1 8 Sociale media zijn soms eng en gevaarlijk, maar ook spannend, romantisch en leerzaam. Onderzoeker Marijke Naezer over sociale media en seksualiteit. „We moeten voorbij de paniek." SEXTING TIENERS Het leed onstaat niet als iemand een foto stuurt, maar pas als die foto wordt doorge stuurd ens in de zo veel tijd dui ken de berich ten weer op: een middel bare school is in rep en roer door een sex- ting-affaire. Jongeren stu ren pikante foto's van zichzelf naar een schoolgenoot, die deelt de beel den met andere leerlingen. Diepte punt: de 14-jarige Onur uit Enschede pleegde zelfmoord nadat drie meiden naaktfoto's van hem verspreidden. De politie riep laatst op om dergelijke foto's of filmpjes niet meer te verstu ren, omdat het veel leed veroorzaakt. Dagelijks melden zich drie jongeren die slachtoffer zijn van sexting. Van die oproep gingen de nekha ren van onderzoeker Marijke Naezer van de Radboud Universiteit over eind staan. Voor haar proefschrift dook Naezer de afgelopen anderhalf jaar in de wereld van jongeren, soci ale media en seksualiteit om te ach terhalen wat ze online uitvreten en waarom ze dat eigenlijk doen. „Vaak gaat het in het maatschappelijke de bat alleen maar over mogelijke nega tieve uitkomsten. Daardoor worden we bang en adviseren we jongeren te stoppen met bepaalde seksuele acti- viteiten zoals sexting. Maar het is zonde om zo beperkt te reageren, want dit soort activiteiten leveren jongeren ook veel moois op", consta teert ze. „Klopt, maar dat leed wordt niet ver oorzaakt doordat deze jongeren een foto van zichzelf hebben verstuurd. Dat ontstaat doordat iemand die foto doorstuurt. Met de oproep van de po litie leg je het probleem bij de slacht offers. Het is alsof je de rokjesdiscus sie terughaalt: trek maar niet zo'n kort rokje aan, want voor je het weet word je verkracht. Tegen die slachtof fers zeggen we toch ook niet dat ze zijn verkracht door hun korte rokje? Daarom vind ik het advies van de po litie kwalijk. Als slachtoffers van sex ting hulp willen inschakelen, worden ze veroordeeld, vertelden ze in inter views. Ze kregen te horen: we zeiden toch dat je niets moest sturen. Maar de verantwoordelijke, degene die de foto doorstuurde, gaat vrijuit." „In de meeste gevallen vinden ze het leuk en gaat het ook goed. Volwasse nen praten hierover in stereotypen: jongeren zijn naïef en zien de gevol gen niet. Maar dat is voor de gemid delde jongere niet waar. Die denkt goed na over wie een foto krijgt en waarom. Bijvoorbeeld om compli mentjes te krijgen, een relatie op te bouwen of een seksueel avontuur aan te gaan." „Ja, er zijn genoeg jongeren die zeg gen: ik vind het te gevaarlijk om zo'n foto te sturen of ik stuur alleen foto's aan mensen van wie ik weet dat ik ze kan vertrouwen. Ze zijn wel door drongen van de gevaren." „Ja, natuurlijk moet je je kinderen begeleiden als ze op sociale media ac tief zijn. Het is belangrijk dat ze kri tisch blijven denken. Het is goed om het erover te hebben met wie ze dat materiaal kunnen delen. Maar ook te praten over: wat doe je als je zo'n foto ontvangt? Want er zijn mensen die de beelden doorsturen en daar moe ten we iets aan doen. Volwassenen doen het trouwens zelf ook. Denk maar aan het filmpje van Patricia Paay die plasseks heeft. Dat werd massaal gedeeld. Lekker goed voor beeld voor kinderen." Dat ligt eraan op welke aspecten je focust. Kijk je alleen naar de nega tieve dingen, of ook naar positieve uitkomsten? Jongeren kunnen er bij voorbeeld ook veel leren. Ze zijn be nieuwd naar opvattingen en ervarin gen van leeftijdsgenootjes. Die vin den ze op sociale media. Ze kijken ook graag filmpjes op YouTube over seksuele onderwerpen. Scholen kun nen ze zelfs naar goede filmpjes be geleiden." dinsdag 2 oktober 2018 GO J ongeren denken goed na wie een sexy foto krij gt en waarom' Ellen van Gaaien Nijmegen Drie jongeren per dag die zich mel den wegens een sextingincident. Een zelfmoord. Dat is niet mals. Waarom versturen jongeren zulke foto's en filmpjes? Zien tieners de risico's? Als ouder blijft het een verschrik kelijk idee dat jouw kind pikante foto's verstuurt die kunnen uitlek ken. U vindt dat volwassenen te nega tief oordelen over seksuele activi teiten op sociale media. Maar zeg nou eerlijk, als ouder word je toch niet altijd vrolijk van wat er online gebeurt? Tegelijkertijd zijn er ook zat film-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8