25 HPBr* cludeerde de Consumentenbond vo rig jaar al. En met vijf keer minder C02-uitstoot en watergebruik zijn ze onderaan de streep bovendien aan zienlijk vriendelijker voor het milieu, aldus hetzelfde onderzoek. Schijnvlees Het panel keurt blind zeven vegetari sche burgers waarin niet opzichtig met ingrediënten als linzen of hen nepzaad is gestrooid. Heuse schijven schijnvlees dus - voornamelijk opge bouwd uit soja- en tarwe-eiwitten - die zowel qua uiterlijk als smaak het echte werk pogen te evenaren. Die zijn vooral bedoeld om ver stokte carnivoren over de streep te trekken, vermoedt het panel. „Voor de meeste vegetariërs is het immers helemaal niet belangrijk of een bur- ONSPANEL ger op vlees lijkt", denkt Liesbeth. „Een bietenburger is misschien wel veel lekkerder." Gelei Een hamburger goed nabootsen blijkt bovendien helemaal geen sine cure, getuige het aanbod dat vandaag in de ring verschijnt. Allereerst het uiterlijk. Veel van de burgers lijken met de deegroller te zijn toegetakeld, met die van de Vegetarische Slager en Jumbo als platste jongetjes van de klas. Garden Gourmet en Albert Heijn leggen een stuk dikkere bur gers op tafel; de snippertjes nepvlees zouden zelfs voor echte zemelen kunnen doorgaan. Dieptepunt zijn de schijven van Valess, die bij het pa nel associaties oproepen met de tex tuur van pershoutplaten uit de bouwmarkt, maar dan wel voorzien van een glibberig geleilaagje. Ronde 2: mondgevoel. Misschien wel de grootste troef van echt vlees is een sappige, veerkrachtige bite. Niet de droge hap van Aldi en Vivera dus, evenmin als de veel te compacte structuur van Valess. Jumbo, Garden Gourmet en de Vegetarische Slager doen het beter. Maar weer wordt de 'burger deluxe' van Albert Heijn het best gewaardeerd dankzij een mond gevoel dat zowaar kan wedijveren met echt vlees. In de smaakronde wordt de winst veiliggesteld. Het ui- en zoutgebruik is wat scheutig, maar de gebalan ceerde, bijkans oosterse kruiding be haagt tussen de te zoete, zoute of juist flauwe concurrenten. Dijk: „Hij smaakt een beetje naar de bamibal van de Febo." Dat tijden veranderen is ook in het supermarktschap onomstotelijk. Hoewel de gemiddelde Nederlander nog altijd 38 kilo vlees per jaar weg werkt, raken ook alternatieven van onder meer linzen, falafel, zeewier, bieten, bonen en broccoli steeds meer ingeburgerd. Qua eiwit- en ijzergehalte doen de vegetarische burgers niet onder voor vlees, con- 4» Heet niet voor niets 'One' Lees verlicht en in bad Ook met echte knopjes woensdag 3 oktober 2018 GO Pancras Dijk (45) Neef van de zussen. Genoot een vegetarische op voeding. Eet nu gere geld vlees. Een hamburger goed nabootsen is geen sinecure, vindt het panel. FOTO DESIREE SCHIPPERS Liesbeth Thomas (56) Kookboekenschrijver van onder meer Koch! (vegetarisch) Marijne Thomas (51) Eveneens kookboe kenschrijver en over tuigd flexitariër. 5. Garden Gourmet €2,79 I Uit stekend ui terlijk: lek ker dik en vezelig. Ook de bite is in orde. De smaak blijft helaas achter: veel te flauw, melig zelfs. 6. Vegetari sche Slager €2,59 Duide lijke vleesas sociatie, zit tussen saucij zenbroodje en Gelderse schijf in. De zoete smaak en ietwat zom pig mondgevoel beha gen minder. Plat ook. 7. Valess €2,49 Met zijn glimmende geleilaagje de vreemde eend in de bijt. Veel te zout van smaak en zo compact samenge perst dat je hem maar moeilijk weg krijgt. Kobo Aura One Prijs: 230 euro Een van de beste én groot ste e-readers die we heb ben getest. Met een 7,8 inch full hd-scherm, waterdichte behuizing en prima bedie ning blijft er weinig te wen sen over. Goed, het geheu gen is niet uitbreidbaar, maar met 8GB heb je ruimte voor duizenden boeken. De e-reader weegt zo'n 230 gram en voelt licht aan. De 'One' beschikt over een ingebouwde lamp met licht sensor. Deze past de ver lichting gedurende de dag aan. Een prima touchscreen en gebruiksvriendelijke soft ware maken het plaatje af. Al dat moois komt wel met een flink prijskaartje. Kobo Aura H20 Prijs: 180 euro Heeft veel overeenkom sten met z'n grotere en duurdere broer Kobo One. Ook deze e-reader be schikt over een waterbe stendig jasje, 8GB aan op slag en een ingebouwde lamp met sensor. Boeken lees je op een iets kleiner (6,8 inch) full hd-scherm af, maar daarmee is hij ook com pacter. Het scherm is een tikkeltje minder scherp, maar nog steeds erg goed. Ook qua ge bruiksgemak is de H20 even vriendelijk, dat zit bij Kobo wel snor. Qua prijs is dit exemplaar wat laag- drempeliger. Pocketbook Touch Lux 3 Prijs: 110 euro Waar Kobo vol inzet op 'touch', heeft deze Pocketbook ook fysieke buttons. Je kunt dus kiezen tussen knoppen en touch screen. Beschikt over een 6 inch scherm, ingebouwde schermverlichting en 4GB aan geheugen. Mocht je meer boeken willen opslaan Touch Lux 3 dan is de opslag uit te breiden met een microSD- kaart. Deze e-reader oogt niet zo strak als de Kobo's, is niet water dicht en werkt een tikkeltje trager. Maar ook zonder die praal kun je veel leesplezier beleven. En met 110 euro is hij vriendelijk geprijsd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25