9 - r*.V' 7 TSUNAMI SULAWESI Sulawesi krabbelt met de grootste moeite overeind na de verwoestende aardbeving en tsunami. De aanleg van een massagraf voor meer dan duizend doden laat de omvang van de ramp zien. «1 Leven en dood liggen in Sulawesi letterlijk naast elkaar. In dezelfde gang van het ziekenhuis Undata in Palu leggen reddingswerkers op een paar meter afstand van een ge wond meisje lijkenzakken neer. Met daarin slachtoffers die de verwoestende tsunami niet hebben overleefd. Zij wachten op transport naar een massagraf dat aan de rand van de stad wordt gevuld. Voor hulpverleners betekent dat karwei een duivelse opdracht. Er komen nauwelijks familieleden opdagen voor identificatie van de doden, maar er kan niet langer wor den gewacht. Door de aanhou dende hitte wordt de lijkenlucht te ondraaglijk en de kans op het uit breken van ziektes stijgt met het uur. „En er liggen nog veel meer doden. In een afgelegen gebied als Petobo liggen er nog vele honder den onder een dikke modderlaag", voorspelt Sutopo Purwo Nugroho, lid van het nationale rampenteam van Indonesië. Liet officiële doden tal staat inmiddels op 844. De capaciteit van het inderhaast gegraven massagraf in Palu spreekt boekdelen. Er is plaats voor meer dan duizend doden. Zoveel slacht- offers worden er verwacht als de berging pas echt op gang zal komen met de komst van zwaar materieel. Tot die tijd moeten spades, houwe len, balken en blote handen redding brengen. Staaldraad Hulpverleners zoeken in en buiten Palu voor de derde dag op rij naar leven in de dikke brei van modder, ingestort beton, staaldraad, ver scheurde golfplaten, pannen en potten. En kinderspeelgoed. In de zoektocht naar leven volgt de ene na de andere teleurstelling. Hon derden lijkenzakken zijn er al ge vuld. In Sigi, een afgelegen regio op Sulawesi, leggen reddingswerkers een drama bloot. In een gehavende kerk waar vrij dag een kolkende wa termassa doorheen trok, liggen in een hoek de lichamen van kinde ren. Hulpverleners laten de tranen lopen. Ze bergen 34 kinderen met de verwachting dat er nog meer lig gen. „De slachtoffertjes namen deel aan een 'Bijbelkamp' toen het noodlot toesloeg", zegt Aulia Arri- ani van het Rode Kruis. Een enkele keer klinkt er gejuich op. In Palu halen een paar waaghal zen een 38-jarige man uit een lasagne van beton, staal en puin dat voor de aardbeving en de tsunami een trots onderkomen was voor een financiële dienstverlener. Sapri Nusin kan het drama navertellen na een paar loodzware dagen vol angst en onzekerheid. Hij is bij kennis, praat met hulpverleners die hem afvoeren op een brancard. Ook Nurul Istikharah heeft het gered. Tot haar nek in modder en puin, alleen haar hoofd was vrij, zat zij twee dagen en drie nachten vast tussen de resten van haar huis en de levenloze lichamen van haar moe der (42) en nichtje. De tiener, vol gens Indonesische media 17 jaar oud, prijkte gisterochtend nog op de voorpagina van deze krant, op een foto toen de bevrijdingsactie in volle gang was. Familieleden gaven het totaal uitgeputte meisje te eten, spraken haar voortdurend moed in. Nurul werd overgebracht naar het ziekenhuis. Daar ligt ze op de intensive care. Net als de hulpverle ners in verwoest gebied werken artsen zich daar een slag in de rondte. In afwachting van extra assistentie en medicijnen. De hulp verlening vanuit andere delen van Indonesië komt moeilijk op gang, omdat de infrastructuur op Sula wesi zwaar is beschadigd, inclusief het vliegveld van Palu. Plunderaars Langs wegen staan kinderen die voorbijgangers vragen om geld en eten. Volwassenen plaatsen borden met daarop 'Wij willen eten' en 'Waar blijft de hulp?'. Door het uit blijven van een grote stroom aan hulpgoederen legt de overheid plunderaars geen strobreed in de weg. Alleen op deze manier is aan voedsel en andere basisbehoeften te komen. Sommigen maken er misbruik van. Twee jongens op een brommer scheuren weg met een enorme tv in de wetenschap dat er voorlopig geen elektriciteit is om ernaar te kunnen kijken. Enkele duizenden inwoners van Palu, dat tot vrijdag 380.000 inwo ners telde, hebben zich verzameld op het vliegveld in de hoop snel weg te kunnen. „We hebben al drie dagen niet gegeten. We willen weg, naar een veilige plek", klinkt het in de menigte. De eerste overlevenden zouden al met een legertoestel naar Makassar zijn gebracht, in Zuid- Sulawesi. dinsdag 2 oktober 2018 De tsunami tilde een auto in Een soldaat houdt een kind vast terwijl hij een gebouw in Palu. wacht op een militair vliegtuig, foto reuters FOTOAFP Een soldaat draagt een oude Reddingswerkers dragen een slachtoffer weg vrouw op het vliegveld van in het zuiden van Palu. foto reuters Makassar. foto reuters Modderlaag vol doden Hans van Zon Rotterdam/Palu v - v* 1 - - i-mi'iv iiV FOTOAFP 7 - ik; w. v^'.. .ïr^'. j'. Zakken met lichamen van de slachtoffers worden naar een massagraf gebracht. Kijk op de site bij /video Nurul overleefde twee dagen onder het puin in Sulawesi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7