8 Expositie Bilderbuch van Ben Sleeuwenhoek in Zeeuws Museum Ben Sleeuwenhoek is weer even in Middelburg. Sinds hij in 2006 uitweek naar Berlijn, gebeurt dat niet vaak. In het Zeeuws Museum heeft hij nu twee zalen, waar we in zijn prentenboek mogen meekijken. 'Bilderbuch' heet de expositie. Dat de in 1951 in Middelburg geboren kunstenaar alweer twaalf jaar thuis is in de hoofdstad van Duitsland, is daaraan niet vreemd. Maar de term plaatjes- of prentenboek slaat ook op de aard van de tentoonstelling. Als beeldend kunstenaar - schil der, keramist en maker van instal laties en kunstboeken - verzamelt Sleeuwenhoek al heel zijn leven af beeldingen, die hem bij zijn werk inspireren. Ansichtkaarten, dui zenden plaatjes uit tijdschriften, boeken. Ook sjablonen, die hij ge bruikte voor het maken van zijn schilderijen. Daarnaast nog eens een hele verzameling foto's, die hij tijdens zijn reizen maakte. De kun stenaar: „Ik heb een heel archief opgebouwd en bewaard, in dat op zicht ben ik heel pre cies. In 1977-1978 ben ik gaan reizen. Door de Romeinse fresco's in Pompei' en de graf schilderingen in het Egyptische Luxor ben ik gaan schilderen. La- I ter kwamen daar de boeddhistische grotschilderingen in India bij. Al die beelden en foto's heb ik bewaard. Na zo veel jaar kwam er een moment, dat ik moest beslissen: of ik gooi mijn archief weg, of ik doe er nog iets mee. Ik koos voor het laatste." Eerst begon hij zijn verzameling te verwerken in boeken, archive rend, zonder artistieke bedoelin gen. Al gauw kwam hij tot de con clusie, dat hij er dan maar beter meteen kunstzinnige boeken van kon maken. Daarmee had hij ervaring. En collages maakte hij toch al. Hij besloot aan te haken bij het principe van wat in Duitsland het Bilder buch heet en in Engeland het scrapbook. Het Neder landse woord is 'plakboek', zoals dat in de 19" eeuw als voorloper van het poesie album populair was. Het plakboek uit de collectie van het Zeeuws Museum, dat hem bij het maken van de kunstboeken inspireerde, is in de achterste hoek van de expositie te zien. Tot nu toe heeft Sleeuwen hoek vier kunstboeken klaar. Elk 121 pagina's: „Omdat ze hanteer baar moeten blijven." Het viertal ligt opengeslagen in kleine vitri nes langs de wand van de twee za len. In de uitstalkasten mid den in de zaal liggen kunstboeken, die hij eer der zelf en ook samen met andere kunstenaars maakte. De Zeeuwse Henny Schrijver, met wie hij bevriend is, duikt en kele keren op. Sleeuwen hoek: „Die kunstboeken met steeds twee pagina's met duidelijk van elkaar ver schillende kunstenaars, die leveren een dialoog in vormentaal op." Er hangen gouaches en schilderijen. De kunstenaar heeft het over zichtlij nen. De hamers op de twee foto's in een vitrine zijn ook te zien in de film, die op een beeldscherm aan de wand wordt vertoond. Kleuren, beeldvor men: je kijkt in een vitrine en ziet dan aan de wand een zelfde figuur of kleur. Sleeuwenhoek: „Wat je hier ziet kun je een reflectie op mijn eigen kunstenaarschap noemen. Het is een poging om met iets levendigs de dood te overstijgen. Daarbij verras ik mezelf. Zo heb ik voor 1976, toen ik ging schilderen, met foto's gewerkt. Dat bleek een dood lopende weg te zijn. Nu kom ik die foto's in mijn archief tegen en kan ik ze in de kunstboeken gebruiken. Dus hebben ze opeens toch een functie." Inmiddels is Sleeuwenhoek aan zijn vijfde kunstboek begonnen. Het belooft een reeks te worden, die hij zijn hele verdere leven kan uitbouwen. Waar er aan de ene kant archiefmateriaal in de kunst boeken verdwijnt, vult hij het aan de andere kant aan met nieuwe beelden van dit moment. Zo wordt het Bilderbuch een werk zonder einde. dinsdag 2 oktober 2018 GO met iets levendigs De dood overstijgen Jan van Damme Middelburg Ben Sleeuwenhoek. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA A A Beelden uit de Bilderbücher van Ben Sleeuwenhoek, die te zien zijn in het Zeeuws Mu seum. Expositie Bilderbuch van Ben Sleeuwenhoek in het Zeeuws Museum in Middelburg, te zien tot en met 17 februari 2019.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40