OZCAN AKYOL 'Vervanger nodig voor koning na grote aanslag' Vluchteling keerde na val van Saddam terug 6 Fuad Hussein (69), een Koerd uit Nederland en getrouwd met de Nederlandse Carolina met wie hij twee dochters heeft, maakt kans de nieuwe president van Irak te worden. Column Er was vorige week, drie da gen lang, de nodige ophef over het staatsbezoek van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan aan onze ooster buren. De grootste kritiek bestond hieruit: terwijl Turkije ziender ogen verandert, waarbij persvrij heid met de voeten wordt getre den en de democratie gevaar loopt, mag de grote autocraat van het land zonder veel tegenwer king in een moskee in Keulen lopen. Maar de Duitse president Steinmeier had tijdens het staatsbanket toch wat kritische noten te kraken. Hij hekelde het mensenrechtenbeleid van Erdo gan. Door al het commentaar van oppositiepartijen voelde hij zich genoodzaakt dit te doen. Of het veel heeft geholpen? Ik denk het niet. Erdogan pareerde de kritiek van zijn Duitse ambts genoot met de woorden: „In ons land nodigen we niet iemand uit voor het eten om vervolgens zulke dingen te zeggen." Hij had het als onprettig en ongemanierd ervaren. Hoewel deze kwestie op een futiel voorbeeld van het chagrijn tussen beide landen zou kunnen duiden, illustreert het in werkelijkheid veel meer. De Turkse diaspora baart nog steeds veel zorgen, in diverse Europese landen. Voor de bühne is het goed om stevig stel ling te nemen tegen misstanden in het land, maar als puntje bij paaltje komt, zullen alle Euro pese leiders, ook onze eigen pre mier, uiteindelijk kiezen voor een goede en vriendschappelijke relatie met Turkije. Ze verloochenen hun eigen principes, omwille van bijvoor beeld de vluchtelingendeal of nog platter: alle economische belangen die er over en weer bestaan. Als Duitsland daadwerkelijk zoveel moeite met de Turkse praktijken heeft - denk aan alle journalisten dit zonder vorm van proces worden opgesloten - zou het land helemaal geen amicale banden moeten onderhouden met die natie. Want laten we wel wezen: Erdogan bezoekt zijn onderda nen in Europa niet om hen te vertellen dat ze volwaardig onderdeel moeten zijn van het land waar zij toevallig op dat mo ment wonen. Integendeel, hij wil iedereen met een Turks paspoort op het hart drukken dat hij hun grote leider is, en niemand anders. Dus die stamelende Duitse president denkt misschien wel dat hij een pittig statement heeft gemaakt, maar in werkelijkheid verstevigde hij de positie van Er dogan bij Turken die in den vreemde leven. Laatstgenoemde bouwt zijn populariteit uit in Eu ropa. En er is niemand die hem tegen lijkt te kunnen houden. Stamelende Duitse president versterkt positie van Erdogan Daarvoor pleit hoogleraar staats recht Paul Bovend'Eert van de Radboud Universiteit Nijmegen. D66 overtuigde premier Rutte er al van om een lid van het kabinet als designated survivor aan te wij zen tijdens Prinsjesdag. Bo vend'Eert wil dat ook een lid van de Raad van State wordt achterge houden, om bij noodsituaties het koninklijk gezag over te nemen. Mocht de Ridderzaal op Prinsjes dag worden getroffen door een terroristische aanslag, dan kun nen Willem-Alexander, koningin Maxima en prins Constantijn daarbij om het leven komen. Om dat kroonprinses Amalia nog te jong is, komt het koninklijk gezag in handen van de Raad van State, zo schrijft de Grondwet voor. Maar alle leden van de Raad van State zitten nu ook in de Ridder zaal tijdens Prinsjesdag. „Het be langrijkste is dat de Raad van State enkele overlevers uit eigen kring aanwijst", zegt Bovend'Eert. „Dat is belangrijker dan dat leden van het kabinet en het parlement zo'n aanslag overleven. Het koninklijk gezag is namelijk noodzakelijk om na een catastrofe ons hele staats apparaat weer op gang te bren gen." 'Het is buitengewoon dat een Ne derlander misschien president wordt van Irak en een Neder landse vrouw de First Lady", zegt Betsy Udink, auteur van het boek In Koerdische kringen. Zij kent Fuad al sinds 1974. „Zelfs toen hij nog jong was en geen enkele grijze haar had, was hij al een eminence grise. Een wijze man. Een even wichtige man ook. Dat hoor je ook wel aan zijn praten. Dat was al zo toen hij en ik nog piepjong waren - ik 23 en hij 25. Hij bleef onder alle omstandigheden rustig." Fuad Hussein werd op 1 juli 1949 geboren in Khanaqin, Irak. Hij stu deerde Engels aan de Universiteit van Bagdad. Ook was hij actiefin het Koerdisch verzet in de bergen van Iraaks Koerdistan. Hussein vluchtte in 1975 naar Nederland via Iran. Tegenwoordig wonen zijn moeder en een van zijn dochters nog steeds in Nederland. Een an dere dochter leeft in de Verenigde Staten. Opstand „Ik heb Fuad leren kennen in Koerdistan tijdens de opstand in 1974 en ging er toen twee keer naar toe als verslaggever voor het Utrechts Nieuwsblad. Ik was er ook toen Fuad in Teheran was en pro beerde naar Europa te gaan", zegt Udink. Uiteindelijk kwam Hus sein naar Nederland met hulp van de Nederlandse ambassadeur in Iran, Henk Nijland. Op Schiphol wachtte Udink hem op. In Nederland bleef hij actief en kwam in contact met maatschap pelijke organisaties. „Wat me ook hielp inburgeren is dat ik na drie jaar een Nederlandse vrouw ont moette, met wie ik ben ge trouwd", zei hij tegen NRC in 2003. Hij studeerde politicologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam en werkte onder meer als tolk, docent aan een hogeschool in Driebergen en als voorzitter van de federatie Vluchtelingenorgani saties in Nederland (VON). Ook adviseerde Hussein als di recteur van het Middle East Bu reau de overheid op het gebied van integratie en gaf hij inburgerings- cursussen aan imams. „Fuad is een buitengewoon succesvolle vluch teling geweest, die zich zowel in Nederland als later in zijn eigen land omhoog heeft gewerkt", zegt Hij heeft zich zowel in Nederland als later in zijn eigen land omhoog gewerkt Udink. Hussein werd ook in Ne derland politiek actief: hij was ooit lid van de PvdA-afdeling in Am stelveen, waar hij Gerdi Verbeet ontmoette, de oud-voorzitter van de Tweede Kamer, die geïnspi reerd raakte door zijn verhaal. In maart 2003 vertegenwoor digde Fuad Hussein de Iraakse ge meenschap in een gesprek met toenmalig minister-president Jan Peter Balkenende. Dat was ten tijde van de Amerikaanse inval in Irak om het regime van Saddam te verdrijven. Na de val van Saddam in 2003 keerde hij terug om deel te nemen aan de interim regering en was hij adviseur voor het ministe rie van Onderwijs in Bagdad. In 2005 werd hij de rechterhand van de Koerdische president Bar- zani, een van de machtigste leiders van de Iraaks-Koerdische regio en voorman van de Koerdische De mocratische Partij (KDP). „Hij is de vertrouweling van Masoud Bar- zani", zegt Bilal Wahab, een Koer dische analist in Washington. „Hij is bekend in Bagdad, maar hij is ook bekend van zijn rol als advi seur van Barzani", zegt hij. „Hij is politiek onafhankelijk, maar in Bagdad zullen ze hem altijd zien als stafchef van Barzani." Steun Zijn rol als de rechterhand van Barzani kan Hussein mogelijk steun kosten in Bagdad als het par lement vandaag waarschijnlijk een president zal kiezen. Hussein is niet de enige kandidaat: De PUK, de tweede grootste partij in Koerdistan die achttien zetels won in de Iraakse verkiezingen afgelo pen mei, heeft de voormalige Koerdische premier Barham Salih als kandidaat naar voren gescho ven. Winst voor Hussein blijft kansrijk door de sterke positie van de KDP in Bagdad. dinsdag 2 oktober 2018 GO @OzcanAkyol rdoaa De Raad van State moet een zogeheten designated survivor aanwijzen die na een aanslag op de regering de rol van koning Willem-Alexander over neemt. Deze 'overlever' moet zich op Prinsjesdag schuilhou den op een geheime locatie. Peter Winterman Den Haag 'Nederlander' kan president van I rak worden Wladimir van Wilgenburg Érbil Hussein met de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken John Kerry in 2014. FOTO REUTERS - Betsy Udink, auteur Fuad Hussein studeerde onder meer politicologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6