BUITEN Kapel Kijckgau 9 Veel wandelaars laten Vlissingen links liggen, lees ik op internet. Waarom is dat? Ik verlang meer dan eens terug naar mijn oude hardlooprondje door Nollebos en duinen. Omdat ik lang niet in Vlissingen geweest ben en het een stralende dag is, wil ik graag de boule vard opnemen in mijn route. Ik start bij de Oostbeer, in 1812 gebouwd als verdedigingswerk, maar nog tot eind 20ste eeuw in gebruik als waterkering. Door de bouw van een nieuwe zeedijk in de Wester- schelde in 1975 liggen de Oostbeer en de resten van de oude zeewering en stadsmuren nu binnendijks. Ik loop de dijk over en ga rechtsaf over de groene boulevard richting Oranjemolen. De zon schittert op de Westerschelde. Er staat nauwelijks wind. Al gauw trek ik mijn jack uit en We wilden eigenlijk de bootnaarde overkant nemen, maar misschien blijven we toch maar in Vlissingen nóg heb ik het warm. Op de dijk staat een jutbak, waar mensen afval uit de zee in kunnen gooien. Zo te zien doen ze dat braaf. Vlak voor de Oran jemolen kom ik voorbij het landings monument. Op 1 november 1944 kwamen de bevrijders op die plek vanuit Breskens aan land. Straat voor straat, huis voor huis veroverden de geallieerden Vlissingen. Op 3 novem ber was de stad bevrijd, maar lag hij wel volledig in puin. Ik wandel langs de Oranjemolen over de dijk richting de jachthaven. Daar steek ik de sluis over. In de loodshaven komt net een loodsboot binnen. Dat trekt veel bekijks. Evert de Mare uit Weert en zijn vrouw staan er ook. „Dit zie je niet elke dag. Ik zou hier uren naar kunnen kijken, maar er is nog zoveel meer te zien. We wilden eigenlijk de boot naar de overkant nemen, maar misschien blijven we toch maar in Vlissingen." Ik loop om de loodshaven heen richting de Kazematten en herinner mij hoe ik het daar als kind altijd een beetje spannend vond en fanta seerde over wat er zich achter die deuren bevond. Je kunt er tegen woordig achter komen tijdens een bezoek, maar dat is er nog altijd niet van gekomen. Aan het einde van de tunnel wacht mij een prachtig uit zicht op de pier en de schepen die daar achterlangs komen gevaren. Ik sla rechtsaf en loop de glooiing op. Ook als geboren Vlissingse blijft het bijzonder om daar te lopen. Zo heer lijk rustig dat je in gedachten verzon ken raakt. Even verderop steek ik de boule vard over richting Leeuwentrap. Deze monumentale trap is in 1907 gebouwd omdat de twee bestaande houten trappen de drukte door het opkomende strandtoerisme niet meer konden verwerken. De twee karakteristieke leeuwen zijn afkom stig van het in 1909 gesloopte viaduct ten westen van het Centraal Station in Amsterdam. De gemeente Vlissin gen wist twee exemplaren voor 100 gulden per stuk in haar bezit te krij gen. Ik loop naar beneden richting Bad huisstraat met zijn mooie historische panden en volg die helemaal tot aan het begin van de Walstraat. Daar ver volg ik mijn weg tussen het winke lend publiek door. Bij Groenewoud ga ik linksaf richting het Dokje van Perry en via Koudenhoek, Onder straat, Gravestraat en Commando- weg terug naar de Oostbeer. Kijkend naar de dijk heb ik weer zin om die over te steken. Het zicht op de Wes terschelde trekt mij toch het meest. UIT DE ZEEUWSE KLEI Enkele jaren terug is de Kaai in Veere opnieuw ingericht. Het is een mooie, open kade van een weids ogende haven ge worden. Weinigen weten dat de kade in het verleden niet zo open was. Op verschillende plaatsen stonden aan de waterkant hele huizenblokken, bekend als de oost- en westdubbele huizen. Hal verwege de Kaai, ter hoogte van het voetgangersbruggetje over de haven, stond in de Middeleeuwen een kapel, genaamd Kijckgau. De huidige Kapellestraat dankt hier haar naam aan. De aan Sint Paulus gewijde kapel kreeg waarschijnlijk haar bijnaam omdat men vanuit de kapel de ingang van de haven in de gaten kon houden. Voor de va rende gemeenschap was in die tijd een behouden thuiskomst immers niet altijd vanzelfsprekend. De ka pel is in 1551 afgebroken, een deel van de stenen werd hergebruikt bij de werken aan de brug. De fun damenten zijn in 1719 nog een keer blootgelegd en door een wakker persoon keurig opgemeten en op schaal getekend (in 1720). In 2014 kwamen de stevige fun damenten van de kapel opnieuw aan het licht. De optekening in 1719 blijkt behoorlijk precies. De kapel had een binnenruimte van 9 bij 4,5 meter en was opgetrokken uit zware rode moppen van 25 x 12 x 5 centimeter. Het gebouw stond aan de zuidoostelijke zijde op slechts een drietal meters van de tegenoverliggende huizen en de uitgang van de Kapellestraat. Aan de noordwestkant stond het tegen het buitentalud van een dijk aan. Het zal de eerste dijk als begren zing van de Veerse haven zijn ge weest. In latere tijd is iets naar het westen een nieuwe kade aange legd en is de ruimte tussen de nieuwe kade en de kapelmuur met zand en klei opgevuld. De funde ringen zijn verder met rust gelaten en liggen ook nu nog onbescha digd onder de nieuwe bestrating. Bram Silkens werkt bij de Walcherse Archeologische Dienst. gJ Vlissingen Commandoweg woensdag 3 oktober 2018 GO Zicht op de Schelde Wendy de Jong Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een rondje Vlissin gen. - Evert de Mare Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Bram Silkens VSet De kapelfundering, opgeme ten in 1719. ILLUSTRATIE ZEEUWS ARCHIEF/ZELANDIAILLUSTRATA Van'°OdSb, Villa Ophir onderaan de Leeuwenti Bombardementen maakten van Vlissingen puinhoop. Zicht op de Oranjemolen, uit 1699.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41