassen Münsterland Giro niet kun nen mengen in de strijd om de zege. De uit Wemeldinge af komstige wiel renner finishte in Munster na 210,8 kilometer op de veertig ste plaats, ruim drie minuten achter de Duitse winnaar Max Walscheid. Wielrenner Jarno Mobach is door het op leidingsteam van Sunweb geselecteerd voor de Franse eendagskoers Paris-Bourges, die vandaag verreden wordt. Daarin moet de cou reur uit Philip- pine 190,3 kilo meter afleggen over de Franse wegen. De koers start in Gien en finisht in Bourges. ATLETIEK O CL Met hardlopen het Roeland van Vliet Vlissingen - Monica Sanderse Bart van Schilt. Rick van Drongelen (rechts), fotoepa Monica San derse heeft veel aan Anjolie En gels (kleine foto, rechts). Zij neemt de Vlis singse op touw. FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40