Regenboogvlag is niet eng g-3 SGP viert eeuwfeest in Middelburg Apenschedel Burgh is beetje Duwtje 2 DIERENDAG WAT DOE JIJ ERAAN? TAN JA RONNY Commentaar Volgende week donderdag is Coming Out Day. De provin cie Zeeland hijst dan de regenboogvlag, het symbool tegen discriminatie van lesbiennes, homo's, biseksuelen en transgenders. In Zeeland gebeurt zoiets niet zonder slag of stoot. Hier zijn mensen die de normale diversiteit van het men selijk leven moeilijk kunnen accepteren omdat het niet bij hun religie zou passen. Die misvatting is diep geworteld. Partijen als de Christenunie en de SGP laten zich er soms nog door leiden. Eerder dit jaar probeerde de CU de Zeeuwse aandacht voor LHBT'ers te verdunnen naar een brede aanpak van discrimina tie. Dat ging niet door. Ook de SGP kan het regenbooginitiatief maar moeilijk slikken. Gedeputeerde Harry van der Maas laat weten dat hij het lastig vindt. Prima. Van der Maas hoeft zich zelf en zijn politieke en religieuze wortels niet te verloochenen. Er zit een wereld van verschil tussen de leefwijze van de meeste SGP'ers en de extreme manier waarop sommige LHBT'ers zich onder de regenboogvlag profileren. Maar nie mand hoeft bang te zijn. Het regenbooginitiatief wil de ene cul tuur niet opdringen aan de andere. Wie moeite heeft met de vlaggenparade voor de LHBT'ers, moet volgende week donderdag maar naar de kerktorens kij ken. Al die vingers die voortdurend priemend naar de hemel wijzen. Daar kun je net zo gemakkelijk een kritische kantteke ning bij maken. Maar niemand doet er moeilijk over. Dan mag de regenboogvlag ook wel eens wapperen. Misvatting over normale menselijke diversiteit is nog diep geworteld De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) werd op 24 april 1918 in Middelburg opgericht. De ortho dox-christelijke (reformatorische) partij wil politiek bedrijven volgens Bijbelse normen. Een van de drij vende krachten achter de oprich ting van de partij was de gerefor meerde dominee Gerrit Hendrik Kersten uit Yerseke. In het voorjaar verscheen het ju bileumboek Mannen van Gods woord van Hans Vollaard en Gerrit Voerman. Een halfjaar na de exacte verjaardagsdatum is het nu tijd voor een feestje in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Behalve door Van der Staaij wordt het woord gevoerd door Menno de Bruyne, de in Goes gebo ren voorlichter van de Tweede Ka merfractie, en de Arnemuidse do minee Maarten Klaassen. Het 100 De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) werd in 1918 in Middelburg opgericht Jaar SGP Koor treedt op, onder lei ding van dirigent Peter Wildeman en er is muziek van pianist Joost van Belzen en het Robert Cekov Orkest. De aanvang is 20.00 uur, de toegang is vrij. ALMANAK Oh, wat had de Middelburgse er naar uitgekeken. Want zo vaak gebeurt het niet dat de hele fa milie bij elkaar is. Maar geluk kig, deze keer had iedereen een gaatje in zijn agenda kunnen vinden. Het werd een zeer ge zellige lunch. Maar zoals aan al les, kwam ook hier een eind aan en moest er worden afgerekend. Om het de dames van het res taurant niet al te moeilijk te ma ken, trok een familielid de bankpas om te pinnen. De Mid delburgse, inmiddels 63 lentes jong, stootte haar aan en zei: „Stuur jij me dan even een duw tje?" Scooterrijder met hagel beschoten 'Cultuurwerf zelf verantwoordelijk' Tanja en Ronny Snijders, trotse eigenaren van Ierse terriër Terry, gaan hun huis dier verwennen. Tanja toont haar aankoop bij dierenwinkel Pet's Place in Middelburg: een snuffel- mat. Dat is een zachte mat met kleurige uitsteeksels waartussen je hondensnoepjes kunt verstoppen. „Honden vinden dat heel erg leuk. Ze kunnen zich een hele tijd vermaken met zoeken naar snoep jes", vertelt de Vlissingse. Terry is nog geen halfjaar oud. „Dierendag is vooral leuk voor je zelf', zegt Tanja, terwijl ze een drooghanddoek voor honden be kijkt, met flapjes om je handen in te steken zodat je goed kunt boe nen. Speeltjes en snoep jes worden op Die rendag het meest gegeven, weet Mela- nie Kreft uit Oost kapelle. De 'verras- singstassen' die de medewerkster van Pet's Place speciaal voor Dierendag heeft gemaakt, gaan grif van de hand. „We hebben ze voor vissen, pups en vol wassen honden, kit- tens en volwassen katten, knaagdieren, vogels en reptielen", somt Melanie op. In de tas voor hon den zitten bijvoor beeld snoepjes van kangoeroe, gans en hert: ook geschikt voor de hond met huid- of voedselal lergie. Die voor rep tielen bevat onder meerfruitcupjes. Maar het kan ook gekker. Melanie wijst naar eenre- plica-apenschedel: smaakvolle schuil plaats voor reptie len. „Gek, ja, wat is gek? Deze vind ik wel een beet je gek." Ze wijst naar een doos met opschrift 'Vivicator'. In de doos: een in een kunststof rotsfor matie verstopt voe derbakje voor rep tielen. Met een af standbediening kun je het bakje laten trillen, zodat de dode beestjes die je erin doet op en neer springen. Melanie: „Dan kunnen de reptielen natuurlijk gedrag vertonen en lekker op hun voed sel jagen." JUWELIER MINDERHOUD Maes denkt dat een finish een im puls kan geven aan Burgh-Haam stede, waar de Kustmarathon ie dere eerste zaterdag van oktober nu van start gaat. „Mensen zouden dan hier komen overnachten." Maar be grijpen doet Maes het wel. „We hebben hier een rustiger toeristisch gebied. Leuk zou het zeker een keer zijn als ze hier finishen." Aan de overkant van de weg is mevrouw Heijnen net de piepers aan het jassen. „Kom maar binnen hoor", zegt ze gastvrij. „Iedereen is hier welkom met de Kustmarathon, de deur staat altijd open. Voor ie dereen. Ja, sommige hardlopers ko men zelfs binnen om even te plas sen. En vrijwilligers komen hier om een kop soep als ze de boel aan het opbouwen zijn. Dat is toch niet meer dan normaal?" donderdag 4 oktober 2018 Landelijk partijleider Kees van der Staaij komt op vrijdag 2 no vember in Middelburg de ver jaardag van de SGP vieren. De partij werd daar een eeuw gele den opgericht. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl KLOETINGE Een 17-jarige scooterrijder uit Yerseke is dinsdag op de Kapelseweg door een schot hagel gewond ge raakt aan zijn benen. Hij reed met zijn scooter vanaf Kapel Ie over het fietspad langs de N670 richting Kloetinge. Daar hoorde hij vijf knallen. Van schrik viel hij. Op school zag hij op zijn pijnlijke benen, scooter en helm ronde plekken van een paar millimeter. De huis arts bevestigde dat hij door hagel is geraakt. Agenten ontdekten op ver keersborden hagelschade. Aannemelijk is dat vanaf de aan overzijde gelegen boomgaard geschoten is. VLISSINGEN Het valt het Vlissingse ge meentebestuur niet te ver wijten dat het Festival Wonderstroom dit jaar niet doorgaat, vindt wethouder Rens Reijnierse. Stichting Cultuurwerf liet deze week weten geen geld en mankracht te heb ben voor het festival, van wege de gemeentelijke bezuinigingen. Reijnierse snapt dat, maar stelt dat Cultuurwerf al drie jaar op de hoogte is. Als ze Won derstroom in stand had willen houden, had de stichting eerder moeten gaan (be)sparen, stelt Reijnierse. Hij verwacht dat nieuwe activiteiten voor Wonderstad in de cember toch leven in de brouwerij zullen brengen. Ronny Snijders met terriër Terry. Theo Giele Oostkapelle Wij hebben interesse in al uw gouden en zilveren sieraden, heel of kapot. Bijv. Zeeuws, modern, bestek, munten en bloedkoraal. Wij taxeren het op reële waarde en kopen bij belangstelling contant in. Bel voor informatie. www.juwelierminderhoud.nl westkapelle arnemuiden 0118-571284 0118-601559 Zoutelande heeft de hit van Bief, een van de mooiste stranden én de finish van de Kustmarathon. Vooral op dat laatste zijn ze in Burgh-Haamstede best een beetje jaloers. „We hebben hier om 12.00 uur het vertrek, maar vijf minuten later is het hier he lemaal leeg", vertelt Luc Maes, die vanuit zijn atelier recht op de startboog kijkt. Maurice Steketee en Eldridge Pentury Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30