M Vaste gasten hopen op nieuwe stek Toeristen wonen maanden 'illegaal' in woning Domburg 7 OUDSTE VERENIGING VRIJMETSELAARS Het is de oudste vereniging in de stad. Dat is te zien aan de portretten in detrappenhal. Voorzittende meesters uit een tijd toen pruiken nog in zwang waren. Dit jaar bestaat de Vlissingse vrijmetselarijloge l'Astre de l'Orient 225 jaar. De loge gaat schuil ach ter een wat onopval lende gevel aan de Pa lingstraat. Aanvanke lijk was de loge in Vlissingen een Britse aangelegen heid. Vrijmetselaars van het in Vlissingen gelegerde Britse garni zoen stonden aan de wieg van de loge. De Britse invloed verdween, de nautische link is altijd wel ge bleven volgens Danker Rijk, lid van l'Astre de l'Orient. Ook nu nog heeft de loge gebruiken die ze nergens anders in Nederland ken nen. Hij wijst naar de antieke an kerlamp. „Die wordt aan nieuwe leden gegeven als teken dat hij een verantwoordelijkheid heeft en di rect meetelt." Historie L' Astre de 1' Oriënt bestaat 225 jaar, onafgebroken. „Zelfs in de oorlog, zij het wat verborgen", ver telt Rijk. „De Duitsers moesten weinig hebben van de vrijmetse- laars. Onze bezittingen zijn ook geconfisqueerd; onze historie zijn we kwijt. De grootmeester van de orde is in de oorlog gefusilleerd. De geheimzinnigheid had een re den. Nu niet meer." Het gebouw is weliswaar rede lijk onopvallend, het is geen ge heim dat de vrijmetselarij er huist. Het staat gewoon op het bordje naast de voordeur. Ook is het hele maal geen probleem om zonder geheime handdruk of ingefluis terd wachtwoord de tempel (of werkplaats, zoals vrijmetselaars die noemen) te bezoeken. Het beeld van geheimzinnigheid wordt door anderen in stand gehouden Voorzittend meester van de loge Jeroen van der Ham wil graag uit leggen wat ze doen. „Dat beeld van die geheimzinnigheid wordt door anderen nog steeds in stand ge houden, niet door ons." In het midden van de werkplaats ligt op de grond het tableau. Naast de be kende passer en winkelhaak ook steenhouwersgereedschappen als hamer en beitel en meetinstru menten. Een ruwe steen en een kubus verbeelden waar het om draait. Werken aan jezelf. De ha mer waarmee nieuwe leerlingen een paar keer symbolisch een stukje ruwe steen weghakken, is minstens zo oud als de loge. Het is 'm aan te zien. „Het uiteindelijke doel is om een beter mens te zijn. Daar wer ken we aan", zegt Rijk. Zeifis hij na een carrière aan boord nu werkzaam in de offshore. Binnen de loge heeft hij andere types met andere werkzaamheden leren kennen. „Jeroen is bijvoorbeeld beeldend kunstenaar. Die zou ik anders nooit ontmoet hebben. Ik weet natuurlijk nooit zeker of het door de loge komt of door eigen ontwikkeling, maar ik merk dat ik meer empathie heb ontwikkeld. Ik probeer mensen gelukkiger te ma ken. Ook in mijn werk. In mijn omgeving hoor ik dat ik aardiger ben geworden." Actiegroep De Witte Raaf vraagt wel de hulp van de gemeente Mid delburg. De jaarplaatshouders heb ben hun hoop gevestigd op kam peerboerderij De Kruitmolen, vlak bij het toekomstige Waterpark Veerse Meer. Voor dat recreatiepark moeten zij wijken. En de lotgenoten op De Veer hoeve moeten weg omdat de eige naar huisjes wil bouwen. „Help de eigenaar van De Kruitmolen om een nieuwe camping te maken. Jaarplaatshouders moeten wijken voor Waterpark Veerse Meer, en slaan de handen ineen Zorg ervoor dat landbouwgrond gebruikt mag worden voor recrea tie", bepleit Judith de Kok namens de jaarplaatshouders. En doe dat zo snel mogelijk, voegt zij eraan toe. Als dat tegelijk gebeurt met de procedures voor Waterpark Veerse Meer, vallen de jaarplaats houders niet tussen wal en schip. „En als op De Kruitmolen ook plaats kan zijn voor jaarplaatshou ders van De Veerhoeve, ontstaat toch weer een bloeiende camping." Verhuisvergoeding De actiegroep De Witte Raaf is blij dat Driestar, dat Waterpark Veerse Meer wil bouwen, de jaarplaats houders een verhuisvergoeding zal betalen conform de regels van de belangenorganisatie Recron. „Maar die paar duizend euro is niet genoeg." Daarom vraagt De Kok de ge meente om een extra bijdrage. Ze durft geen bedrag te noemen. „Want we weten nog niet wat ons precies te wachten staat." DOMBURG Er moet een einde komen aan het illegaal verhuren van de woning aan de Schuitvlotstraat 23 in Dom burg. De gemeente Veere ont dekte dat die woning het grootste deel van het jaar wordt verhuurd aan toeristen. Dat is tegen de regels omdat het om een woonhuis gaat en niet om een vakantiewoning. De gemeente voerde meerdere keren een controle uit en ont dekte zo dat de eigenaar zich niet aan de regels houdt. Vol gens een melding van het da gelijks bestuur van Veere con stateerden medewerkers al in 2016 dat er iets niet klopte rond de bewoning van dat huis. Toen was de eigenaar aan het sjouwen met kookplaten en magnetrons. Ook dit jaar stelden de controleurs vast dat toeristen de woning huurden. Om te voorkomen dat hij de woning illegaal blijft verhu ren, wil de gemeente een dwangsom opleggen zodat de eigenaar moet betalen als con troleurs weer ontdekken dat hij in de fout gaat. De ge meente treedt op tegen illegale verhuur om Domburg en an dere kernen leefbaar te hou den voor de eigen inwoners. woensdag 3 oktober 2018 Eeuwen werken aan ruwe steen Guido van der Heijden Vlissingen meester Jeroen van der Ham in de werkplaats van de Vlissingse loge. foto lex de meester Danker Rijk (links) en voorzittend - Jeroen van der Ham, voorzittend meester van de loge Leuk vinden de jaarplaatshou- ders het zeker niet dat ze weg moeten van camping De Witte Raaf bij Arnemuiden. Toch denken ze mee over een oplossing. En betrekken daar ook hun lotgenoten van cam ping De Veerhoeve in Wol- phaartsdijk bij. Maurits Sep Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39