'Ziek van de werkdruk' 'Er stoppen zo veel mensen' Milieubeleid treft lage inkomens 3 dagen Brabant \Vr^ 5 Boze agenten, leraren, militairen en verpleeg kundigen verzamelen zich vanavond om 18.00 uur aan het Lange Voorhout in Den Haag. Gekleed in het zwart gaan ze in een protestmars langs de betrokken ministeries. „De rek is eruit." De 63-jarige Fija Wes selius uit Hoofddorp weet al wat ze aantrekt: een zwarte jurk en een grijs jasje. Dat is eens wat anders dan de witte jas die ze draagt als verpleegkundige op de intensive care van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Fija, verbon den aan UMC's in Actie en Zorg, zat in septem ber 45 jaar in de verple ging en had het 'altijd onwijs naar mijn zin'. „Verpleegkundigen zijn heel loyaal aan de patiënten en oplos singsgericht. Maar de rek is eruit." De torenhoge werk druk is voor haar reden om te protesteren. „Als je de avondronde nor maal doet met vier mensen en er wordt ie mand ziek, dan moet je wéér een stapje harder lopen. Mensen worden ziek van de enorme werkdruk." Bij het LUMC alleen al zijn er volgens haar 'zeventig a tachtig bed den gesloten, wegens personeelstekort'. „Dat is bijna in alle universi taire medisch centra zo: dan heb je het dus al over zo'n vijfhonderd bedden die niet bruik baar zijn. Natuurlijk wordt de patiënt daar van de dupe. Mensen worden sneller naar huis gestuurd." Dit jaar moeten vol gens het UWV tussen de 120.000 en 130.000 vacatures vervuld wor den, terwijl er nauwe lijks gekwalificeerd personeel te vinden is. „Zij-instromers zien we even hard weer weglopen, omdat we die mensen niet kun nen begeleiden." De 52-jarige Ed Onink- Ducaneax uit Ooster hout is er vanavond als enige niet bij. Hij zit in de cockpit van een mi litair vliegtuig voor het geval er in de lucht technische problemen in het toestel ontstaan. „Het is pech dat ik niet bij de actie kan zijn, maar ik zeg geen nee tegen een vlucht. Ik vlieg dolgraag", zegt hij. Toch worden de omstandigheden waar onder hij zijn werk moet doen steeds slechter door alle be zuinigingen op defen sie. „We moeten zo goedkoop mogelijk aan onderdelen komen. Soms kunnen we de lucht niet in, omdat een onderdeel nog on derweg is uit Maleisië en er dertig dagen over doet voor het hier is." Bovendien moet de technicus langer wach ten voordat hij iets mag vervangen. „Voorheen vernieuwden we be paalde onderdelen na zo veel jaar. Nu wach ten we tot die kapot zijn. Dan kan het dus gebeuren dat je met je toestel ergens in Ame rika staat als het kapot gaat. Het duurt dan lang voordat je weer naar huis kunt." Niet handig met een gezin thuis. Tel daarbij op dat de salarissen ver onder de beloningen bij be drijven liggen, terwijl zijn werk risicovoller én onregelmatiger is. De onvrede bij defensie groeit. „Er zijn al drie gezagvoerders vertrok ken en één gaat weg. Eigenlijk hebben we er voor vier vliegtuigen acht nodig. Er stoppen zo veel mensen. En de werkdruk voor de ach terblijvers groeit." De ontwikkeling van de koop kracht die het kabinet op Prinsjes dag presenteerde, geeft een verte kend beeld. Dat blijkt uit een toe lichting van het Centraal Planbu reau (CPB). Oorzaak is de verhoging van de energiebelasting, die er bij lagere inkomens verhoudingsgewijs zwaarder inhakt. Dat komt door dat zij een groter deel van hun in komen kwijt zijn aan energie, ook al verbruiken zij gemiddeld min der gas en elektriciteit dan beter gefortuneerden. De koopkracht winst voor de laagste inkomens komt hierdoor niet op 1,0 maar op 0,8 procent uit, bevestigt het CPB. Dat dit verschil niet in de koop krachttabellen op Prinsjesdag terug kwam, heeft te ma ken met de wijze van berekening. Het CPB telt de stij gende energiebe lasting mee als on derdeel van de al gemene prijsstij ging (inflatie), waarbij wordt aangenomen dat ie dere Nederlander daar in gelijke mate last van heeft. Maar in de praktijk is dat dus niet het geval. Het kabinet verhoogt komend jaar het belastingtarief op aardgas met 3 cent per kubieke meter, ter wijl de heffing op elektriciteit met 0,72 cent per kilowattuur omlaag gaat. Tegelijkertijd gaat de energie belasting voor ie dereen omhoog met een vast bedrag van 51 euro. Het CPB becij ferde eerder al dat klimaatbeleid via lastenverzwaringen ertoe leidt dat de inkomensverschil len tussen lagere en hogere inkomens toenemen. Als het kabinet hierbovenop een kli maatakkoord sluit, dreigen de ver schillen - mocht compensatie uit blijven - nog groter te worden. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg incl. diner 4 dgn Achterhoek 3 dgn Drenthe diner dinsdag 2 oktober 2018 GO Vluchttechnicus Ed Onink-Ducaneaux. fotodolphcantrijn vrasen respe[t (n waar(jering. Fija Wesselius: „Natuurlijk wordt de patiënt de dupe." foto pim ras Fija Wesselius, ver pleegkundige op de intensive care Ellen van Gaaien, Marcia Nieuwenhuis Den Haag Ed Onink-Ducaneaux, flight engineer C-130: Lagere inkomens worden extra getroffen door de verhoging van de energiebelasting. Laurens Kok Den Haag Aanpassing koopkracht Hoogste Prinsjesdag +1,6% inkomens Correctie +1 Midden inkomens Laagste inkomens +1,0% +0,8% Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Sfeervol hotel met uitstekende keuken. Midden in de Oisterwijkse bossen gelegen! 3* Fletcher Hotel-Restaurant Boschoord (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 2-gangen diner, gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m januari. Betaal pas bij aankomst! - 3* Landgoed Ehzerwold, Almen (8,2) 3* Brinkhotel, Zuidlaren (8,2) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. koffie bij vertrek lx diner (dagmenu) EO Gratis parkeren en wifi O'»™ Gratis parkeren en wifi J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5