EUWS 11 INTERVIEW PUIGDEMONT Oud-regiopresident van Catalonië, Carles Puigdemont, is in Nederland voorde presentatie van zijn boek De Catalaanse crisis. Een jaar na het verboden referendum over onafhankelijkheid ziet hij weer kansen voor een dialoog met Spanje. We hebben premier Sanchez tijd gegeven, nu wordt het tijd voor een antwoord van zijn kant stilte van de EU onaanvaardbaar." „In een volwassen democratische staat is het logisch dat er menings verschillen zijn en dat daarover een debat plaatsvindt." „Spanningen kunnen er altijd zijn in een land, dat is het probleem niet. Het is de taak van de democratische instellingen om dit soort tegenstel lingen en conflicten op te lossen. Je moet voorkomen dat het probleem steeds groter wordt. Een referendum zou daarvoor een goed middel zijn; waarom kunnen we dat dan niet in alle legaliteit organiseren?" Uw voorgangers in Catalonië wa ren gematigder, konden zich vin den in een Catalaanse autonomie binnen Spanje. Wat heeft u tot deze radicalere stap gedreven? „Het is een vergissing te denken dat dit het werk van één man is, of van de politiek. Deze beweging komt van ver, vanuit het volk. Jarenlang heb ben we geen probleem gehad met onze rol binnen Spanje, maar toen het Constitutioneel Hof in Madrid in 2010 het nieuwe Catalaanse statuut, dat na veel onderhandelen was be reikt, illegaal verklaarde, is er iets ge knapt. Op dat moment waren er in het Catalaanse parlement veertien leden die voor onafhankelijkheid wa ren, nu zijn dat er 72." „Woede is iets negatiefs. De verlei ding was groot, maar ik heb altijd vermeden destructief te zijn, boos heid te voelen. Frustratie wel, en te leurstelling. Woede niet, want dat is het voorportaal van het geweld." „Geen moment. Ik ken het Cata laanse volk. Onze kracht, ons wapen is altijd de dialoog, de veerkracht ge weest. Met geweld zouden wij altijd de verliezers zijn. Wij hebben nooit gezegd: pak die Spanjaarden, versla ze. De heksenjacht is vanaf de andere kant ontstaan." „Ik had graag een ander beeld vanuit de Spaanse staat gezien, meer poli tieke argumenten. Ik wil een voor beeldige, democratische Spaanse staat, ik hou er niet van op deze ma nier te profiteren van dat geweld. Ik had liever dialoog gezien. Ik had ge hoopt dat de koning daar in zijn toe spraak een dag later voor zou pleiten, dat hij mij en premier Rajoy om de tafel zou roepen, maar dat deed hij niet." „Echt geweld was het niet, maar het klopt dat de spanningen oplopen. Het bewijst dat ons geduld niet on eindig is. We hebben ons altijd voor beeldig gedragen, maar het kan altijd gebeuren dat een minderheid zich schuldig maakt aan gedrag dat we af keuren." „Het is alsof je aan een perzik vraagt waarom hij geen abrikoos is. Het is alsof je een Fransman vraagt waarom hij zich Frans voelt. Het is een beetje frustrerend om vaak te moeten ant woorden waarom je je Catalaan voelt. Dat komt door het gebrek aan kennis over ons. Wij zijn een natie, met een eeuwenoude geschiedenis. En zo zijn er honderden over de hele wereld. Je voelt je niet Catalaan omdat je iets anders niet zou willen zijn. Je kiest zelf niet uit waar je geboren wordt, en eenmaal op die plek deel je, of niet, een collectief project." „In de twintigste eeuw hebben we veel nieuwe staten zien ontstaan. De EU wordt nu mede gevormd door staten die twintig jaar geleden niet bestonden. Er is geen God die be paalt: nu mag jij een staat zijn en jij niet. Alle naties zijn door de mens bedacht. De grenzen zijn niet onver anderbaar, ze bewegen. Wij, mensen, moeten akkoorden sluiten over lan den naar gelang het tijdsbeeld. Met een Catalaanse republiek willen we geen nieuwe grenzen creëren." „Niet wat de onafhankelijkheid be treft, want de EU beschermt zijn lid staten, dat konden we verwachten. Wel de stilte rondom het schenden van rechten van Europese burgers. Wanneer je in een lidstaat een te ruggang in democratische waarden ziet, dan gaat dat heel Europa aan. Bij het brute geweld van politie te gen onschuldige mensen en het misbruik van het strafrecht door mensen gevangen te zetten die geen enkel misdrijf hebben begaan, is de „Je kunt altijd een andere weg in slaan. Het is absurd te stellen dat de onafhankelijkheid de enige weg is, of die van de onbreekbare eenheid van Spanje. Wij hebben dat de laatste veertig jaar bewezen, we hebben al tijd meegewerkt als Spanje belang rijke momenten doormaakte. We zullen nu moeten zien of het recept- Sanchez echt iets anders is dan het recept-Rajoy. Wij hebben steun ge geven aan die regeringswissel. We hebben Sanchez tijd gegeven, nu wordt het tijd voor een antwoord van zijn kant." „Nee. Op 10 oktober, de avond dat we de republiek zouden uitroepen, heb ik me vergist. Ik kreeg zowel vanuit Madrid als het buitenland serieuze berichten dat er dialoog zou komen als ik die stap niet zou nemen. Toen heb ik de verklaring van onafhanke lijkheid opgeschort, maar het bleek een valstrik, een pure leugen. Er kwam geen dialoog, ze probeerden slechts het momentum te breken." donderdag 4 oktober 2018 GO 'Frustratie, geen woede' Behalve een Europese zaak én een strijd tussen Catalonië en Spanje is het ook een conflict binnen Catalo nië geworden. De inwoners zijn sterk verdeeld. Dit gaat verder dan alleen een de bat. Het heeft het dagelijks leven beïnvloed, de relaties tussen men sen onderling. Edwin Winkels Amsterdam Uwas dinsdag aan wezig op een ge- spreksavond in Amsterdam die 'woede' als thema had. Heeft u boos heid gevoeld, ge durende het laatste jaar? Sommigen vroegen zich af of het conflict tussen Catalonië en Spanje tot een soort Balkanoorlog zou leiden. Had u die vrees? De beelden van het geweld van de Spaanse politie tegen Catalanen tijdens het referendum waren niet in het nadeel van de Catalaanse zaak... Deze week waren er wel inciden ten, veroorzaakt door groepen Ca talaanse radicalen. Wat is een Catalaan, wie is het, waarom voelt hij of zij zich abso luut geen Spanjaard? Moetje daarom nieuwe grenzen creëren in Europa? Heeft de houding van Europa u teleurgesteld? Dat statuut was aangeklaagd door de Partido Popular van de latere premier Rajoy. Nu de socialisten van Pedro Sanchez regeren, staat de deur voor een dialoog weer open? Zou u, met de kennis van nu, het zelfde doen wat u vorig jaar heeft gedaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11