MIJN FOTO 11 ledereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag is die foto zelfs een tekening. Jack Gravemaker (67) uit Middelburg maakte deze tekening lang geleden. Het moet ergens in au gustus 1970 zijn ge weest dat de toen nog-net-geen-twin- tigjarige Jack Grave maker weer eens aan het tekenen sloeg. Gewoon lekker op zijn zol derkamertje zette hij met potlood de eerste strepen van een stand beeld. Dat beeld had hij gevonden op één van de ansichtkaarten die hij spaarde. Maar al snel kreeg de spontane tekensessie een bizarre wending. „Ik begon de kop van het stand beeld te tekenen toen ik opeens onder een soort dwang kwam", vertelt Gravemaker. Hij kwam in een trance en maakte vervolgens een heel ander tafereel dan hij van plan was. „Ik begon automatisch heel wat anders te tekenen. Op dat moment drong dat helemaal niet tot me door. Ik was helemaal van de wereld." Motorongeluk Het resultaat was een tekening van een motorongeluk. Met daarop een vrachtwagen, een ver kreukelde motorfiets en een ge wonde motorrijder. Die lag naast zijn tweewieler op straat in een plas met bloed. Heel vreemd, vond ook de maker zelf. Drie dagen later werd het ver haal echter nog vreemder. De te kenaar ging op zijn Ducati naar zijn toenmalige vriendin. „Ik reed op een voorrangsweg en zag rechts in een zijstraatje voor de haaientanden een wit VW-busje staan. Toen ik bijna bij dat busje was, trok het plotseling hard op. En ik kon niet meer stoppen. Ik gooide de motor met al mijn ge wicht naar links, maar het was te laat. Ik kwam met mijn voet tus sen de uitlaat van de motor en de bumper van het busje. Daarna vloog ik een eind door de lucht." Dood Gravemaker raakte zwaargewond bij dit ongeluk. „Ik verloor veel bloed en de omstanders hadden al een laken over me heen gelegd. Ze dachten dat ik dood was. Later kwam ik bij in het ziekenhuis. Bleek dat ik drie dagen in coma had gelegen. Ik heb echt op het randje van de dood gezweefd." Al in het ziekenhuis moest de Middelburger denken aan de te kening die hij drie dagen eerder had gemaakt. „Ik vertelde mijn moeder, die naast mijn bed zat, over die tekening die ik drie da gen daarvoor gemaakt had. Dat die op zolder lag en dat die pre cies op dit ongeluk leek. Ze dacht dat ik ijlde en zei: ja, ja, dat zal wel." Na een halfjaar herstellen kwam Gravemaker eindelijk weer thuis. „Het eerste wat ik deed was de tekening zoeken op zolder. En inderdaad; die was precies het on geluk. De motorschade die ik ge tekend had, het jasje dat ik aan had, de grote plas bloed, het klopte allemaal. Zelfs de helm klopte. Terwijl ik in die tijd ei genlijk nooit een helm droeg, want dat was toen nog niet ver plicht. Maar die dag had ik er wél één op. Alleen de vrachtauto die ik getekend had, klopte niet. Dat was in het echt een busje." Eén vraagteken blijft nog wel hangen bij de tekening die Grave maker bewaart bij de foto's van zijn Ducati 200 cc superracer in een fotoboek. Waarom houdt het als eerste getekende hoofd van het standbeeld een kruis vast? „Misschien betekent het overle ven of is het het hoofd van de Lieve Heer. Ik weet het niet. Ik ben niet gelovig, maar na dit voorval denk ik dat er toch wel iets moet zijn. Of niet soms?" donderdag 4 oktober 2018 Jack tekende zijn toekomst Willem Adriaansens -fnfc Jack Grave maker met op het scherm een afbeelding van zijn bij het ongeluk ge sneuvelde Ducati. A De tekening die Jack Gravemaker in 1970 maakte. Drie dagen later lag hij er zelf zo bij. REPRODUCTIE EN FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39