A58 op slot wegens werkzaamheden, kan dat niet anders? Droogte is nog altijd niet voorbij Verzet tegen biovergister in Rilland 5 VIJF VRAGEN AAN EDWIN DE FEIJTER Zo'n klus is ook een gigantische logistieke operatie, waarvoor uit het hele land materieel en mensen worden aangevoerd Er is in Zeeland nog altijd sprake van extreme droogte. Ondanks de neerslag van de afgelopen weken is het vooral in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen nog uitzon derlijk droog. Het neerslagtekort (de hoeveel heid neerslag min wat verdampt) wordt bijgehouden tijdens het groeiseizoen, van april tot en met september. Zondag eindigde het neerslagtekort landelijk op ge middeld 297 millimeter. De piek was op 8 augustus, met 309 milli meter. De verschillen per regio zijn groot. Onder meer in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen ligt het tekort boven de 350 millimeter. Op Walcheren en Noord-Beve land is het tekort het minst, tus sen de 210 en 270 millimeter. Nog nooit verliep het groeisei zoen zo warm als dit jaar. De ge middelde temperatuur bedroeg in Vlissingen 16,7 graden. Het record stond sinds 1945 op 16,6 graden. In totaal scheen 1443 uur de zon in Vlissingen. Alleen in 1976 (1496 uur) en 1959 (1474 uur) was dat meer. Er viel 270 millimeter regen. In 1976, het droogste jaar tot nu toe, was dat 155 mm in Vlissingen. Met deze boodschap trekken ge meenteraadsleden van Christen- Unie en Leefbaar Reimerswaal vrij dag naar het provinciehuis in Mid delburg. „Veel inwoners van Rei merswaal hebben geen idee wat hen aan overlast en gevaar staat te wach ten als deze mestverwerker er komt", is de overtuiging van Huib Bouwman (CU). In een advertentie die deze week verschijnt, roepen de partijen inwo ners op om vrijdagochtend te de monstreren. „De Provinciale Staten praten over het plan en wij moeten duidelijk maken dat er helemaal geen draagvlak is voor het project Vrees voor stankoverlast, ziektes en gevaarlijke transporten van Engie." De Franse energiereus wil gebruikmaken van een vergun ning die in 2011 is verstrekt aan de Groene Poort. Dit initiatief was ge koppeld aan één van de glastuin bouwers: plantaardig materiaal zou worden omgezet in warmte en CO2 voor de tomaten. In de plannen van Engie is die koppeling er niet. Sterker nog: een veldsla- en een paprikakweker zijn mordicus tegen de nieuwe centrale. Ze zijn bang dat met de mest en an dere afvalstromen (in totaal 330.000 ton per jaar) allerlei ziektes hun kas sen binnendringen. Bouwman ziet nog meer gevaren. Hij vreest stankoverlast en wijst op de gevaarlijke transporten. „De ge meenteraad heeft al unaniem laten weten tegen de plannen op deze plek te zijn. Nu moeten we nog de moed hebben om het bestem mingsplan te wijzigen of de vergun ning in te trekken. In het Groningse Foxhol heeft de provincie dat ook gedaan, dus waarom hier niet?" dinsdag 2 oktober 2018 GO Opnieuw was de A58 bij Ril land een weekend lang dicht vanwege groot onderhoud, met alle hinder van dien. In november is het opnieuw twee keer raak op de belang rijkste Zeeuwse verkeersader, maar dan de provincie uit. Dat kan niet anders, zegt Edwin de Feijter, woordvoerder van Rijkswaterstaat Zee en Delta. Rolf Bosboom j Zijn jullie tevreden over hoe de afsluiting het afgelopen I weekend is verlopen? „Ja. Hinder is altijd onvermijdelijk, maar we proberen die zo kort en zo beperkt mogelijk te houden. Files kwamen ook nu voor, maar het is allemaal zeer binnen de perken gebleven." 2 Is het nu echt nodig om de hele weg af te sluiten? „Ja. We willen in een korte tijd een flink stuk asfalt vervan gen. Als je de weg niet helemaal afsluit, zijn we veel langer bezig. Dan krijg je toestanden zoals in Duitsland, waar weken aan een stuk wordt gewerkt. En minstens zo belangrijk is dat volledig afslui ten in het belang is van de veilig heid van de medewerkers. Zo'n klus is ook een gigantische logis tieke operatie, waarvoor uit het hele land materieel en mensen worden aangevoerd." 3 Hoe bepalen jullie de week ends waarin het werk moet gebeuren?. „In Zeeland gebruiken we de zo merperiode in elk geval niet. In de winter kun je ook niets, dus je komt automatisch in het voor- of najaar uit. Dan is het een kwestie van heel goed afstemmen met andere werkzaamheden in de regio en met andere wegbeheer- ders. We kijken ook of er bijzon dere evenementen zijn. Bijvoor beeld de Kustmarathon is zo'n weekend waarvan we zeggen: daarin gaan we niet werken, al is het nog zulk goed weer om asfalt te draaien. Je weet dat je er ont zettend veel mensen mee kunt hinderen en dat willen we niet." 4 Jullie stellen ruime omlei dingsroutes in, vooral via Schouwen-Duiveiand. Waarom is dat? „Als we het doorgaande verkeer tijdig kunnen 'afvangen' via zo'n grootschalige omleiding, scheelt dat een heleboel hinder voor de mensen in het gebied zelf. Wan neer we met z'n allen over - in dit geval - de N289 zouden moeten, dan kun je je voorstellen dat dat - Edwin de Feijter, Rijkswaterstaat Zee en Delta tot grote problemen leidt." 5 In de weekends van 3/4 no vember en 10/11 november is de zuidbaan van de A58 volledig dicht tussen Goes en Bergen op Zoom. Zijn jullie daarna voorlopig klaar? „Voor dit jaar wel, maar volgend jaar is er weer een nieuwe ronde. Het is net als met een huis: er is altijd werk aan de winkel. Asfalt gaat een jaar of zeven mee. Tus sentijds kun je wel wat levensver lengend onderhoud doen, maar op een gegeven moment is toch groot onderhoud nodig. Dat kan niet allemaal tegelijk, dus dat doen we bewust gefaseerd. Vol gend jaar gaan we dus weer op andere wegvakken aan de slag." Rolf Bosboom Vlissingen Het is nog niet te laat. De komst van een mestvergister tussen de kassen bij Rilland kan nog wor den tegengehouden. Het enige dat ontbreekt is politieke moed. Joeri Wisse Rilland lieuws voor RTL FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37