II De Bijbel een wreed boek? Oudere ligt wakker van pinnen Zet eens een andere bril op bij het lezen, zegt Krijn van der Jagt Hardlopen heelt alle wonden bij MonicaSanderse Tel daarbij op dat veel bankgebou wen zijn dichtgegaan en pinauto maten verdwenen zijn uit de kleine kernen en wijken. „Ouderen ma ken zich daar zorgen over", zegt Wim Copper, penningmeester bij de KBO Zeeland en vrijwillig oude renadviseur. Volgens hem staan se nioren niet te juichen om overal maar te moeten betalen met een bankpas. „Kijk maar eens naar een programma als Opsporing Ver zocht, dat maakt ze angstig. Ze zijn ontzettend kwetsbaar en soms ge woon bang om te pinnen." Tijdens de vele gesprekken die hij voert met ouderen komt het verdwijnen van contant geld vaak aan de orde. Veel antipinners wijzen er op dat cash geld een wettig betaalmiddel is, iets dat ook de Nationale Om budsman bij herhaling heeft laten weten. „Kun je bij sommige apo theken ook al niet meer met con tant geld betalen? Bedroevend", vindt Copper. Een zelfde geluid komt uit Kijk maar eens naar een programma als Opsporing Verzocht, dat maakt ze angstig Zeeuws-Vlaanderen. „We zouden het een slechte ontwikkeling vin den als het contante geld ook in onze regio verdwijnt", reageert Rien de Regt van de seniorenver eniging Kanaalzone. „We komen dan zeker in het geweer. Pinauto maten zijn in de kleine kernen al verdwenen. De jeugd redt zich wel, maar het treft vooral de ouderen. Dat ze zijn verdwenen, houdt hen wel bezig, ja." Bankgebouw Reina Douma van de Senioren Ver eniging Schouwen-Duiveland heeft de de pinautomaten ook in haar regio zien verdwijnen. „Erg lastig voor ouderen. Als ze geld wil len opnemen, doen ze dat het liefst bij een automaat in een bankge bouw. Dat vinden ze veel veiliger dan buiten op straat." Volgens Copper van de KBO Zee land is het voor veel ouderen een hele opgave om alle digitale ont wikkelingen bij te houden. „Maar ook het onthouden van de pincode is soms al lastig. Laatst nog kwam ik een mevrouw tegen die haar pin code maar op haar bankpas had ge schreven. Weliswaar omgekeerd, maar het gebeurt nog." Copper ziet een belangrijke rol weggelegd voor de banken. „Er zou meer aandacht moeten komen voor saldo sparen." Daarbij staat er nooit veel geld op een betaalrekening. „Ik kom nu nog mensen tegen die 25.000 euro op een betaalrekening hebben staan, dan ben je ontzet tend kwetsbaar." Elet Nibud laat in een reactie we ten dat 'pinnen niet meer weg te denken is uit onze samenleving'. „Echter, zolang we in een samenle ving leven waarin nog veel mensen wel contant geld willen gebruiken is het Nibud er voorstander van dat je als consument dat kan blijven ge bruiken, het is immers een wettig betaalmiddel." Fruittelers Herman en Magda Vereecken zorgden gisteren voor ware opstoppingen bij en op hun bedrijf in Vogelwaarde. De supermarkten liggen nog vol met fruit uit andere windstreken en de fruitopslag van de Vereeckens zit tot de nok toe vol. Wat dan met die vijftig ton appels en peren die in Vogelwaarde nog aan de bomen hing? Stel je fruitgaard een paar dagen open voor mensen die best zelf willen plukken. Heel veel Zeeuws-Vlamingen pakten alle manden en tassen bij elkaar en gingen plukken. Na het plukken is het aanschuiven om de appels te wegen en a vijftig cent per kilo af te rekenen. zeeland 4 FOTO BOAZ TIMMERMANS m donderdag 4 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 ►ZEELAND 14 'Contant geld moet blijven' Ouderenbonden vinden het 'be droevend en zorgelijk' dat op steeds meer plekken in Zee land contant geld niet meer wordt geaccepteerd. Naast vele winkels kan nu ook in een aantal apotheken op Walcheren en in de servicebus voor ouderen in Middelburg niet meer met mun ten of biljetten worden afgere kend. Maurice Steketee Vlissingen - Wim Copper, KBO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29