M Boris' harde boodschap wordt met gejuich ontvangen 3 PROTESTMARS ACTIEGROEPEN De protestactie van zorgmedewerkers, leraren, agenten en defensiepersoneel trok gisteravond zo'n 3500 mensen. De actiegroepen zijn het erover eens: om deze onvrede in de publieke sector kan politiek Den Haag niet meer heen. Hilariteit aan het einde van de protestmars, even na half acht. „Als jullie Mark Rutte willen spre ken, hij zit daar bij dat restaurant. Serieus!" Een toeschouwer heeft de aandacht van de actievoerders van PO in Actie en Zorg in Actie die vooraan in de stoet lopen. Die kunnen zich bedwingen en slaan niet rechtsaf met die hele stoet mensen achter zich. „Nou, ik denk dat Mark Rutte ons niet veel te vertellen heeft", constateert Jan van de Ven, mede-oprichter van lerarengroep PO in Actie. Vlak voor de start lijkt de pro testmars van Publieke Sector in Actie een stille dood te sterven. Onder de kastanjebomen aan het Lange Voorhout in hartje Den Haag (vlak naast de Hofvijver en het torentje van premier Rutte) blijft het angstvallig leeg. Maar ineens stroomt het plein tóch vol en lopen er duizenden mensen mee in een stoet langs de vier be trokken ministeries. Personeel uit het onderwijs, de zorg, politie en defensie bundel- den de krachten om te strijden te gen de afschaffing van de divi dendbelasting. Zij vinden dat de 2 miljard euro die de maatregel kost, linea recta naar de publieke sector moet. Want al deze werkne mers kampen met dezelfde pro blemen: een tekort aan voldoende personeel, hoge werkdruk en een slecht salaris. „We willen laten zien dat de maat vol is en dat we zelfs over het randje zijn. We kunnen geen echte zorg meer aan onze cliënten ge ven", zegt Marieke Bakker, die in de gehandicaptenzorg werkt. Daarom loopt ze door de straten van Den Haag. Samen met een paar collega's is ze uit Zwammer- dam afgereisd, rechtstreeks vanuit het werk. „Als je thuis blijft zitten, weet je zeker dat er niets gebeurt." 39 kinderen Zo denkt ook leerkracht Jessica Pootjes uit Zaandam erover. Deze basisschooljuf staat wekelijks meerdere dagen voor een klas van 39 kinderen. „We hebben een zieke collega. Er wordt om de dag een groep naar huis gestuurd en anders worden de kinderen ver deeld", verklaart ze. Er zijn sim pelweg te weinig leerkrachten Lerares Brenda Benne Saleh vindt het 'heel mooi dat zo veel mensen op een doordeweekse dag naar Den Haag zijn gekomen'. „Ik las dat veel mensen onze actie on dersteunen, maar niet konden ko men." Terwijl deze dames na het werk in de auto zijn gesprongen om hun geluid te laten horen, blijven zo veel andere werknemers uit de pu blieke sector thuis. „Natuurlijk hoop je dat er geen 3500, maar 35.000 mensen komen. Maar ja, we hebben wel iets neergezet. En het is gelukt dit punt op de agenda te zetten. Dit móet ergens toe lei den", zegt Van de Ven. Ook de collega's van de politie, defensie en de zorg zijn tevreden over de opkomst. „Het valt me reuze mee wat er op dit tijdstip, na het werk, op afkomt", knikt zorg- medewerker Fija Wesselius tevre den. Majoor bij de Landmacht Erik denkt dat de boodschap duidelijk is. „Het gaat erom welke keuzes worden gemaakt." Politieagent Koen Simmers: „Ik heb er een Je hoopt dat 35.000 mensen komen. Maar we hebben wel iets neergezet goed gevoel over. Al had ik graag gezien dat er meer politie was ge weest. Maar er is voor politiemen sen een grote drempel om te pro testeren." Want in deze stoet lopen lang niet alleen werknemers uit de vier sectoren. Er hebben zich ook felle tegenstanders van de afschaffing van de dividendbelasting verza meld, en vertegenwoordigers van politieke partijen. SP'er Lilian Ma- rijnissen, Jesse Klaver van Groen- Links en PvdA'er Lodewijk As- scher liepen mee. De actiegroepen zijn niet van plan het hierbij te laten zitten. Zij willen door. Hoe? Dat moet de ko mende weken duidelijk worden. Hoewel Johnson pas om 13.00 uur aan de beurt is, staan er twee uur eerder al honderden belangstel lenden in de rij. „Ik houd van Bo ris, hij is geweldig!" lacht Jean Heath, die speciaal voor Johnson naar het congres in Birmingham is gekomen. „Wat ik leuk vind: bij zijn toespraken val je niet in slaap. Het is levendig. Theresa May is een aardige vrouw, maar geen leiders figuur." Het publiek dat Johnson op het congres trekt, bestaat grotendeels uit teleurgestelde brexitstemmers die de huidige zachtere exitkoers verfoeien. In de stampvolle grote zaal van het conferentiecentrum wordt Johnson dan ook met groot applaus ontvangen. De oud-mi nister van Buitenlandse Zaken ge bruikt het eerste deel van zijn speech om te laten zien dat hij meer te bieden heeft dan brexit. Het woningtekort, belastingverla gingen en meer banen: Johnson heeft er plannen voor. Na twintig minuten krijgt het publiek waar het voor gekomen is: Boris over brexit. Het is vooral een herhaling van de ideeën die hij de afgelopen weken in alle Britse me dia heeft verkondigt. Een harde brexit, een deal met de EU die in houdt dat de Britten zich niet meer aan Europese regels hoeven te houden, en de vrijheid om han delsakkoorden te sluiten met an dere landen. „We moeten dapper zijn", zegt hij. „Dan wacht ons een glorieuze toekomst." Voor de koers van zijn partijlei der May, die een zachtere brexit voorstaat, inclusief een vrijhan delszone tussen het Verenigd Ko ninkrijk en de EU, heeft hij geen goed woord over. „Dan moeten we ons nog steeds aan hun regels houden, terwijl we er niets over te zeggen hebben. Nonsens! Zo blijven we een gevangene van Brussel." Dat de veelgeplaagde May het niet lang meer volhoudt in haar func tie, daar zijn de meeste bezoekers het wel over eens. Er is te veel ge beurd, ze is te beschadigd geraakt. Weinigen denken dat ze na de brexitdatum van 29 maart 2019 nog lang op haar plek zal zitten. Haar plaaggeest Boris Johnson deed gisteren in ieder geval flink zijn best om zichzelf te positione ren als een geloofwaardige en ge schikte opvolger. Ondanks zijn populariteit bij de achterban is de weg naar het pre mierschap voor Johnson nog lang. Door veel conservatieve parle mentariërs wordt hij gezien onbe trouwbaar en een ongeleid projec tiel. Dat kan funest zijn voor zijn leiderschapsambities. woensdag 3 oktober 2018 'Ik denk dat Rutte ons niet veel te vertellen heeft' Ellen van Gaaien Den Haag Fija Wesselius (links), Brenda Benne-Saleh en Koen Simmers tijdens de demonstratie, foto frank jansen - Jan van de Ven, PO in Actie Boris Johnson speelde op het jaarlijkse congres van de Con servatieve Partij met zijn popu lariteit. Zijn speech, waarin hij gehakt maakte van premier Mays brexitplannen, werd met gejuich ontvangen. Suse van Kleef Birmingham Boris Johnson in Birmingham. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3