AIVD: groei rechts-extremisme risico voor rechtsorde 7 LEVEN MET DEMENTIE MOEDER EN DOCHTER Maggy Hopman (48) heeft een moeder met dementie. Vanavond vertelt ze in het televisieprogramma Herinneringen voor het leven over de impact van die ziekte. Mijn moeder speelde vroeger een belangrijke rol in mijn modezaak. Een paar weken geleden vroeg ze: 'Heb je ook een baan?' Dat stukje is weggevaagd uit het ge heugen. Op zo'n moment huilt mijn hart. Haar herinneringen gaan zó ver terug, dat wij er geen onderdeel van zijn. Ze gaan over haar jeugd, de buurt waarin ze opgroeide, mijn opa en oma die ik niet ge kend heb. Ik probeer dingen uit een recenter verleden te bespre ken. Maar dat verwart ze met haar eigen jeugd. Er zijn zoveel herinneringen waarvan ik het jammer vind dat ik ze niet met haar kan delen. Ik heb twee puberende zonen. Ik zou willen vragen hoe ik op die leeftijd was en hoe zij dat in de opvoeding deed. Mijn oudste broer overleed vijf tien jaar geleden. Daar spreekt ze nauwelijks over. Haar enige zus is twintig jaar geleden overleden. Ze wacht nog dagelijks tot die langs komt. Aan de andere kant: we heb ben mama nog en krijgen veel liefde van haar. Dat is een troost. Regie Tien jaar geleden zagen we de eerste verschijnselen van de mentie. Ze wilde er nooit over praten of meewerken aan on derzoeken. Vroeger zei ze: 'Ik bid elke dag dat mijn hoofd goed blijft.' Het is moeilijk om de regie over haar leven te pakken. Als kind weet je niet wanneer je moet ingrijpen. We leggen alles langs de meetlat van liefde, waardigheid en veiligheid. Ze zit nu twee jaar op een ge sloten afdeling van een verzor gingshuis. Dat was een hele strijd. Ik vind het afschuwe lijk om daar te zijn. Ze zit tussen mensen met dementie in een vergevorderd stadium. Zeifis ze nog kwiek. Daarom nemen we haar al tijd mee naar buiten. Een stukje rijden, gebakje eten, naar de kapper, foto's van de klein kinderen bekijken of bij ons koffie drinken. Ik zorg ervoor dat ze er mooi uitziet. Daar ontleent ze haar waardigheid aan. Afscheid nemen is moeilijk. Ik breng haar nooit terug. Dat doen mijn man of zoons. Soms heb ik nog een schuldgevoel. Vooral als ze terug is op de afdeling en de deur dicht gaat. Dat vindt ze erg. Ze was een sterke, markante dame die haar eigen leven regelde. Nu voelt ze zich vaak opgesloten. Als ze boos en verdrietig is, doet ze de deur van haar kamer op slot. Ze zegt vaak: 'Er is iets niet goed in mijn hoofd, hè?' Bij mijn broer en mij is ze altijd rustig. We maken zelf een herinne ring door haar een geluksmoment te geven. Ze kan uren tussen ons in zitten, luisteren en genieten. Haar ogen stralen, of ze begint te zin gen. Daar maken we filmpjes en foto's van. Ik heb een tatoeage laten zetten als blijvende herinnering. De be langrijkste fundamenten van mijn opvoeding, liefde en geloof, heb ik vereeuwigd met een hart en kruis op mijn linkerarm. Niet bang Ik ben niet bang dat mama mij niet meer herkent. Ik geniet van wat we nu hebben, ook al wordt het steeds een stukje minder. Zorgen maken de angst alleen maar groter. Als mama bij me is, wil ik van haar kunnen genieten. Angst om zelf dementie te krij gen, heb ik niet. Waarom zou ik me zorgen maken om het feit dat ik op mijn 70ste misschien Alzheimer kan hebben? Ik ga ervan uit dat tegen die tijd een medicijn is uitgevonden. Er moet veel meer geld komen voor onderzoek. Daar ga ik voor strijden." Dat stelt de inlichtingendienst AIVD in een gisteren verschenen studie naar rechts-extremisme in Nederland. „Rechts-extremisten doen vaker uitspraken die geweld tegen moslims en de overheid aan moedigen en verheerlijken. Hoewel zij zelden daadwerkelijk tot geweld overgaan, maakt de AIVD zich zor gen om het klimaat dat in Neder land ontstaat." De geheime dienst publiceerde voor het laatst in 2010 een onder zoek naar extreemrechts. Sindsdien is de ideologie gaan verschuiven, meldt de AIVD: antisemitisme en Hitlerverheerlijking hebben plaats gemaakt voor anti-islam en anti- migratieretoriek. „Het wordt vaak gecombineerd met ideeën over na tionale identiteit. Zo is behoud van Zwarte Piet een jaarlijks terugke rend thema." De extreemrechtse NVU (Nederlands Volksunie) heeft dit jaar inderdaad aangekondigd tij dens de intocht van Sinterklaas te willen demonstreren. De NVU deed dat twee jaar geleden ook al in Maassluis. Ook een relatief nieuwe groep als Identitair Verzet richt zich voornamelijk op protest tegen de islam in Nederland. Alt-Right Naast de actiegroepen is ook een Nederlandse versie van de Ameri kaanse Alt-Rightbeweging ont staan. Het gedachtegoed daarvan wordt hier vooral uitgedragen door Erkenbrand, een zelfverklaard 'stu diegenootschap'. De groepering or ganiseert lezingen en andere bij eenkomsten en bestaat waarschijn lijk uit enkele tientallen jongeren. Op hun bijeenkomsten wordt ge pleit tegen rassenvermenging en voor een 'blanke etnostaat'. Erken brand (Oudnederlands voor 'zui vere vlam') bestaat voornamelijk uit jonge, witte mannen. „Het Nederlandse Alt-Right pro beert hun zeer extremistische ge dachtegoed tot gemeengoed te ma ken. Het moet de weg vrijmaken voor een politiek bestel dat alleen de grondrechten van de blanke bur ger waarborgt. Als dit doorsijpelt naar het openbaar bestuur, is dat een bedreiging voor de Neder landse democratische rechtsorde", zo stelt de AIVD. Het rechtse gedachtegoed wordt onder meer via sociale media ver spreid. Opmerkelijk daarbij is dat aanhangers van rechts-extremisme steeds vaker hun profielen op Face- book verwijderen en overgaan naar VKontakte, een Russische versie van Facebook. „Facebook voert ac tief beleid tegen haatberichten, op VK voelen zij zich wel vrij", aldus de dienst. woensdag 3 oktober 2018 GO Tatoeage als blijvende herinnering Tonny van der Mee Bunschoten-Spakenburg <8 Herinneringen voor het leven, Alzheimer Nederland en AVROTROS, vanavond, 21.25 uur, NP01. Rechts-extremisme in Neder land maakt sinds 2014 een (lichte) opleving door, vooral als gevolg van een groeiend anti- islamsentiment. De rassenleer van een 'studiegenootschap' als Erkenbrand kan volgens de AIVD op termijn een bedreiging voor de Nederlandse democra tie opleveren. Cyril Rosman Zoetermeer De AIVD maakt zich zorgen over het klimaat dat in Nederland ont staat als gevolg van extreemrechtse uitingen, foto hollandse hoogte Kijk op de site bij /video naar een gesprek met de AIVD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7