Ifc Toeristen wonen maanden 'illegaal' Vaste gasten hopen op nieuwe stek 7 ARCHIEFSTUK VAN HET JAAR De mannen die betrokken waren bij het oproer van Dreischor kregen allesbehalve malse straffen. Het vonnis dingt mee in de verkiezingen voor Stuk van het Jaar. schout en schepenen om vergiffe nis te bidden. Ook moesten zij een flinke boete betalen. Oktober is de Maand van de Ge schiedenis Aan de publieksver- kiezing Stuk van het Jaar doen veertig archieven uit het land mee. Vorig jaar eindigde het gemeente archief van Schouwen-Duiveland op de vijftiende plaats. Nu hoopt Van Brummelen op een plekje in de top to. Dat er nog heel wat meer opstanden en oproeren op Schou wen-Duiveland hebben plaatsge vonden is te zien op het Geschie denisplein op zaterdag 6 oktober in het gemeentehuis in Zierikzee van ïo.oo -16.00 uur. Stemmen op het Stuk van het Jaar kan dan ook. Het vonnis dat op 21 april 1724 werd geveld over een stelletje oproerkraaiers, dingt mee in de verkie zing Stuk van het Jaar 2018. Dat is een strijd om de mooiste archief schatten van Nederland in het kader van de Maand van de Geschie denis. Dorpsbewoners Leendert Zorge, Tonis Leeuw en Adriaen Pietersz van Cazand waren indertijd zwaar het haasje. Na dat ze, vermoedelijk uit kwaadheid over opgelegde belastin gen, jonge vrucht boompjes omhakten van schout Dirk van Lijn, werden er strenge straffen uit gedeeld. Die staan neergepend in het Waerheydtbouck van Zierik zee uit 1724. Het drietal werd ver oordeeld tot een flinke geseling, daarna brandmerking met de strop om de hals en vervolgens verbanning uit Holland, Zeeland en West-Friesland. Kwamen ze te rug, dan wachtte de galg. Om het er even extra in te wrij ven, zijn naast het vonnis tekenin- getjes van een gesel roede, brandmerk en een strop neergekalkt. „We weten niet of de klerk zich zat te vervelen of dat die tekeningetjes later zijn aangebracht", vertelt Eef van Brummelen van het gemeen tearchief Schouwen-Duiveland. Het vonnis is 'een prachtig stuk dat goed aansluit op het thema van de verkiezing van dit jaar: op stand'. In Dreischor zeifis het archief stuk inmiddels een eigen leven gaan leiden, vertelt dorpsraad voorzitter Leone van der Sar. Na dat Van Brummelen contact had gezocht met de dorpsraad ging het borrelen. Wie weet valt het oproer van Dreischor opnieuw op poten te zetten, is de gedachte. Met de actieve muziekvereniging Cres cendo en de toneelclub van Nut Misschien is er een vervolg aan te geven. We laten het niet bij deze maand alleen Genoegen in huis ligt er in ieder geval een basis. „Misschien is er een vervolg aan te geven. We laten het niet bij deze maand alleen." Er waren meer mensen betrok ken bij het oproer in Dreischor: Crijn Pelle schreef een schandalig en oproerig stuk over de schout en de schepenen. Daniël Joosze plakte dit aan het rechthuis. Philip de Block en Domus Dingenisz ver zetten zich bij de arrestaties en wierpen zich op als aanvoerders. Vierschaar Zij werden onder meer veroor deeld om in de gebannen vier schaar met gevouwen handen en gebogen knieën God en justitie en DOMBURG Er moet een einde komen aan het illegaal verhuren van de woning aan de Schuitvlotstraat 23 in Dom burg. De gemeente Veere ont dekte dat die het grootste deel van het jaar wordt verhuurd aan toeristen. Dat is tegen de regels omdat het om een woonhuis gaat, en niet om een vakantiewoning. De gemeente voerde meerdere keren een controle uit en ontdekte dat de eigenaar zich niet aan de regels houdt. Medewerkers consta teerden al in 2016 dat er iets niet klopte rond de bewoning van het huis. Toen was de ei genaar aan het sjouwen met kookplaten en magnetrons. Ook dit jaar stelden de contro leurs vast dat toeristen de wo ning huurden. Om te voorkomen dat hij de woning illegaal blijft verhu ren, wil de gemeente een dwangsom opleggen zodat de eigenaar moet betalen als con troleurs weer ontdekken dat hij in de fout gaat. De ge meente treedt op tegen illegale verhuur om Domburg en an dere kernen leefbaar te hou den voor de eigen inwoners. Actiegroep De Witte Raaf vraagt wel de hulp van de gemeente Mid delburg. De jaarplaatshouders heb ben hun hoop gevestigd op kam peerboerderij De Kruitmolen, vlak bij het toekomstige Waterpark Veerse Meer. Voor dat recreatiepark moeten zij wijken. En de lotgenoten op De Veer- hoeve moeten weg omdat de eige naar huisjes wil bouwen. „Help de eigenaar van De Kruitmolen om een nieuwe camping te maken. Zorg ervoor dat landbouwgrond gebruikt mag worden voor recrea- Misschien kunnen op De Kruitmolen ook jaarplaatshouders van De Veerhoeve terecht tie", bepleit Judith de Kok namens de jaarplaatshouders. En doe dat zo snel mogelijk, voegt zij eraan toe. Als dat tegelijk gebeurt met de procedures voor Waterpark Veerse Meer, vallen de jaarplaats houders niet tussen wal en schip. „En als op De Kruitmolen ook plaats kan zijn voor jaarplaatshou ders van De Veerhoeve, ontstaat toch weer een bloeiende camping." Verhuisvergoeding De actiegroep De Witte Raaf is blij dat Driestar, dat Waterpark Veerse Meer wil bouwen, de jaarplaats houders een verhuisvergoeding zal betalen conform de regels van be langenorganisatie Recron. „Maar die paar duizend euro is niet ge noeg." Daarom vraagt De Kok de ge meente om een extra bijdrage. Ze durft geen bedrag te noemen: „Want we weten nog niet wat ons precies te wachten staat." woensdag 3 oktober 2018 SD Bij terugkeer wachtte de galg Esme Soesman Zierikzee van het Jaar 2018. Het vonnis over het oproer van Dreischor dat Eef van Brummelen toont het boek. foto dirk jan - Eef van Brummelen meedingt in de verkiezing van Stu GJELTEMA Leuk vinden de jaarplaatshou- ders het zeker niet dat ze weg moeten van camping De Witte Raaf bij Arnemuiden. Toch den ken ze mee over een oplossing. En betrekken daar ook hun lot genoten van camping De Veer- hoeve in Wolphaartsdijk bij. Maurits Sep Arnemuiden - Judith de Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58