Nieuwdorp lag in de vuurlinie 5 959,pp Kaartverkoop jubileumeditie Vestrock begonnen Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl samen met mijn broers." Appels plukken in het herfst zonnetje, inclusief mandje in de hand... Het heeft inderdaad wel wat. Dat er af en toe een boodschappentas scheurt en al het fruit weer vrolijk de boom gaard inrolt, lijkt niemand iets te kunnen schelen. Gelukkig kunnen de echte diehards ge bruikmaken van een kleine tractor met aanhangwagen. Willy de Kindt uit Clinge maakt er dankbaar gebruik van. „Zeventig kilo heb ik ge plukt", vertelt hij. „En ja, die ap pels gaan allemaal op. De buren moeten ook leven hé." HULST De kaartverkoop voor de tiende editie van Vestrock is gis teren begonnen. De jubileume ditie van 2019 vindt plaats in Hulst op 31 mei en 1 juni en aan sluitend Vestrock Junior voor de jongere concertgangers op 2 juni. Wie nog dit jaar kaarten be stelt krijgt dertig procent vroeg- boek-korting. De organisatie be looft een niet te missen editie met als topact op vrijdag de Britse rockband Nothing But Thieves. Voor meer informatie over het festival of het bestellen van kaarten vestrock.nl Adri van Oosten was vijf, bijna zes jaar toen eind 1944 de Slag om de Schelde werd gestreden. In Nieuwdorp zag hij Duitsers gaan en Schotten komen. Zijn herinneringen aan die explosieve tijd heeft hij nu opgeschreven. Opeens lag Nieuwdorp in de frontlinie. Tot eind oktober 1944 waren de meeste bommen en granaten nieuws van ver der weg. De rookpluimen boven Vlis- singen waren zichtbaar. Verder bleef het rustig. Tot de Duitse bezetters zich door de geallieerde landing op de Be- velandse kust hals over kop op Walche ren moesten terugtrekken. Toen werd er door de Duitsers vanuit de Bijleveld- polder aan de overkant van het Sloe op Nieuwdorp gemikt. Adri van Oosten (1938) heeft die roe rige bevrijdingsweken op de rand van Zuid-Beveland meegemaakt. Hij was bijna zes jaar en heeft zijn herinnerin gen goed onthouden. Nu heeft hij ze opgeschreven in het boek 'Nieuwdorp in oorlogstijd - De Slag om de Sloedam'. We kennen Van Oosten als raadslid in de gemeente Goes. Maar liefst 24 jaar had hij zitting, eerst voor de PPR, daarna voor Groenlinks. Hij zegt: „Een 'normale' termijn was twaalf jaar. Maar toen de PPR in Groenlinks opging, be gonnen ze weer bij nul te tellen. Ik werd steeds gevraagd of ik er een peri ode bij wilde doen." Van Oosten nam al eerder de pen op. Hij schreef twee reisboeken, één 'op de fiets' en één 'te voet', telkens met bestemming Rome. Kinderen en kleinkinderen hadden hem over de oorlog horen vertellen, zij vonden dat die verhalen bewaard mochten blijven. De schrijver hoopt en verwacht dat ook mensen buiten zijn directe kring geïnteresseerd zijn. De Slag om de Sloedam is voor heel Zee land nog altijd een gedenkwaardige periode in de herdenkingsmaanden. Voltreffer Eind 1944 woonde Adri met vader, moeder en de twee oudere zussen Jan- nie en Coby aan de rand van het dorp. Moeder was acht maanden zwanger. De Duitsers gingen, de Schotten kwa men. Nieuwdorp lag onder vuur, het huis was beschadigd, alle ramen wa ren kapot. In de middag van donder dag 2 november besloot het gezin een veilig onderkomen te zoeken in een bunker die in een nabijgelegen dijk was uitgegraven. Dat was maar net op tijd. Adri van Oosten: „De Schotten waren in de openbare lagere school getrokken. Ze hadden door de Duit sers achtergelaten munitie opgesla gen. Op het schoolplein stond een vol geladen munitiewagen. Die kreeg een voltreffer. De school en ook het huisje van mijn opoe De Koeijer werden door de explosie weggeblazen. Ik lag in de bunker te slapen. Later hoorde ik dat door de luchtdruk de dekens werden opgelicht." Het was spannend, dramatisch. Adri zag met eigen ogen hoe een Walcherse vluchteling - een verwarde man - werd doodgeschoten. Een neergestorte bom menwerper, een ondergedoken Poolse vliegenier, een logé die plots lid van het verzet bleek te zijn: Van Oosten schrijft echte oorlogservaringen. Met hier en daar een glimlach. In 1943 werd de voetbalvereniging Nieuwdorp opge richt. Een weiland waar een paar doel palen werden neergezet, de koeien- vlaaien moesten voor de wedstrijd worden weggehaald. Wie toch be smeurd raakte kon zich wassen in de nabij gelegen veedrinkput. neemt je mee 76 groepsreizen al vanaf donderdag 4 oktober 2018 GO Willy de Kindt uit Clinge (geel shirt) heeft 70 kilo ap pels gekocht: 'Genoeg appels tot januari'. FOTO BOAZ TIMMERMANS De boomgaard aan de Provin- cialeweg in Vogelwaarde is nog vandaag, vrijdag en za terdag open van 10.00 tot 16.00 uur. Er kunnen confe rence-peren en jonagold-ap- pels geplukt worden voor vijf tig cent per kilo. Jan van Damme Nieuwdorp K -r- - a- NIEUWDORP in OORLOGSTIJD Adri van Oosten bij een tank van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. FOTO MARCELLE DAVIDSE De Slag om de Sloedam Adri van Oosten: Nieuw dorp in oorlogstijd - Eigen uitgave, 126 pagi na's, 15,95 euro. Zater dag 6 oktober signeert Van Oosten zijn boek van 14.00 tot 15.30 uur in boekhandel Het Paard van Troje in Goes. Boek nu met korting een van onze 291 verre groeps-en privérondreizen. Uniek: bekijk alle flexibele mogelijkheden om uw rondreis uit te breiden en aan te passen. Vertrekken t/m oktober 2019. Beste van Sri Lanka Groepsreis 17 dagen, al vanaf Anuradhapura, de Leeuwenrots van Sigiriya en heerlijke stranddagen aan de zuidkust Hoogtepunten van Vietnam Groepsreis 21 dagen, al vanaf Van Halong Bay tot de Mekong Delta, al het bijzondere van Vietnam zit in deze reis Ecuador de Galapagos Groepsreis 18 dagen, al vanaf Beleef de kleurrijke cultuur van Ecuador en de natuurlijke rijkdom van de Galapagos Krugerpark, Swaziland Zululand Privéreis 13 dagen, al vanaf Een avontuurlijke roadtrip vol cultuur, natuur en safariparken Adembenemend Costa Rica Privéreis 15 dagen, al vanaf Verken het groene paradijs in Midden- Amerika met een comfortabele huurauto Volop inspiratie en veel meer reizen? Ga naar nrv.nl Prijs incl. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. neemt je mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33