Stontober 16 PSYCHOLOGELD Oktober is dit jaar voor de vijfde keer om gedoopt tot stoptober: een aansporing voor rokers om de strijd aan te gaan met hun verslaving. Ik krijg het woord mijn bek bijna niet uit - rooktober klinkt eerlijk gezegd beter - maar ik vind het een goed initiatief. Mensen hebben mooie drijfveren om te stop pen: de gezondheid van hun kinderen (91 pro cent) en hun eigen gezondheid (87 procent). Geld staat op de zesde plek van de stopredenen Top ro: 48 procent laat zich motiveren door een prijsverhoging. Bij meer dan helft van de stoppers speelt geld dus geen belangrijke rol. Opvallend als je bedenkt hoe slecht roken is voor de porte monnee. Vooral vanwege al die pakjes sigaret ten of shag, maar ook omdat rokers vaak meer betalen voor hun zorg- en overlijdensrisicover- zekering. Wie zo'n pakje per dag rookt, moet daarvoor in twintig jaar meer dan 50.000 euro ophoesten. Toch is roken geen rijkeluishobby: arme mensen roken juist vaker. Er lijkt een duidelijk verband met opleiding: 19 procent van de Ne derlanders met een hbo of wo-diploma rookt, tegenover 30 procent van degenen die vmbo of alleen lagere school op hun cv. hebben staan. Maar, om een vooroordeel uit de wereld te helpen, er is nooit een verband aangetoond tussen roken en intelligentie. Het is dus niet zo dat die arme sloebers te dom zijn om te snappen dat roken slecht voor ze is. Andere verbanden zijn wel bewezen: arme mensen kampen vaker met stress. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat chronische stress een ne gatief effect heeft op het vermogen om verstan dige keuzes te maken: mensen richten zich vooral op de korte termijn en kijken niet verder vooruit. En roken helpt juist op korte termijn de stress hanteren. Wat ook niet helpt: de kans op terugval bij een stoppoging is groter bij baanonzekerheid, werkloosheid en geldzorgen. Roken is bovendien niet bevorderlijk voor je carrière. Mannen die voor hun vijftiende be ginnen met paffen, hebben 4 procent minder kans op een universitaire graad en werk op aca demisch niveau dan niet-rokende mannen, zo berekende een econoom van de Universiteit van Tilburg. Volgens de onderzoeker zou dat onder meer komen omdat hun cognitieve ont wikkeling lijdt onder het roken. Ook hebben ze minder tijd voor huiswerk, omdat ze hun ver slaving vaak financieren met een bijbaantje. Leraren zouden, volgens de econoom, boven dien een slechtere indruk hebben van rokende scholieren, die op hun beurt weer aan die la gere verwachtingen voldoen. Volgens een Noorse socioloog demotiveert het besef dat je door roken een slechter toekomstperspectief hebt, waardoor rokers minder hun best doen en hun kansen nog verder afnemen. Dat roken zo de kloof tussen rijk en arm ver groot, is een extra reden om stoptober een warm hart toe te dragen. Roken vergroot de kloof tussen rijken arm ASR AkzoNobel KPN Signify LNG SHELL INVESTEERT IN GASFABRIEK Leuk hoor en erg nuttig al die zonne panelen en windmolens, maar aardgas is voorlopig nog de brandstof voor de toekomst. Shell investeert daarom met haar partners 27 miljard euro in een nieuwe vloeibaar gasfabriek in Canada. Het is de grootste investering ooit in het land, zei de Cana dese premier Trudeau. Ook voor Shell, dat zo'n 12 miljard euro voor zijn rekening neemt, is de investering enorm. Maar niet uniek, want de Brits-Nederlandse olie- en gasgigant investeert de laat ste jaren forse be dragen in gaspro ductie. Vooral in vloeibaar aardgas, lng genaamd. Lng is aan een specta culaire opmars bezig. Niet vreemd meent Hans van Cleef, sectorbankier voor de energiesector bij ABN Amro: „Gas was altijd een regionaal product, dat via pijpleidingen vervoerd werd. Door het vloeibaar te maken kan het met tankers worden vervoerd en is een wereldwijde markt ontstaan. Het gas kan nu naar plekken worden gebracht waar het niet rendabel is om het via pijpleidingen naartoe te brengen." Dat is het geval met Canada. Mil joenen tonnen vloeibaar gemaakt gas zullen van daaruit hun weg vin den naar Azië, met name China, Ja pan, Zuid-Korea en India. Juist in die landen zit de grootste groei in de vraag naar lng. En de verwach ting is dat die vraag flink zal toene men de komende jaren. Ook Aus tralië en Qatar richten zich nadruk kelijk op de Aziatische markt. Oliemaatschappij BP verwacht de komende decennia een forse groei van lng. Nu is het na olie en aardgas de derde energiebron. Maar het zal olie binnen twintig jaar voorbijstreven is de verwachting. Dat de groei vooral in Azië zit is gemakkelijk te verklaren. „Japan heeft na de ramp met de kerncen trale in Fukushima besloten te stoppen met kernenergie", zegt energiedeskundige Cyril Widders- hoven. „Die kerncentrales worden nu vervangen door gascentrales." Daarmee is meteen de belang rijkste toepassing van lng genoemd, elektriciteitsproductie. Zeker in landen als China en India, maar ook de VS en Duitsland, wordt veel stroom geproduceerd met kolen centrales. In China en India leidt dat tot flinke luchtverontreiniging in grote steden. Vandaar dat daar nu wordt overgestapt op gascentrales. „China heeft wel gasvelden, maar die liggen in het westen van het land. Het is voor de Chinezen goed koper om lng uit Canada te impor teren voor de steden aan de oost kust dan om een pijpleiding van west naar oost aan te leggen", legt Widdershoven uit. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 4 oktober 2018 Italië lijkt te luis teren naar de kritiek uit Brus sel en laat het tekort minder snel oplopen. Na de verkoop van de chemie- poot is Akzo een honderd procent verfmaker. Het telecomcon- cern behoorde net als de ban ken en verzeke raars tot de win naars in de AEX. De oude lichtdivi- sie van Philips was de grootste daler in de AEX. O GO over op gas Shell LNG-tankstation in Rotterdam, fotoanp Peet Vogels Den Haag - Hans van Cleef (ABN Amro)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16