14 <1 ITALIË BANKENCRISIS Italië ligt op ramkoers met Brussel. De nieuwe regering laat het tekort supersnel oplopen, terwijl nog niet zo gek lang geleden met de andere eurolanden werd afgesproken dar het juist lager zou uitvallen: 1,6 procent. Wie buigt er als eerste? Of gaat het barsten? Een uitzondering maken voor Italië betekent het einde van de euro Kort Minder export naar het VK De brexit lijkt zijn schaduw al vooruit te werpen. Waar de totale Nederlandse export de afgelopen twee jaar toenam, is het aan deel van het Verenigd Koninkrijk in onze exportstroom met bijna 0,5 procent afgeno men. Ging in 2002 nog 9,7 procent van de Nederlandse exportproducten naar het VK, nu is dat teruggelopen naar 7,4 procent. Ne derland is binnen de EU, na Duitsland, het belangrijkste exportland naar het VK. In de eerste helft van 2018 exporteerde de EU voor 159 miljard euro aan goederen naar Groot- Brittannië. Dat is 2 procent minder dan een jaar eerder. Veel meer nieuwe Tesla's Tesla heeft in het derde kwartaal flink meer auto's geproduceerd. Volgens de Ameri kaanse producent van elektrische auto's rol den er in totaal 80.142 voertuigen van de band, een stijging van 50 procent ten op zichte van het eerdere record dat in het tweede kwartaal werd gehaald. Bij de Model 3 ging het om 53.239 auto's, bijna een ver dubbeling vergeleken met het productievo lume in het tweede kwartaal. Hoger minimumloon Amazon gaat het minimumloon voor zijn Amerikaanse werknemers verhogen naar 15 dollar (13 euro) per uur. Volgens de webwin kelgigant profiteren zo'n 250.000 werkne mers en zo'n 100.000 tijdelijke personeelsle den van de loonsverhoging. Media bericht ten in het verleden geregeld over 'zware werkdagen en lage lonen' bij Amazon. Steun bankmedewerkers Brussel gaat 1,2 miljoen euro uittrekken om zo'n 450 ontslagen bankmedewerkers uit Friesland, Drenthe en Overijssel weer aan een baan te helpen. Nederland had een aan vraag gedaan bij het Europees Fonds dat de uitwassen van de globalisering probeert te bestrijden. Vanwege de crisis werden in 2017 1324 mensen ontslagen bij twintig banken, waaronder Rabobank, ING en ABN AMRO, Triodos en Van Lanschot. Flitsen TomTom RzoNobel Unilever Philips De Italiaanse minister van Finan ciën, Giovanna Tria, had heel wat uit te leggen aan zijn Europese col lega's afgelopen maandag. Ook al stond de Italiaanse begroting hele maal niet op de agenda in Brussel, het was wel het gesprek van de dag. Daar overheerste nog steeds het ongeloof over de plannen van de Italiaanse regeringspartijen Lega Nord en de Vijfsterrenbewe- ging om de pensioenleeftijd en de belastingen te verlagen, en als klap op de vuurpijl ook nog eens een basisinkomen in te voeren voor de zes miljoen armen. Maar de groot ste kritiek betrof toch vooral het voorspelde begrotingstekort van 2,4 procent. „Volstrekt onaccepta bel", oordeelden Tria's collega's. Italië kampt met een gigantische staatsschuld die door de plannen verder op zou lopen. Minister Tria probeerde de aanwezigen te over tuigen dat Europa zich absoluut geen zorgen hoefde te maken en dat de Italiaanse staatsschuld wel degelijk omlaag zou worden ge bracht. Maar een onderbouwing en concrete cijfers moest hij - he laas - schuldig blijven. Tria benadrukte 'dat de details nog moeten worden ingevuld' en dat hij om die reden de top vroeg tijdig moest verlaten. Officieel moet Italië haar begro ting 15 oktober indienen in de Bel gische hoofdstad, waarna de Euro pese Commissie haar definitieve oordeel zal vellen. Europa heeft nog stille hoop dat de eerste Itali aanse 'kladversie' versie nog in grijpend zal worden veranderd met een voor Brussel wel accepta bel begrotingstekort. De Europese Commissie liet er maandag geen twijfel over bestaan dat Lega Nord en de Vijfsterrenbe- weging een doodlopende weg zijn ingeslagen en snel op hun schre den zullen moeten terugkeren, willen er geen ongelukken gebeu ren. Voorzitter van de Europese Commissie Jean Claude Juncker liet er geen enkele twijfel over be staan dat hij minder geduld heeft dan een jaar of acht geleden: „Een uitzondering maken voor Italië betekent het einde van de euro. Ik wil voorkomen dat we in de euro zone een nieuwe Griekse crisis krijgen, ditmaal in Italië." Het is overigens maar zeer de vraag in hoeverre Tria - zelf een partijloze technocraat - de leiders van de populistische regeringspar tijen op andere gedachten kan brengen. Dat lukte hem eerder in ieder geval niet. Tria had de Euro pese Commissie toegezegd de be lofte van een tekort van 1,6 procent te zullen respecteren. Thuis dwongen de vicepremiers Luigi di Maio (partijleider van de Vijfsterrenbeweging) en Matteo Salvini (leider van de Lega Nord) de minister zijn Europese belofte te schenden en in de begrotings plannen wel degelijk alle geldver slindende verkiezingsbeloftes op te nemen. Onder luid gejuich van een groepje aanhangers presenteerde vicepremier Luigi Di Maio de be groting vorige week nog als de 'be groting van het volk.' Daarmee leek hij te bedoelen dat het vooral niet een begroting is zoals Brussel die voor ogen heeft. Europa dringt er al jaren op aan dat Italië haar enorme staatsschuld van ruim 130 procent omlaag brengt. De eerste begroting van de populistische re gering bevestigt de vrees van Eu ropa dat deze regering niet luistert naar de eisen van Brussel. De rege ring wil geld uitgeven in plaats van bezuinigen om de economie een impuls te geven. De financiële markten reageer den vrijdag, de dag na de bekend making van de ambitieuze begro tingsplannen, al erg onrustig. Na een korte opleving maandag was het gisteren weer mis. De rente op Italiaanse staatsobligaties schoot omhoog. Investeerders zijn bang PERCENTAGE LOOPT 0,5 PROCENT TERUG 80.142 AUTO'S IN TWEEDE KWARTAAL AMAZON OVERSTAG ONTSLAGEN TIJDENS DE CRISIS BMW denkt erover om meer Mini's in Ne derland te gaan maken als er sprake is van een harde brexit. Dat liet BMW-topman Ha- rald Krüger gisteren weten. BMW bouwt in het Limburgse Born Mini's. Ook in het Britse Oxford heeft het bedrijf een Mini-fabriek. De Nederlandse chocolademaker Dobla komt in Italiaanse handen. Het bedrijf uit Heerhugowaard wordt overgenomen door IRCA. Het bedrijf behaalde vorig jaar een omzet van 51 miljoen euro. O woensdag 3 oktober 2018 GO De navigatie- specialist heeft een overeen komst getekend met het Duitse BMW. De verfreus gaat nog eens 5,5 mil jard euro uitke ren aan zijn aan deelhouders. Vermogensbe heerder Schro- ders is ook tegen samenvoeging van de hoofdkan toren in Rotter dam. Het zorgtechno- logiebedrijf kampte met een adviesverlaging door Credit Suisse. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie o Italië het nieuwe Eveline Rethmeier Rome - Jean Claude Juncker (EC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14