Topcriminelen opgepakt op verdenking van liquidaties 9 „Natuurlijk is niet alles even wense lijk, maar jongeren zijn prima in staat daarover na te denken. Als ze bijvoor beeld een videoclip zien van een mannelijke rapper met allemaal schaars geklede dames er omheen, kun je daar als ouder over praten. Zeg niet dat ze die video's niet meer mo gen kijken." „Ze voelen zich heel erg onbegrepen, te veel veroordeeld en ze hebben het idee dat ze niet serieus worden geno men. Ze waren ook heel blij dat ik met ze in gesprek ging, vertelden honderduit. Eindelijk konden ze hun perspectief op de zaak laten horen." „Ze gebruiken sociale media op ver schillende manieren voor hun seksu ele ontwikkeling. Eén ervan is dat ze op zoek zijn naar avontuur. Jongeren zitten bijvoorbeeld op Chatroulette. Volwassenen vinden dat gevaarlijk, want er zitten vieze mannen op. Maar sommige jongeren vinden dat juist leuk en willen niet beschermd worden. Bovendien gebeurt dit vaak anoniem en kunnen gesprekken heel gemakkelijk beëindigd worden. Las tiggevallen worden via WhatsApp door je oom of door een vriend, zoals verschillende jongeren uit mijn on derzoek meemaakten, is veel belas tender. Maar dit gevaar zien we over het hoofd, omdat we zo zijn gericht op die enge mannen in chatrooms." „Jongeren weten precies wie daar op die chat zitten. Ze weten ook dat die mannen ertussen zitten. En dat vin den ze juist leuk. Vroeger belde je een sekslijn omdat het spannend was, nu zitten tieners in zo'n chatroom. Vaak doen ze dat in groepjes en lachen ze zich rot. Tegelijkertijd kan het ook zomaar zijn dat ze er iemand ont moeten met wie ze een romantische relatie willen opbouwen." „Voor veruit de meeste jongeren is onlinecontact een aanvulling op off- linecontact. Je hoort altijd dat ons in tieme leven kapot gaat door de soci ale media en het altijd maar online zijn. Maar dat hoeft helemaal niet. Jongeren bouwen relaties op via soci ale media, hebben hele gesprekken. Soms is het juist ook een makkelij kere manier om over gevoelige on derwerpen te praten. Bovendien mo gen jongeren 's avonds niet altijd weg van huis en via sociale media kunnen ze toch contact hebben." „Het is vooral jammer dat we de blik zo hebben vernauwd en alleen naar het negatieve kijken. We moeten als volwassenen meer oog hebben voor wat jongeren eruit halen. Laten we niet alles veroordelen wat met sociale media en seksualiteit te maken heeft. Er gebeurt ook zo veel moois." De ergernissen tussen de vier rege ringspartijen over het Syrië-dossier zijn voor iedereen in Den Haag zichtbaar. CDA en Christenunie waren in 2015 al tegen de Neder landse hulp aan Syrische opstande lingen. Nu achteraf blijkt dat een deel van de geleverde goederen (zo als auto's en communicatieappara tuur) bij groepen terecht is geko men die mensenrechten schonden, willen ze de onderste steen boven hebben. De WD wil liever vooruit kijken dan terugblikken. D66 (dat destijds het besluit ook steunde) neemt een tussenpositie in. Op Prinsjesdag viel VVD-minis- ter Blok uit tegen CDA-Kamerlid Martijn van Helvert, die samen met zijn collega Pieter Omtzigt de ene na de andere kritische vraag afvuurde op de minister over de steun aan Syrische rebellen tussen 2015 en begin dit jaar. Blok was daardoor geïrriteerd. Of WD-Ka- merleden dan misschien ook maar eens wat vragen moesten gaan stel len aan CD A-ministers, dreigde hij. De dag erna dienden de CDA'ers, samen met anderen, nog eens 382 schriftelijke vragen in. Nog steeds voelt een groot deel van de Tweede Kamer zich slecht geïnformeerd. „Er is te veel ondui delijk", zegt Joël Voordewind van de Christenunie. „Waarom hebben we bijvoorbeeld in de zomer van 2016 hulp gegeven aan de Sultan Murad-brigade? Toen was al bekend dat die begin dat jaar mede verantwoordelijk was voor het bombarderen van een woonwijk in Aleppo waar tachtig slachtoffers vielen. Iets wat Amnesty ook heeft gemeld aan het ministerie." Voorgelogen Als Blok vanavond geen bevredi gende antwoorden geeft, willen CDA en Christenunie aanvullend onderzoek. Daarbij worden ze gesteund door een groot deel van de oppositie. „De Kamer is jaren lang voorgelogen", vindt SP'er Sadet Karabulut. „Destijds is de hulp gegeven onder de voorwaarde dat in de gaten zou worden gehou den of die wel goed terechtkwam. Steeds werd gedaan of er niets aan de hand was." Bloks eigen partij, de WD, wijst er ook op dat het juist Blok was die kort na zijn aantreden begin dit jaar het hulpprogramma (waar 25 mil joen euro mee gemoeid was) stop zette. Maar de partij heeft er geen behoefte aan dat alle interne advie zen aan het vorige kabinet over de hulp openbaar worden. Vrijwel de hele Kamer eist echter dat Blok die alsnog naar de Kamer stuurt. Alleen de VVD en oppositiepartij PvdA (die samen het vorige kabinet vormden) zijn tegen. Hoogleraar volkenrecht André Nollkaemper adviseert het kabinet doorgaans bij inmenging in oor logssituaties, maar was bij dit be sluit niet betrokken. Volgens hem was de hulp in strijd met het inter nationaal recht, onder meer omdat de Veiligheidsraad van de VN er geen toestemming voor heeft gege ven. Risico's Volgens VVD'er Sven Koopmans waren er bij voorbaat aanvaarde risico's. „Als er iets is misgegaan, moeten we daar voor de toekomst lering uit trekken." Dat laatste vindt ook PvdA-Kamerlid Attje Kuiken: „Nietsdoen was destijds ook geen optie. Er waren honderd duizenden mensen op de vlucht voor Assad en IS. We wilden de ge matigde oppositie steunen." Maar voor regeringspartijen CDA en Christenunie is vooruitkijken en lessen trekken niet genoeg. Voordewind: „Het is te makkelijk om te zeggen: wat geweest is, is geweest." Justitie verdenkt Willem Holleeder van de moorden op Endstra en Mie remet. Kennelijk meent justitie nu ook bewijs te hebben dat Soerel en Donald G. een rol speelden bij die liquidaties. Soerel werd eerder tot levenslang veroordeeld in het liquidatieproces Passage. Het Gerechtshof stelde toen al dat Soerel en Holleeder samenwerkten bij het uit de weg laten ruimen van onderwereldfigu ren. Het Hof denkt dat de twee ook samenwerkten bij de liquidaties van drugs- en vastgoedhandelaar r - Kees Houtman en kroegbaas Tho mas van der Bijl. In zijn huidige rechtszaak, die gisteren verder is gegaan, ontkent Willem Holleeder iedere betrokkenheid bij deze liquidaties. De rechtbank begon gisteren aan de bespreking van het dossier- Houtman. In 2009 is Holleeder ver oordeeld voor het afpersen van on der anderen Houtman. Ook dat feit heeft Holleeder altijd ontkend. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) zijn de afpersing en de moord onlosmakelijk met elkaar verbon den. Houtman werd op 2 november 2005 doodgeschoten. Holleeder zou de opdracht hebben gegeven. In het monsterproces Passage zijn de twee uitvoerders van de liquidatie veroordeeld, een van hen (Jesse R.) tot levenslang. Dino Soe rel, volgens het OM een criminele partner van Holleeder, is in het Pas sage-proces eveneens veroordeeld voor zijn rol in deze moordzaak. Uitlokken Het OM verdenkt Holleeder van het uitlokken van een reeks moor den. Hij ontkent alles. Het bewijs tegen Holleeder bestaat nagenoeg uitsluitend uit verklaringen van ge tuigen, onder wie zijn zussen Astrid en Sonja. Ook de kroonge tuigen in het Passage-proces, Peter la S. en Fred R„ hebben verklarin gen afgelegd. Peter la S. heeft be kend dat hij de moord op Houtman samen met Jesse R. heeft gepleegd. dinsdag 2 oktober 2018 GO Naezer ging het ge sprek aan met jonge ren om erachter te komen hoe zij omgaan met sociale media en seksualiteit. „Ze ver telden honderduit. Eindelijk konden ze hun perspectief op de zaak laten horen." FOTO KOEN VERHEIJDEN pjes waarvan je liever niet wilt dat tieners die zien. Hoe ervaren jongeren dat afkeu rende vingertje? Wat was dat perspectief dan? Maar vieze mannen... daar wil ie dere tienerouder zijn of haar kin deren toch tegen beschermen? Blijft het contact via sociale media niet oppervlakkig? Kortom, ouders moeten het toejui chen als hun kinderen ook voor seksuele activiteiten op sociale media zitten? Syrië zet coalitie onder spanning Minister Stef Blok van Buiten landse Zaken wacht vanavond een pittig debat over de hulp die Nederland gaf aan Syrische opstandelingen. Regeringspart ners CDA en Christenunie leggen hem het vuur aan de schenen. En ook na vandaag lijken ze niet klaar met hem. Hans van Soest Den Haag Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok. fotoanp De politie heeft gisteren Dino Soerel in zijn cel gearresteerd voor betrokkenheid bij de moor den op Willem Endstra en John Mieremet. In Spanje is topcrimi neel Donald G. opgepakt. Hij wordt verdacht van betrokken heid bij de moord op Endstra. Simone van Zwienen Paul Vugts Amsterdam Onderzoek na de moord op Endstra. foto marcel antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9