Dekker: Is Valverde schoon? Ervaringsdeskundigen Krajicek en Okker over mijlpaal van Kiki Bertens 21 Door haar sterke optreden in Peking staat Kiki Bertens maandag vrijwel zeker in de top 10 van de wereldranglijst. Richard Krajicek en Tom Okker herinneren zich die mijlpaal nog goed. WTA Finals zijn nu ook in zicht Het vieren van een top to-positie? Richard Krajicek begint te lachen, en zegt: „Nooit over nagedacht, tot nu. Misschien komt hier een oud trauma boven. Had ik dat toch moeten doen." Niet dat Krajicek (46) het berei ken van een plaats bij de beste tien tennissers op de wereldranglijst indertijd onderschatte. Integen deel. Hij zag anderen die notering halen, keek er met ontzag naar en beschouwde het als een ver-van zijn-bedshow. Tot het zover was. En hij het in eerste instantie niet kon geloven. „Het is een mijlpaal, zoals je er een paar in het tennis hebt. Het geeft een heel speciaal gevoel. Heel even sta je erbij stil en denk je: dat heb ik toch maar mooi geflikt." In de tijd dat Tom Okker (74) zijn beste prestaties leverde, was de telling voor de ranking anders. „Toen veranderde het ook niet na elk toernooi", zegt de man die ooit op nummer 3 stond. „Ik kwam in 1968 voor het eerst in die top 10 en ik ben er negen jaar in gebleven. Natuurlijk is dat leuk, maar ma gisch is het niet. Een speler gaat door naar het volgende doel. Is het ene bereikt, dan kijk je al weer naar het andere." Krajicek noemt een ranking 'maar een nummer, uiteindelijk'. „Maar wel een heel speciaal num mer voor jezelf. Je hebt hoofdzake lijk intrinsieke motivatie nodig als sporter, maar toch is zo'n extern feitje als dit lekker", zegt hij. Hij bereikte de top 10 van de ranglijst tegen het einde van het seizoen, in 1992. Hierdoor had hij de hele winter om na te denken Nederlanders in top 10 over die prestatie, wat een 'dramamaand' opleverde in januari. „Ik moest wennen toen ik voor het eerst weer een toer nooi speelde. Ik had re delijk getraind, maar fy siek en mentaal doet zoiets wat. Ik zei tegen mijn coach: je kunt je niet voorstellen wat voor impact die top 10 op mij heeft ge had. Verlies is misschien wel de al lerbeste manier om even wakker te worden." Daarmee bedoelt Krajicek (foto boven) niet dat hij verzadigd was, maar een beter woord kan hij zo snel niet vinden. „Maar je haalt een doel, wat ik na het winnen van Wimbledon trouwens nog erger had, en dan is het in het vervolg lastig om echt, écht dezelfde focus te hebben als ervoor. Je denkt namelijk ook: wauw, ik heb iets be reikt." Bij Okker (foto on der) was dat anders. Lang stilstaan bij prestaties was nooit aan hem besteed: „Je speelt ge woon je wedstrijd, wint een toer nooi en de rest gaat vanzelf." De opmars van Bertens is door Krajicek met plezier gevolgd. „Ik vind het echt fantastisch. Kiki maakt de sport waar ik van houd weer super leuk en populair in Ne derland. En haar prestaties stoppen hier niet, denk ik. Kijk maar hoe ze speelt. Er is geen on gelooflijk dominerende Serena Williams momenteel, ook geen andere vrouw die gegarandeerd alle vier de Grand Slam-titels opeist. Er zijn mogelijkheden. Bo vendien heeft Kiki de stijgende lijn. Het zou me niks verbazen als daar volgend jaar iets speciaals op volgt, zoals een Grand Slam-titel." „Het is leuk voor Bertens. Leuk voor het Nederlandse ten nis ook, maar ze heeft haar volgende doel al weer staan: de top 8 ha len voor de WTA-fïnale. Ze is nog jong, het kan alle kanten op", besluit Okker. UITSLAGEN passen geblazen met beschuldigin gen, maar niettemin voelt hij zich geroepen om de wereldtitel van de Spanjaard in twijfel te trekken. „Het blijft raar en we kunnen daar wei nig over zeggen, maar we moeten het ons wel blijven afvragen." Volgens de inmiddels 34-jarige Dekker, die zelf een boek schreef over zijn 'roerige' wielerleven - Mijn gevecht - dat niet overal goed werd ontvangen, heerst er hypocrisie in de (Spaanse) wielerwereld. „Er is geen ophef omdat hij al zolang koerst en een leeuwenhart heeft. Mensen die vroeger problemen hebben gehad vanwege dopingge- bruik, zijn blij als Valverde wint. Dat is wel tekenend voor die hypo crisie." Valverde (38) pakte eindelijk zijn ti tel nadat hij eerder al vele podium plekken had verzameld. „Is dat 100 procent schoon? Ik weet het niet. Hoe is het mogelijk dat hij op zijn leeftijd nog dit soort prestaties le vert", vraagt Dekker zich af in een interview met het Belgische dag blad Het Laatste Nieuws. Op Joop Zoetemelk na is Valverde de oudste wielrenner die wereld kampioen werd op de weg. De in middels 71-jarige Zoetemelk pakte in 1985 de wereldtitel en was toen vijf maanden en vijf dagen ouder dan Valverde zondag. Oppassen Net als Dekker stond Valverde in het verleden in het klantenbestand van 'dopingdokter' Eufemiano Fuentes. De Spanjaard werd ge schorst, maar gaf nooit een verkla ring waarom zijn naam opdook in de clientèle van de beruchte arts. Dekker stelt daarom veel vragen bij het rijden van Valverde. „Hoe kan je nu nog zo goed zijn? Sinds zijn ren tree heeft hij 62 koersen gewon nen..." Volgens Dekker is het altijd op- woensdag 3 oktober 2018 GO 'De top 10 bereiken geeft een heel speciaal gevoel' Lisette van der Geest Rotterdam ROTTERDAM Kiki Bertens (26) staat niet alleen op de drempel van de top 10, ook deelname aan de WTA Finals in Singa pore lijkt bijna binnen. Zeker nu de nummer 1 van de wereld, Simona Halep, kampt met een rughernia en zich mogelijk te rugtrekt voor het eindejaarstoer- nooi. De beste acht tennissters van 2018 doen mee in Singapore (21 tot en met 28 oktober). Ber tens strijdt met de Tsjechische Karolina Pliskova om die achtste plek, maar bij afmelding van Halep volstaat de negende posi tie ook. Die komt alleen in ge vaar als de Wit-Russin Arina Sa- balenka deze week het toernooi van Peking wint. Bertens versloeg gisteren in Peking de Belgische Kirsten Flipkens (6-1 6-1). FOTO HH (in open tijdperk, vanaf 1968) Tom Okker 3 2 maart 1974 Betty Stöve 5 3 juli 1977 Brenda Schultz 9 20 mei 1996 Richard Krajicek 4 29 maart 1999 2 maart 1974 m Thomas Dekker, zelf betrapt op doping, twijfelt aan de pres taties van Alejandro Valverde. FOTO PI M RAS TENNIS Peking (Chn). Mannen, eerste ronde: A. Zverev (Dui/2) - Bautista (Spa) 6-4 6-4, Fognini (lta/4) - Albot (Mol) 1-6 6-3 6-3, Dimitrov (Bul/3) - Sandgren (VSt) 7-5 6-3, Krajinovic (Ser) - M. Zverev (Dui) 6-1 6-4, Berrettini (Ita) - Mayer (Arg) 6-3 6-2, Verdasco (Spa) - Monfils (Fra) 2-6 7-6(3) 7-6(5), Rublev (Rus) - J. Sousa (Por) 6-0 6-4, Cecchinato (lta/8) - Baghdatis (Cyp) 1-6 6-4 7-5, Basilashvili (Geo) - Soek (VSt/6) 6-7(6) 7-5 6-2, Del Potro (Arg/1) - Ramos (Spa) 7-5 6-2. Vrouwen, tweede ronde: Bertens (Ned/11) - Flipkens (Bel) 6-1 6-1, Kerber (Dui/3) - Suarez (Spa) 7-6(4) 6-1, Wang Q (Chn) - Ostapenko (Let/12) 6-0 6-0, Siniakova (Tsj) - Krunic (Ser) 7-6(2) 6-2, Kontaveit (Est) - Siegemund (Dui) 2-6 6-3 6-2, Stephens (VSt/9) - Zheng S S (Chn) 6-1 6-3, Cibulkova (Slw) - Gavrilova (Aus) 6-3 6-3, N. Osaka (Jap/8) - Collins (VSt) 6-1 6-0, Garcia (Fra/4) - Hercog (Slo) 7-6(2) 6-3, Sabalenka (WRu) - Muguruza (Spa/14) 7-5 6-4. Tokio (Jap). Mannen, eerste ronde: Struff (Dui) - Cilic (Kro/1) 3-6 6-4 7-6(1), Tiafoe (VSt) - Marterer (Dui) 7-5 6-4, Wawrinka (Zwi) - Fritz (VSt) 6-3 6-4. BRUSSEL Oud-wielrenner Tho mas Dekker (34), in zijn loopbaan betrapt op dopinggebruik, is er niet van overtuigd dat Alejandro Valverde vrij is van verboden mid delen. De Spanjaard werd afgelo pen weekeinde wereldkampioen op de weg in Innsbruck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21