Brede School wacht op 'ja' basisscholen AirbnbgaatinTholen niet zonder slag of stoot 7 UITSTEL AANPAK ZANDDIJK REACTIES De dorpsraden van Yerseke en Kruiningen reageren totaal verschillend op het nieuws dat de provincie Zeeland de aanpak van de Zanddijk en de Molendijk in Yerseke uitstelt. 'Schuif het niet op de lange baan' In Kruinin gen ruiken ze kansen voor een betere aan sluiting op de A58; in Yerseke vinden ze het onverantwoord om nog langer te wachten op een veiligere weg. „Elk jaar dat het langer duurt, wordt het alleen maar gevaarlij ker. We zitten niet te wachten op het moment dat er zware on gelukken gaan gebeuren", zegt se cretaris Wim Cornelisse. Een jaar geleden presenteerden de provincie en de gemeente Rei- merswaal hun plan om Yerseke beter bereikbaar te maken. In plaats van een totaal nieuwe weg aan te leggen, besloten de overhe den het project op te knippen. Eerst moest ter hoogte van de Ol- zendedijk een rotonde komen, die vooral het zware vrachtverkeer via een nieuwe weg direct naar de in dustriegebieden zou leiden. De raad Kruiningen. Hij schaarde zich eerder achter een alternatief plan van de Ondernemersvereniging Reimerswaal (OVR). Deze club lobbyt stevig voor een 'totaalop lossing': nieuwe afslagen vanaf de A58 ter hoogte van de 'Aldi-ro- tonde' bij Kruiningen en vanaf Met het toenemende verkeer is het levensgevaarlijk aan het worden daar een weg dwars door de pol ders, naar Yerseke. „Het O VR-plan biedt voor Krui ningen nogal wat voordeeltjes", zegt Van Velzen. Met name de Oude Rijksweg, die pal langs de 'voordeur' van Kruiningen loopt, wordt een stuk rustiger. Niet in de laatste plaats omdat bedrijventer reinen Nishoek en Oostdijk nieuwe toegangswegen krijgen. De dorpsraad Yerseke was tot af gelopen juni ook voorstander van het OVR-plan. Cornelisse. „Een prachtig plan, ook voor Yerseke. Tot we hoorden hoe lang het moet duren voordat zoiets gerealiseerd kan worden. We kunnen niet nog eens tien jaar wachten voordat de financiën rond zijn. Met het toe nemende vracht- en toeristische verkeer is het levensgevaarlijk aan het worden." Van Velzen denkt dat het wel meevalt. „We rijden al jaren over die rotte Zanddijk. Relatief gebeu ren er - tot mijn verbazing - bar weinig ongelukken, gelet op het vele verkeer dat al die bochten en kronkels moet nemen. Het is goed dat de provincie zich heeft bera den. We kunnen beter even wach ten en het in één keer goed doen." WETHOUDER SINKE bochtige Molendijk zou daarmee een stuk rustiger worden en wor den afgewaardeerd tot lokale toe gangsweg voor auto's. Vanwege hoogoplopende kosten besloot de provincie vorige week - exact een jaar later - terug te gaan naar de tekentafel. Onderzocht wordt nu of het misschien toch voordeliger is om in één keer een een nieuwe weg tussen de A58 en Yerseke aan te leggen. „Fijn dat het uitgesteld wordt", vindt secretaris Johan van Velzen van de dorps- Noord-Beveland zet in op een hartveilig eiland WISSENKERKE Voldoende reanimatievrijwilligers en vol doende Automatische Externe Defibrillatoren (AED's). Dat zijn de belangrijkste ingrediënten voor een hartveilige ge meente. Noord-Beveland is aar dig op weg. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel om nog zeven AED's aan te schaffen, is het eiland wat 'hart- starters' betreft voorzien. Noord- Beveland sloot zich in 2016 aan bij HartslagNu (voorheen Hart- veiligWonen), een initiatief om de overlevingskansen te vergro ten van mensen die een hartstil stand krijgen. In de gemeente zijn nu ruim 120 vrijwilligers en 19 AED's beschikbaar. In de Brede School aan de Abraham Beeckmanlaan worden vier basis scholen uit Tholen-stad opgeno men: de openbare, christelijke en reformatorische basisscholen en De Veste, een school voor speciaal ba sisonderwijs. „Zij moeten 'ja' zeg gen tegen de plannen", zegt Hoek. „Daarna kunnen we de gemeente raad informeren over de conse quenties. Begin deze maand horen we de reacties op het definitief ont werp. Ik hoop in oktober nog vijf handtekeningen op te halen: die van de scholen en van de ge meente." Ondertussen wordt er in Sint- Maartensdijk ook gewerkt aan een nieuwe brede school voor De Rie- burch en de Juliana van Stolberg- school. De beoogde locatie daar voor is waar die laatste school nu staat, aan de Oosterscheldestraat. „Het programma van eisen wordt uitgewerkt", zegt Hoek. „We hopen dit najaar nog naar de buurt te gaan om te vertellen wat er gaat gebeu ren en hoe het eruit ziet." woensdag 3 oktober 2018 BE [ENDEPOLDER Kruiningen Joeri Wisse Yerseke baalt, Een stukje van de weg door de Olzendepolder is vorig jaar alvast verbreed. In alle varianten om de Zanddijk en de Molendijk te ontlasten, komt hier straks het meeste (vracht)verkeer Yerseke binnenge reden. FOTOMARCELLE DAVIDSE - Wim Cornelisse, dorpsraad Yerseke „Als het lukt om in één keer een nieuwe weg aan te leg gen, zou dat geweldig zijn", re ageert wethouder Jaap Sinke (SGP, verkeer). Het besluit van de provincie om de voorberei dingen voor de eerste fase stil te leggen en terug te gaan naar de tekentafel, verraste hem. „Maar ik heb er ook be grip voor, zeker omdat de aanpak van de Zanddijk abso luut niet ter discussie staat." Sinke maakt zich wel zorgen over de voortschrijdende tijd. „Het wordt met de maand drukker op de Zanddijk. We worden niet gelukkig als het nu nog zeven of acht jaar duurt voordat er iets gebeurt." Zanddijk/Molendijk Poldertracé OVR Fasel THOLEN Mensen uit de ge meente Tholen die hun woning willen verhuren via Airbnb, mo gen dat niet zomaar doen. Hun plan moet worden ge toetst aan het bestemmings plan en er moet een exploita tievergunning worden aange vraagd. De gemeente wil zich zo van de toeristenbelasting verzekeren. Dat antwoordde wethouder Frank Hommel maandagavond tijdens de commissie Ruimte op een vraag van Christen- Unie-raadslid Corniel van Leeu wen. Hommel verwees daarbij naar Amsterdam, waar het in nen van de toeristenbelasting bij Airbnb-adressen problemen geeft. Van Leeuwen vond die vergelijking mank gaan. „We zien in Amsterdam een beer op de weg en schieten hem hier af. Een Airbnb wordt gelijkge trokken met Bed and Break- fasts. Maar het is niet het zelfde. Airbnb is bedoeld om de deeleconomie te bevorde ren." Hommel verklaarde dat de werkwijze misschien ver simpeld kan worden. Van Leeu wen wil volgende week een motie indienen die het het col lege oproept met een duidelijk beleid te komen. De Brede School in Tholen is een stapje dichterbij gekomen. Wethouder Peter Hoek hoopt dat deze maand nog de handte keningen gezet kunnen worden onder het definitief ontwerp. Michiel Bouwman Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60