GELD&GOED Waarvan Akte Erfdeel Goeie koop Op de bank met een hele bibliotheek 24 Vegetarische burgers Overtuigd vegetariër of twijfelcarnivoor: in de supermarkt heb je de keus uit tal van vegaburgers. Smaken die? Ons panel proeft er zeven. cTv> Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Zij is zijn tweede echtgenote, hij haar eerste man. Nu ze ouder worden, hebben ze be sloten: we gaan genieten! En dat doen ze. Reisjes, etentjes, theaterbezoek. Hij gaat minder werken, waardoor hun inkomen flink daalt. Hun vele uitjes bekostigen ze door de hypo theek, die bij het overlijden van zijn eerste echt genote al vrijwel was afgelost, een paar keer te verhogen. Dan overlijdt hij, onverwacht. Ze is verdrietig, maar gelukkig hebben ze het goed geregeld. Er is een testament met een langstlevenderegeling, waardoor zij in hun gezamenlijke huis kan blij ven wonen en zijn twee kinderen uit zijn eerste huwelijk op hun erfdeel moeten wachten tot zij is overleden. Maar ze hebben zich niet gerealiseerd dat zijn eerste vrouw, die een jaar of vijftien eerder is ge storven, óók een testament met langstlevende- beding had. Daardoor hoefde hij zijn kinderen na het overlijden van hun moeder nog niet hun moederlijk erfdeel uit te betalen, ongeveer 50.000 euro per kind. Deze uitgestelde vordering heeft al die jaren als een zwaard van Damocles boven het hoofd van het echtpaar gehangen. Nu eisen zijn twee volwassen kinderen, die weinig op hebben met hun stiefmoeder, hun moederlijk erfdeel op. Of ze maar even die ton wil overmaken waar ze recht op hebben. Dat kan de vrouw niet. De bank wil de hy potheek niet meer ver hogen, omdat ze én een laag inkomen heeft én de overwaarde op de woning door die extra hypotheken als sneeuw voor de zon is verdwe nen. Ze wendt zich wan hopig tot mij om hulp, maar ik kan niets voor haar doen. De uitgestelde vordering van de kinderen is juridisch onaan tastbaar. En dan heeft ze nog geluk dat de vorde ring niet jaarlijks is toegenomen met 6 procent rente, zoals vaak om fiscale redenen in een langstlevende regeling wordt vastgelegd. Of ze maar even die ton overmaakt waar ze recht op hebben Haar rest alleen nog verkoop van het huis. Na aflossing van de hypotheek en uitbetaling van het moederlijk erfdeel aan de kinderen - als langstlevende behoudt ze het recht op het erf deel van haar man - blijft er voor haar een scha mele 40.000 euro over. Net genoeg om het huurflatje waar ze noodge dwongen naartoe is verhuisd net jes in te richten. Maar veel te wei nig om zorgeloos oud te kunnen worden zoals zij en haar over leden echtgenoot dat voor ogen hadden. r was een tijd waarin je als vegetariër niet bepaald een rijke keuze aan vleesver vangers had. Pancras I Dijk weet het nog. De I jaren '80. Zijn moeder op de vegetarische toer. En steeds weer die knoertharde gierstkorrels, weeïge watergruwel of erger: de sponzige tofuschijven. Pancras: „Op zich was er weinig mis mee, maar je moest wel weten hoe je die tofu moest bereiden. Mijn moeder liet de plakken gewoon als een biefstukje sudderen in de pan. Met harde, gort droge tofu als gevolg." Niet verwonderlijk dus dat Dijk DE UITSLAG We hoeven niet per se op een homp vlees te kluiven uiteindelijk weer naar het vlees zou grijpen. Let wel: met mate. „Het besef dat elke dag vlees eten niet meer te verantwoorden is, dringt steeds meer door. We kunnen prima zonder. Ik geloof niet dat we een soort neander- thalers zijn die per se op een homp vlees moeten kluiven." Ook panelleden Liesbeth en Ma- rijne Thomas kiezen als overtuigd flexitariërs al lang niet meer dagelijks voor vlees en vis. Zelfs in hun ge liefde Duitse keuken wint plantaar dig voedsel terrein, bewijzen ze met hun kookboek Koch!, een vegetari sche en culinaire ode aan onze oos terburen in enkel vleesloze recepten. Marijne: „Het draait natuurlijk al lang niet meer alleen om bratwurst en schnitzel." woensdag 3 oktober 2018 GO Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Gezocht: burgers met bite Matthijs Meeuwsen 1. Vandaag Vegetarisch (Albert Heijn) €1,95 Een dikke doch luchtige bur ger die best voor vlees door kan. Fijne bite, geba lanceerde kruiding, alleen wat veel ui en een laffe nasmaak. —Pancras Dijk 2. Vivera €2,49 Op het oog een prima vlees vervanger, met een fijn korstje. Duidelijk de geur van vlees, al houdt die associatie in de mond te kort stand. Wat aan de droge kant ook. 3. Veggie Chef (Jumbo) €1,74 Plat in de pan, plak kerig - maar niet onaardig - in de mond en ietwat pittig op de tong. Een soort Co- nimexkruiden, vergezeld door een klein zoetje. 4. Meat Free Days (Aldi) €1,55 Een forse, aantrekke lijke burger met een interessant rook- geurtje. De smaak is ech ter te vlak en de structuur te droog. Nog een maand en de wintertijd gaat weer in. Een periode waarin mensen zich graag met een mok thee en goed boek op de bank nes telen. Of mag het ook een goede e-reader zijn? Een e-reader kan niet tippen aan het gevoel en de geur van papieren boe ken. Buiten dat sentiment om biedt een e-reader veel voordelen. Ze zijn doorgaans licht, er passen duizenden boeken op en de wa terbestendige varian ten zijn veilig voor lezen in bad. Ook kun je letter grootte en regelaf stand instellen om zo comfortabel mogelijk te lezen. Dankzij spe ciale digitale inkt is lezen bovendien net zo rustig voor je ogen als in een gewoon boek. Dat is bij een iPad wel even andere koek. Vaak zijn e-books fors goedkoper dan ge drukte boeken. Een boekenwurm kan z'n investering vlot terug verdienen. Denk bij de aanschaf van een e-reader aan een uitgave van 100 tot 200 euro. De meerprijs zit hem vaak in de grootte van het scherm, de op slagcapaciteit en extra mogelijkheden als ingebouwde ver lichting. Een groter scherm is niet altijd beter. Misschien wil jij juist een klein exem plaar voor onderweg. -Tom Haze Zie ook besteproduct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24