Korfballer duikt op bij handballers in tweede divisie 11 mGospoif Jesse Schrik is een 21-jarige Mid delburger, die afgestudeerd is als banketbakker. In het dagelijks le ven werkt hij bij 'En dan is er kof fie', de brasserie van 'Pluk de Dag' in Middelburg. „Daar zit ik prima op mijn plek, want naast het vaste stukje horeca maak ik daar ook de taarten", vertelt hij enthousiast. Een korfballer dus? „Ja, op mijn vijfde ben ik begon nen met korfballen bij KV Fortis in Oost-Souburg. Mijn moeder vond dat je buiten op het grasveld ook kon voetballen en mijn broer deed al aan korfbal, dus toen werd het voor mij ook korfballen bij Fortis. Dat heb ik tot mijn negen tiende altijd met veel plezier ge daan. We hebben altijd met de zelfde, leuke groep gespeeld en ik heb enorm veel geleerd van alle mensen om mij heen. Ik moet be kennen dat ik korfbal niet altijd leuk heb gevonden, maar vanaf een jaar of twaalf zag ik mezelf steeds meer in het spel groeien waardoor het voor mij ook leuker werd. In mijn laatste jaar (2017) heb ik zelfs nog in het eerste team van Fortis gespeeld, onder leiding van Peter Crucq en Hans de Meij." En toen de switch? „Ik ben met korfbal gestopt omdat ik ging wisselen van werk. Voor heen werkte ik bij Bakkerij Bliek, maar doordat mijn vader (Frans Schrik) zijn bloemenwinkel Pluk de Dag ging uitbreiden kwam er ruimte vrij voor een brasserie. Hier ben ik fulltime gaan werken wat voor mij ook betekende dat ik op de zaterdag geen tijd meer had om te sporten." Een moeilijke keuze? „In het begin wel, want ik was net opgenomen in de selectie van het eerste team. Dat is na tuurlijk toch waar je als kind van droomt, maar aan de andere kant was dit ook een kans die ik niet kon laten lopen. Zeker toen er voor mij een op lossing kwam om te kun nen blijven spor ten. Omdat er vaak op zondag ge handbald wordt kon ik mijn twee passies een stuk makkelijker com bineren." Waarom handbal? „Ik kende al aardig wat van de jon gens die bij EMM actief waren, zo als Brendan Meulmeester, Sebas- tiaan Hoftijzer, Rowan Boers en Jesper Finke. Ergens in het voor jaar van 2017 ben ik door Jesper ge vraagd of ik tijd had om een wed strijd mee te spelen in het tweede team van EMM, omdat ze krap za ten qua spelers. Ik had niet echt een idee van de regels, maar on- Ik werd vooral ingezet vanwege mijn korfbalachtige verdedigingsstijl - Jesse Schrik (21) danks dat was ik gelijk enthou siast. Na een spoedcursus van Wally Houtepen ben ik het veld ingestuurd. Met succes, want ver dedigend heb ik mijn korfbalkwa liteiten in de strijd gegooid en dat bleek te werken. Daarna heb ik me gelijk ingeschreven zodat ik elke zondag mee kon spelen, terwijl ik ook nog actief was bij de korfbal." En nu je debuut in de tweede divisie? „Ik heb vanaf dit seizoen mee ge daan in de voorbereiding van het eerste team, onder leiding van John Jansen. Daarbij werd ik vooral veel in verdedigend opzicht ingezet vanwege mijn nog steeds 'korfbalachtige' manier van verde digen. Dat ik mijn debuut heb mogen maken in de tweede divi sie was voor mij een geweldige er varing! Dit is natuurlijk waar je hard voor werkt. Ik ben er met weinig verwachtingen heen ge gaan, maar de sfeer was goed en de spanning viel al snel van mij af. Het was natuurlijk wel een enorm niveauverschil met de wedstrij den die ik met het tweede team heb gespeeld." Dit smaakt naar meer? „Dit smaakt zeker naar meer! Ik hoop natuurlijk nog veel mee te kunnen spe len bij het eerste team en veel te leren van ieder een, zodat er misschien ooit nog wel eens een basisplaats voor me in zit. Daarnaast hoop ik handbal ook wat meer op de kaart te kun nen zetten. Het is misschien niet heel populair hier in Zeeland, maar handbal is echt een geweldige sport!" wachten en ben de uitdaging aan gegaan. In augustus heb ik de knoop doorgehakt: Ik ga die Kust marathon doen!" „Het is de zwaarste marathon in Nederland die er is", weet Van der Heijden, in het dagelijks leven werkzaam als maatschappelijk werker in de geestelijke gezond heidszorg, maar al te goed. „Ik heb voor de trainingen steeds een vrije dag genomen om er uitgerust aan te kunnen beginnen. Alsof het zo moest zijn, lukte het om een sei- zoenplek te krijgen op een cam ping in Westkapelle. Dat was erg fijn voor de trainingen." Autisme Of ze iets wil bewijzen? „Ja, vooral voor mezelf. Mensen verklaren me voor gek. Dat geeft wel extra moti vatie. Ik bijt me er in vast. Tegelij kertijd is dat ook een valkuil. Ik ken mijn grenzen niet, ga soms te ver. Ik ben ook erg perfectionis tisch ingesteld", analyseert Van der Heijden zichzelf. „In novem ber is het precies vijfjaar geleden dat ik er achter kwam dat ik au tisme had. Ik ging van morbide obesitas naar autisme. Dacht vroe ger altijd dat problemen ten grondslag lagen aan mijn dik zijn en nadat ik zoveel was afgevallen, bleken deze nog - en zelfs sterker - aanwezig te zijn. Zodoende heb ik zelf autisme gediagnosticeerd. Met mijn verhaal hoop ik anderen te inspireren en motiveren om grenzen te verleggen, angsten te overwinnen en dromen na te ja gen." De training loopt tegen het einde. De duisternis valt in, de temperatuur keldert. Er wachten nog een paar pittige klimmen, on der meer het hoogste punt van de Kustmarathon wordt nog even ge oefend bij Zoutelande. „Vijfjaar geleden ben ik begonnen met hardlopen. Eerst vooral op de loopband. En nu sta ik hier. Ik heb beginnende artrose in m'n enkel, maar heb toestemming van de or- thopeed om dit te doen. 'Kijk maar hoe ver je komt', zei hij. Ik heb er zoveel zin in, ga de uitdaging aan en zie wel waar ik 'strand'. Hoop in Zoutelande heelhuids aan te komen. Ik heb er alles aan gedaan." Zaterdag om 12.00 uur begint ze aan haar monstertocht. En als het aan haar ligt, stopt die in Zoutelande. Het liefst voordat de kerkklok zes keer slaat. dert, neemt de spanning toe. „Zelfs voor de trainingen ben ik al zenuwachtig. Het wordt een hele uitdaging. Ik ben geen snelle, ik ben een werker. Maar ik wil dit per se doen. Op 5 januari is het precies tien jaar geleden dat ik een nieuw leven ben begonnen. Het was de dag van de maagverkleining." Hardlopen maakt daarna onder deel uit van haar nieuwe leven. „Ik heb inmiddels aan diverse lopen meegedaan, waaronder drie keer de Ladiesrun, de wandelmara thon, drie keer de Tilburg Ten Mi- les, drie halve marathons en nu wil ik een echte marathon lopen. En volgens mij kan dat alleen maar hier, in deze prachtige omgeving", zegt ze terwijl ze wijst naar de duintoppen van Zoutelande. „Ik heb in januari trainer Jan de Wilde van de Kustmarathon ook al ge maild. Of ik het wel zou kunnen? Hoe moet ik het aanpakken? Ik wil alles weten, vraag iedereen om tips en de beste pik ik er uit. Ik schreef me op 1 januari in voor de Ladiesrun, maar droomde toen al van de Kustmarathon. Ik wilde eerst de trainingen af- ben heel goed opgevangen. Tot de halve marathon in Tilburg in mei dit jaar trainde ik wekelijks op zondagmorgen met een loop groep. Daar ben ik voorlopig mee gestopt om mij hier in Zeeland goed voor te bereiden op de Kust marathon. Het parcours en de wis selende omstandigheden train ik het liefst op locatie. Ik had meteen aansluiting. Mensen zijn hier zo nuchter en duidelijk, de Zeeuwen kijken helemaal niet hoe je er uit ziet of wie je bent. Dat vind ik ont zettend fijn. Je kunt lekker jezelf zijn." Nieuw leven De Kustmarathon is voor Van der Heijden maandenlang een stip aan de horizon. Nu de marathon na- woensdag 3 oktober 2018 GO Tijdens de eerste competitie wedstrijd van het nieuwe hand balseizoen toverde Delta Sport/EOC-trainer John Jan sen een 'korfbalkonijn' uit zijn hoge hoed. Hij bracht korfbal ler Jesse Schrik in 'om met de punt naar voren te verdedigen' en prompt stond het team in de tweede helft een stuk beter. Wie is deze handballende korf baller en waar komt hij ineens vandaan? Menno Kole Middelburg Ver9°Spon.n M Jesse Schrik in Fortis-tenue. Kustmarathon. FOTO GILLES VERSCHUURE Woensdag: Esther loopt de kilo's eraf Donderdag: Het verhaal van Monica Sanderse Vrijdag: Wat is er veranderd in de route? Zaterdag: In de aanloop naar de Kustmarathon besteedt deze krant dagelijks aan dacht aan het driedaagse evenement. Esther van der Heijden voor (rechts) en na haar maagverkleining. Esther van der Heijden traint samen met Henk Kortlever voor de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43