3 1^1 Independer na onderzoek premiestijgingen: overstappen loont VERRASSING KONINKLIJK KOPJE KOFFIE ooo: Autoverzekeringen worden steeds duurder. De premies zijn de afgelopen twee jaar ruim 30 procent gestegen. Een simpele WA-verzekering kost soms al bijna 1000 euro per jaar. Autobezitters in Rotterdam zijn het duurst uit. Een gemiddelde WA- verzekering kost er 944 euro, 37 procent meer dan in 2016. Verzeke raars kijken naar de woonplaats om het risico en de premie vast te stel len. Vergelijkingssite Independer on derzocht de stijging van de jaarpre mies van WA-autoverzekeringen in acht grote steden. Ook in Tilburg (36 procent, 769 euro) en Amster dam (35 procent, 839 euro) gaan de premies snel omhoog. Verzekeraars kijken naar woon plaats, leeftijd en rijervaring, maar ook steeds meer naar het type auto. De BMW 3 is het duurst; de VW Golf komt op de tweede plaats. Een 21-jarige met nul schadevrije jaren en een oud VW Golfje in Rotter dam loopt volgens de verzekeraars driedubbel risico (leeftijd, woon plaats en autotype) en dat vertaalt zich in de premie: de goedkoopste WA-verzekering kost 1527 euro per jaar. In Groningen zou de verzeke- WA-premiestijging Per stad tussen 2016 en 2018 +8% +19% ring 66i euro minder kosten. De genoemde bedragen zijn de laagste premies. Als de 21-jarige Rotterdammer met zijn Golfje de duurste verzekeraar kiest, is hij nog eens 300 euro extra kwijt. „Er is zware concurrentie in de verzeke ringswereld en dan loont het om geregeld te kijken of je nog steeds een lage premie hebt. Als je 20 jaar bent, kun je als beginnend automo bilist bij een bepaalde verzekeraar goed af zijn, maar na een paar jaar kan dat anders zijn. Overstappen loont, maar net als bij energieleve ranciers zijn er veel 'slapers', men sen die nooit overstappen", zegt Suzan Samson van Independer. Verzekeraars worden steeds cre atiever in het rechtvaardigen van de verhoging. Zo stelt DSV dat de pre mie omhoog moet vanwege het whatsappen achter het stuur. „Het meestgebruikte argument is dat er meer schades zijn. Die schades zijn ook duurder; een bumper zit tegen woordig vol sensoren. Ook zijn er meer letselschades." Daar komt bij dat de verzekeraars al jaren verlies lijden op hun autopor tefeuille. De Nederlandsche Bank spreekt de bedrijven er geregeld op aan. Al in 2011 constateerde DNB dat ruim eenderde van de verzeke raars verlies leed op de WA-auto- verzekering en dat de financiële buffers onvoldoende waren. Verze keraars gebruiken de autoverzeke ring als lokkertje. In 2015 verloor de sector 300 miljoen op de WA-ver- zekeringen en ook de allrisk- autoverzekeringen waren nauwe lijks nog winstgevend. Op slechts 5 procent van de autoverzekeringen wordt winst gemaakt. Die verliezen mogen niet gedekt worden met bij voorbeeld de winsten uit levens verzekeringen. De premies móeten dus omhoog. Samson ziet voorlopig nog geen einde aan de premiestijgingen. Temeer omdat 1 januari de wet Ver goeding van Affectieschade in wer king treedt. Nabestaanden en naas ten van slachtoffers met ernstig blijvend letsel krijgen dan recht op een vergoeding. Die affectieschade komt tussen de 12.500 en 20.000 euro per geval te liggen. De verze keraars draaien ervoor op. donderdag 4 oktober 2018 GO O O O v O O 00 mm De ruim honderd bewoners van het Sint Elisabeth Ver pleeg- en Gasthuis in Amers foort kregen gistermorgen on verwachts hoog bezoek. Ko ning Willem-Alexander bracht samen met minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid een ruim twee uur durende werkvisite. De vorst sprak met personeel en bewoners van het verpleeg huis voor dementerende oude ren, dat van oktober 2016 tot juli 2017 vanwege ernstig te kortschietende zorg onder toe zicht stond van de Inspectie dienst. Het bezoek van de koning was een oppepper voor het verplee ghuis dat de zorg inmiddels heeft verbeterd. De koning en de bewindsman spraken ook met deskundigen uit de zorg- wereld over kwaliteitsverbete ring in de verpleegzorg en de verontrustende krapte op de arbeidsmarkt voor verplegend en verzorgend personeel. FOTO ANP Premie van autoverzekering door het dak Ton Voermans Rotterdam euro kost de gemiddelde WA-verzekering in Rotterdam, 37 procent meer dan in 2016. Juli-sept €900 €800 €700 €600 €500 +26% Amsterdam €839 +35% Haarlem €651 +21% i „ife .s.- Groningen €634 +18% Den Haag €854 +33% Almere €766 +31% Utrecht €798 +27% WA beperkt volledig casco casco Rotterdam Tilburg €944 €769 +37% +36% Per merk/type €1000 €900 €800 €700 €600 €500 n VW VW Opel Peug. BMW Opel Ford Renault Ford Ford Golf Polo Corsa 206 3 Astra Focus Clio KA Fiesta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3