Wethouder door het stof na vertrouwensbreuk Protest Baarlandse boeren tegen Plan Plevier Sloopkraan hapt in muur oude school 6 Twaalf agrariërs dwarsbomen Landschapsplan Plevier bij Baarland. De boeren willen hun grond niet verkopen voor de realisatie van het natuurgebied. 'Plan Plevier, niet hier!' prijkt op het spandoek op de hoek van de Baken- dorpseweg en de Oude Dierikpol- derweg. Het mag duidelijk zijn: de Baarlandse boeren zijn niet van plan hun landbouwgrond van de hand te doen. „Plan Plevier bete kent voor twaalf bedrijven einde bestaan", zegt Jacqueline van Win- gen namens de grondeigenaren. Plan Plevier behelst een gebied van 150 hectare tussen het dorp Baarland, camping Scheldeoord en buurtschap Bakendorp in. De gron den nabij de Westerschelde zijn bij de Zeeuwse havenbedrijven, de provincie en milieuorganisatie ZMf in beeld als locatie voor natuurher- stel. In 2016 spraken de organisaties af dat voor iedere nieuwe havenac tiviteit compensatie plaatsvindt in de vorm van natuurherstel rond de Westerschelde. De gemeenteraad van Borsele zou zich donderdag buigen over de financiering van het voortraject voor Plan Plevier, maar het onder- werp is van de agenda gehaald. „We kregen signalen dat de agrariërs het gevoel hebben aan de zijlijn te staan", zegt wethouder Kees West- strate. „Dat is geen goede basis om aan een traject als dit te beginnen." Weststrate had deze week in ge sprek willen gaan met de boeren, maar die hielden de boot af. „De af gelopen twee jaar hebben we niets gehoord van de gemeente", licht Van Wingen toe. „De wethouder is uitgenodigd voor een bijeenkomst van de dorpsraad en voor het poli tiek café van de ZLTO, maar hij heeft toen alleen te kennen gegeven dat er niets over Plan Plevier be kend was. Nu het in de raad komt, wil hij opeens wel met ons praten." Weststrate benadrukt dat er geen onderscheid is tussen de grondei genaren en andere betrokken par tijen, zoals camping Scheldeoord en groenteverwerker Crop Alliance. „Het is niet zo dat we met iedereen gepraat hebben, behalve met de boeren. Er is nog met geen enkele betrokkene gesproken. Dat zou ge beuren na het reserveren van 60.000 euro voor onderzoek en een landschapsplan." Als gevolg van het 'nee' van de agrariërs staat Plan Plevier voorlo pig in de ijskast. Als het aan de boe ren ligt, komt het daar helemaal niet meer uit. Of het moet zijn om in de prullenbak te verdwijnen. Maar dat is volgens Weststrate niet aan de orde. „Zonder onderzoek is het lastig om iets goed of af te keu ren." De wethouder hoopt alsnog met de grondeigenaren in gesprek te kunnen. Zinloos, vinden de boeren. „Wij hebben allemaal goedlo pende, toekomstbestendige bedrij ven", aldus Van Wingen. „Er zijn allerlei aanpassingen gedaan, de op volging staat klaar.Dat geven we niet uit handen." Een kleine twintig ondernemers woonden die commissievergade ring bij. Atres zei overvallen te zijn door de plannen van de gemeente, en vernam die uit de krant. „Als een donderslag bij heldere hemel. Ik heb altijd goed kunnen spreken met de gemeente. Nog steeds. Maar als ondernemer moet je kunnen vertrouwen op gemeente die ons ondersteunt. Vanavond streven we naar het volgende: het vertrouwen herstellen als betrouwbare ge sprekspartner." Wethouder Frank Hommel ging daarop door het stof, en erkende dat de ondernemersver eniging eerder geïnformeerd had moeten worden. Een meerderheid van de gemeen teraad lijkt het plan groen licht te gaan geven. Coalitiepartijen SGP, Christenunie en VVD waren voor. Ook PW en ABT sloten zich daar bij aan. Daarmee is de weg vrij voor Kruidvat om te verhuizen naar Ves- tetuin. De drogist uit de Kerkstraat zit al jaren in zijn maag met het te kleine pand daar en zou best willen verhuizen naar een grotere ruimte. CDA en SP toonden zich kritisch tegen dat vooruitzicht. „Verplaat sing Kruidvat is de doodsteek voor het centrum van het oude stadje", zei Joost Wijnekus namens CDA. Kees Slager (SP) sloot zich daarbij aan. „Het college is al jaren bezig om de bedrijvigheid uit de binnen stad weg te halen. Winst in Veste- tuin is belangrijker dan de leefbaar heid in de binnenstad. Hier is al leen de eigenaar van Kruidvat, een grote Chinese multinational, mee geholpen." IN DE REGIO Investeren in de toekomst Kinderboeken week MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 2 oktober 2018 BE' Agrariërs wijken niet voor natuur Ellen Jobse Baarland PLAN PLEVIER NIET HIER! 150 Hectare landbouw grond A Met protestborden uiten de boeren hun onvrede over Plan Plevier, foto dirk-jan gjeltema OOST-SOUBURG Na zeven jaar leegstand wordt de oude school van Het Kompas aan de Molenweg in Oost-Sou burg ge sloopt. De grijper van Sagro hapte maandag de eerste kleurrijk beschil derde muren aan brokken. Naastgelegen kinderdagop- vang Dol-Fijn zit eerste rij bij de sloop. De gemeente Vlisisngen laat het pand uit veiligheidsoverwegingen slopen. Zondagmiddag moest de brandweer nog een brandje blussen op het schooldak. Op het terrein willen Gewoon Wonen, Zeeuwland en Arduin een hofje bouwen voor jongeren met autisme. Het plan van de gemeente Tho- len om meer detailhandel in Ves- tetuin toe te staan, heeft geleid tot een vertrouwensbreuk met ondernemers in de binnenstad. Dat zei Gerrit Atres, voorzitter van de ondernemersvereniging, gisteravond tijdens de commis sie Ruimte Michiel Bouwman Tholen OOSTERSCHELDE- REGIO SMWO begint met "De Nieuwe Toe komst" een project voor vrouwen die na een periode van huiselijk geweld weer de regie over hun eigen leven wil len krijgen en finan cieel zelfstandig willen worden. SMWO geeft hier voor een training waarin steun en coaching ervoor moeten zorgen dat deelnemers een beter zelfbeeld ont wikkelen. Samen met een vrijwillige coach wordt er op zoek gegaan naar bijvoorbeeld een baan, opleiding of vrijwilligerswerk om zo sociaal en eco nomisch zelfstandig te worden. Er wor den nog vrijwillige coaches gezocht. Geïnteresseerden kunnen mailen naar m.kraak@smwo.nl. De training vindt plaats op donder dag 25 oktober. Het project zelf begint op 22 november. GOES Bibliotheek Ooster- schelde verzorgt di verse activiteiten in de Kinderboeken week, van woens dag 3 tot en met zondag 14 oktober. Het thema dit jaar is vriendschap: 'kom erbij!'. Kinderen van 8 tot en met 12 jaar kun nen tijdens de Kin derboekenweek in meerdere vestigin gen het gratis spel 'Codewoord' spelen op een computer. Ook verzorgen ver schillende locaties workshops stripte kenen, workshops voorlezen voor ou ders en is er het voorleeshalfuurtje. Het volledige aan bod is te vinden op www.bibliotheek- oosterschelde.nl. EEUWELING HEINKENSZAND „Ach, wat een verjaardag. Geweldig!", lacht mevrouw Peeters-van Ewijk. De Heinkenszandse is zondag 100 jaar geworden en kreeg gisteren burgemeester Gerben Dijksterhuis over de vloer. Dat bezoek vond plaats in de woning waar de eeuweling twintig jaar geleden samen met haar man introk. Die over leed in 2004, en kinderen heeft Peeters niet. „Maar gisteren hebben we wel een feest gehouden. Bescheiden hoor, met twaalf personen. Dat is genoeg voor mij." foto dirk jan gjeltema GOES Grote Markt, 09.00- 16.00 uur: Weekmarkt; Zwembadweg 3, overdag: Om nium Zwem4daagse; Wijkcentrum De Spinne, 09.30-11.30 uur: Spreekuur Maatschappelijk werk; Vre- deskerk, 10.30-15.30 uur: Kunst-, cultuur-, en literatuur dag voor vrouwen met als thema 'De vervreemding'; Erasmuspark, vanaf 14.00 uur: Activiteiten voor senioren, waaronder schilderen, biljar ten en internetcafé; Bibliotheek, 14.00-17.00 uur: Gratis workshop 'Grip op je geldzaken'; Centrum 't West- licht, 15.30-16.30 uur: Sandra Konst geeft les kinderyoga 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 09.30-10.30 uur: Wandeling in groepsverband HEINKENSZAND Hoefblad straat 1,13.30-14.30 uur: Gra tis sporten onder begeleiding KAPELLE Parkeerplaats, C.D. Vereekestraat, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt KRUININGEN Markt, 13.00- 17.00 uur: Weekmarkt; Hof Cruninghe, 14.00 uur: Wandelgroep 'Elke stap telt'; Ons Dorpshuis, Berghoek straat 3,14.00-16.30 uur: 'Kom uitje huis middag', activiteiten middag voor senioren; Hof Cruninghe, 19.00-21.00 uur: Bijbellezing met als thema 'Verleden, heden en toekomst' RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 13.45-16.30 uur: Koersbal voor senioren WEMELDINGE De Wemel, 20.00 uur: Bingo WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 10.00 uur: Wandeling in groepsverband WOLPHAARTSDIJK Meule- weie, 09.30-16.00 uur: Inloop 'Even d'r uut' voor Senioren Wolphaartsdijk en Oud-Sab- binge; De Griffioen, 19.15-20.15 uur: Fitness Fun Party YERSEKE Kerkplein 1,13.00- 16.00 uur: Rondleidingen door Oosterscheldemuseum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51